Premiér Petr Nečas zkritizoval chování personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Předsedovi vlády vadí, jak se Bátora vyhraněně staví k chystanému pochodu homosexuálů Prahou.

Podle Nečase je nepřijatelné, aby se státní úředník choval jako politický aktivista.

"Názory pana Bátory na chystaný pražský pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky," uvedl Nečas, který pokládá spor okolo festivalu Prague Pride za "zbytečně zdramatizovaný, zveličený a hysterický" a za typický produkt "okurkové sezony".

Premiér zároveň vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci.

"Jsme svobodná demokratická země, kde každý může hlásat svoje názory, pokud jsou v souladu se zákonem. Budu přitom odmítat jakékoli snahy o umělé dělení společnosti, ať už z jakékoli strany," uvedl premiér.

Přestřelku zahájil Hájek

Festival sexuálních menšin Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí pochodem centrem metropole, kritizoval ostře také prezidentův vicekancléř Petr Hájek, kterého později podpořil i Václav Klaus.

Podporu chystanému naopak festivalu vyjádřili velvyslanci několika zemí včetně USA či Velké Británie. Klaus následně jejich postoj označil za bezprecedentní krok, ačkoliv letos čeští velvyslanci nejméně ve dvou případech učinili podobné gesto.

Personální šéf ministerstva školství Bátora a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. reagoval dopisem velvyslanci USA Normanu Eisenovi, ve kterém jeho podporu festivalu odmítl.

"Zmíněná akce je pořádána skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance," napsal Bátora v dopise, který podepsal jako předseda iniciativy a pod který se podepsali i další její představitelé.

"Nemá žádný mandát k tomu, aby postupoval tímto způsobem. Jako státní úředník se nesmí chovat jako politický aktivista. To je zcela nepřijatelné," reagoval v úterý premiér Nečas.

Výzva Nečasovi: Zbavte se Bátory

Část senátorů ČSSD, KDU-ČSL i ODS minulý týdem Nečase vyzvala otevřeným dopisem, aby zajistil odvolání Bátory z funkce na ministerstvu.

Bátorovo působení na ministerstvu školství v minulých dnech také kritizovaly nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých či Amnesty International.

"Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu," napsali například premiérovi bývalí političtí vězni.