Státní zastupitelství v Praze 7 zarazilo šetření předsedy Věcí veřejných (VV) Radka Johna kvůli mimořádným statisícovým odměnám. Jejich vyplácení bylo podle zastupitelství nemorální, nikoliv nezákonné, píše dnešní Právo.

Kriminalisté měli přitom podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a chtěli proti Johnovi oficiálně zahájit prověřování.

John ještě jako ministr vnitra koncem loňského roku vyplatil na odměnách svým deseti nejbližším podřízeným 2,4 miliony korun.

Podle listu se kriminalisté ze skutečností, které v té věci vyvstaly, domnívali, že se jedná o podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Pro jistotu ale chtěli znát stanovisko státního zastupitelství.

"Jednání pana Johna nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu, a dle názoru zastupitelství se tedy v dané věci o trestný čin nejedná," řekl Právu vyšetřovatel. Podle něj je pro kriminálku toto stanovisko závazné.

"V nejbližších dnech budeme věc ukládat s tím, že se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu," dodal detektiv.

 

 

Trestní oznámení proti bývalému ministru vnitra pro podezření z možného spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podal v únoru pražský podnikatel Tomáš Moláček. Důvodem bylo Johnovo únorové vyjádření pro Právo, v němž obhajoval, proč dal nejvyšší odměnu 480 tisíc korun (údajně v několika částkách) šéfovi hasičů Miroslavu Štěpánovi.

Dvě různé verze

Šéf VV tehdy listu řekl, že Štěpánovi téměř půlmilionovou odměnu udělil proto, aby odvrátil jeho odchod z funkce. Odměny pro další podřízené pak odůvodnil tím, že v letošním roce na to prý peníze nebudou, tudíž mají podle něj "předplaceno".

Takové vysvětlení se Moláčkovi nelíbilo, protože v lednové korespondenci, kterou sám s vnitrem vedl, mu bylo sděleno, že důvodem udělení odměn bylo "úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu". Obdržel prý tedy zcela jiné zdůvodnění, než jaké podal John telefonicky Právu. Šéf VV tak podle něj porušil nařízení vlády, které jasně říká, za jakých okolností lze mimořádné odměny vyplatit.

Žalobkyně: Bylo to přinejmenším nemorální

Šéfka státních zástupců Prahy 7 Jiřina Fronková listu sdělila, že je sice pravda, že John zdůvodňoval Právu své odměny úplně jinak, než je v listinných důkazech, nicméně policisté a žalobci prý musejí vycházet z toho, co je písemně dáno a podloženo. A John prý v materiálech, které předal policii, vysvětlil statisícové odměny v souladu se zákonem.

"Otázka druhá je, jestli odměny, které uděloval svým podřízeným, byly oprávněné, či nikoli. To my ale skutečně v rámci trestního řízení nejsme schopni posoudit a ani nám to nepřísluší. Avšak podle toho, co jsem viděla ten spis, tak je to přinejmenším nemorální, protože ty odměny byly v takových výších a za minimální období," podotkla na Johnovu adresu žalobkyně.