Nejznámější meteorický roj Perseidy přelétne v noci z pátka na sobotu noční oblohou. Slabší meteory ale na rozdíl od minulých let nebudou tak dobře vidět, zaniknou na obloze ozářené Měsícem, který spěje k večernímu úplňku.

Astronomové proto doporučují padající hvězdy nebo slzy svatého Vavřince, jak se Perseidám také říká, pozorovat nad ránem.

"Nejlepší bude sledovat roj mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní a spíš na opačné straně, než bude Měsíc," radí čtenářům serveru IHNED.cz vedoucí pracoviště Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově Jiří Borovička.

Právě blížící se měsíční úplněk pozorování roje meteoritů o něco zhorší. "Meteory létat budou, ale ty slabší očima neuvidíme, protože je Měsíc přesvítí," vysvětluje astronom. Nepomůže ani dalekohled, meteor totiž oblohou prolétne za jednu sekundu, takže je těžké jej optikou zachytit.

 

Podívejte se na meteorický roj Perseidy

 

Roj bude podle astronomů v následujících dnech slábnout, aktivní bude do 24. srpna.

Zmínky o roji pocházejí z dob perzekuce křesťanů ve 3. století. Kněz Vavřinec tehdy odmítl odevzdat římskému císaři církevní poklad a raději ho rozdal chudým. Za to byl prý 10. srpna 258 upečen na ohni. Lidé si na obloze všimli padajících hvězd a začali jim říkat slzy svatého Vavřince, říká legenda.

Vědecké pozorování Perseid se datuje do druhé poloviny 19. století, kdy bylo prokázáno, že se nejedná o padající hvězdy, ale malá tělíska odštěpená od mateřské komety 109P Swift-Tuttle, která se ke Slunci vrací jednou za 133 let. Naposledy se ke Slunci přiblížila v roce 1992, další návrat se očekává až v červnu roku 2126.

Aktivita roje však ani po osmnácti letech od průchodu komety přísluním nijak výrazně neutuchá.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se