Věci veřejné podají trestní oznámení na členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří využili svého vlivu v radě k prosazení projektu elektronických zdravotních knížek a zároveň byli akcionáři nebo společníky projektu.

Členové správní rady VZP za VV mají zároveň navrhnout odvolání předsedy správní rady Marka Šnajdra (ODS) i ředitele pojišťovny Pavla Horáka.

Jména lidí, o nichž se VV domnívají, že porušovali v souvislosti s IZIP zákon, nezveřejnily. "Jejich jména oznámíme patrně příští týden," poznamenal Tomáš Jerolím.

VZP nyní pořídila 46 procent akcií IZIP, celkem jich tak má 51 procent. Koupi schválila správní rada pojišťovny.

Zbylých 49 procent cenných papírů drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři.

Oba politici byli před lety ve sněmovním zdravotním výboru, který o projektu tehdy rozhodoval. Cabrnoch byl i členem správní rady VZP.

IZIP podle Johna hospodaří výlučně s penězi daňových poplatníků, neboť jejím jediným klientem je VZP.

"Ze společnosti jsou systematicky vyváděny finanční prostředky formou nákupu služeb," uvedl John. Peníze podle něj míří ke spřízněným osobám.

Dodal, že audit nyní prokázal, že společnost IZIP "je de facto prázdnou schránkou, které náleží práva k patentu a určitá práva k softwaru".

Podle informací médií z auditu ale vyplynulo, že se autorská práva převedla na jinou firmu. Desítky milionů korun prý končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného.

Podle mluvčího IZIP Marka Kuřiny je hospodaření projektu naprosto v pořádku a práva k patentu systému IZIP jsou výhradním majetkem společnosti.