Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 podala obžalobu na Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.

Viní ho z nepřímého úplatkářství.

Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí v bankách.

Informovala o tom městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová. Knetigovi hrozí v případě pravomocného odsouzení až tříletý trest vězení.

Bývalý Drobilův poradce sháněl podle médií "černé" peníze pro ODS.

V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal v minulosti server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

Michálkovy tajné nahrávky

Michálek na údajnou korupci na SFŽP upozornil prostřednictvím tajně pořízených nahrávek loni v prosinci. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se od Knetiga distancoval

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes.

Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS. Někteří spolustraníci ho v době, kdy kauza vrcholila, žádali, aby z vedení ODS odešel. Takové hlasy ale byly ojedinělé a debata o Drobilově pozici v ODS postupně utichla.

Drobil všechna obvinění na svou adresu odmítá.