Vicekancléř prezidenta Klause Petr Hájek by se měl omluvit knězi a filozofovi Tomáši Halíkovi za to, že zpochybnil jeho kněžské svěcení. V otevřeném dopise ho k tomu vyzvaly některé osobnosti spolu s desítkami dalších lidí.

Patří mezi ně například převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek, šéfka Českého helsinského výboru Anna Šabatová, filmaři Olga Sommerová nebo Břetislav Rychlík.

Halíka se zastal i někdejší pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk. Podle něj je s podivem, že Hájek stále ještě zastává ve veřejném životě vysokou funkci.

O tom, že Hájek zpochybnil Halíkovo kněžské svěcení, informoval minulý týden s odvoláním na nejmenované zdroje server Parlamentní listy. Halík je znám svou ostrou kritikou prezidenta Klause.

Halík Hájkova slova odmítl a pražské arcibiskupství reagovalo zveřejněním dokumentu, který potvrdil, že Halík byl vysvěcen 21. října 1978 biskupem Hugem Aufderbeckem v kapli jeho rezidence v německém Erfurtu. Hájek ale zopakoval, že o Halíkově kněžském svěcení má pochybnosti i nadále.

Kardinál Vlk hájí Halíka

Kardinál Vlk na svém webu poznamenal, že ačkoliv Hájka většina lidí asi nebere příliš vážně, jeho slova o Halíkovi mohou být chápána jako "hrubé očernění knězovy pověsti".

"Pan Hájek by měl své nedoložené tvrzení odvolat a řádně se omluvit. Je to vlastně i zpochybnění důvěryhodnosti církve, že by do důležitých církevních funkcí lehkomyslně jmenovala někoho bez výslovné jistoty o jeho svěcení a bez řádných dokladů," poznamenal kardinál.

Otevřený dopis vyzývající Hájka k omluvě podotýká, že vicekancléřovy výroky na Halíkovu adresu nejsou překvapující. "Bizarními projevy, nesnášenlivostí, posměšky, podpásovkami a nactiutrháním svých ideových oponentů jste všeobecně znám a těžko říci, zda jde jen o vedlejší produkt Vaší pracovní činnosti, či o její hlavní náplň," stojí ve výzvě.

Hájek by se měl omluvit nejen Halíkovi, ale také kardinálu Joachimu Meisnerovi, jehož jméno prý vicekancléř "pro svůj záměr pošpinit tuzemskou veřejně uznávanou autoritu rovněž zneužil".