Zpravodajská služba české armády podle své výroční zprávy přispěla k dopadení Usámy bin Ládina. Spojencům totiž loni předala informace o pohybu významných teroristů. Vojenské zpravodajství to uvedlo ve zprávě za rok 2010, kterou dnes zveřejnilo na svém webu. Zabránilo i několika útokům na české vojáky v Afghánistánu.

"Vojenské zpravodajství v roce 2010 získalo vlastními zdroji informace o pohybech a dislokaci významných teroristů, které byly analytiky vyhodnoceny jako relevantní.

Tyto informace byly předány partnerským zpravodajským službám a mohly v konečném důsledku přispět také k dopadení nejhledanějšího teroristy světa," píše se ve výroční zprávě. Bin Ládin byl zabit 2. května letošního roku při akci speciálního amerického komanda poblíž pákistánské metropole Islámábádu.

Armádní zpravodajci podle výroční zprávy také loni včas odhalili několik útoků na české vojáky v Afghánistánu. "Prioritou Vojenského zpravodajství byla i nadále bude ochrana životů občanů České republiky, působících jak ve vojenských, tak i diplomatických misích v Afghánistánu," zdůraznila rozvědka.

Afghánistán, sousední Pákistán a vůbec celá oblast jižní Asie patří stále ke krizovým oblastem ohrožujícím bezpečnostní zájmy České republiky a jejích spojenců.

V roce 2010 v Afghánistánu přetrvával odpor protivládních sil a vnitropolitická nestabilita. Alespoň částečným posunem k lepšímu bylo v minulém roce zahájení mírových rozhovorů mezi tamní vládou, představiteli mezinárodního společenství a některými povstaleckými skupinami, uvádí zpráva.

Situaci v Afghánistánu ovšem ztěžovalo to, že se sousední Pákistán potýkal s nárůstem radikálního islámu a ekonomickými problémy. Extremisté podle zprávy vojenské tajné služby využily k další destabilizaci země i toho, že se pákistánská armáda soustředila na záchranné práce po rozsáhlých povodních.

Úspěchy české armádní rozvědky jsou z velké části dílem 601. skupiny speciálních sil, uvedl ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Skupina na přelomu let 2009 a 2010 ukončila svoji již třetí bojovou misi na území Afghánistánu a v průběhu roku se tam podílela na plnění dalších úkolů.

"Nasazení vojáků 601. skupiny speciálních sil a výtečné splnění jejich úkolů ocenili nejen vrcholní představitelé České republiky, ale i velitel speciálních sil americké armády," uvedl. Hlavním úkolem skupiny byla příprava na zahraniční misi v letech 2011 až 2012, ale také zabezpečovala ochranu zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu.

Díky mezinárodní spolupráci výzvědných služeb se podle českého Vojenského zpravodajství nepodařilo teroristickým skupinám způsobit žádné ztráty na životech a škody na majetku v Evropě.

Pro podezření z teroristických činů ospravedlňovaných islámem bylo v Evropě zatčeno téměř 180 osob, z toho asi polovina pro podezření z přípravy teroristického útoku. "V roce 2010 se teroristům podařilo iniciovat realizaci tří útoků, jednoho ve Švédsku a dvou v Dánsku. Všechny však byly neúspěšné," doplnila česká rozvědka.

Česko podle Vojenského zpravodajství v roce 2010 čelilo reálné teroristické hrozbě kvůli svému členství v NATO a působení v Afghánistánu, ačkoli pravděpodobnost útoku nebyla vysoká.

"Riziko naplnění teroristické hrozby na území České republiky hodnotí Vojenské zpravodajství nadále jako nízké," konstatuje zpráva. Terorismus vycházející z fundamentalisticky pojímaného islámu podle ní zřejmě zůstane pro Českou republiku a její spojence hrozbou i v blízké budoucnosti.