Vláda se bude podle Kalouska snažit nezvyšovat schválený rozpočtový deficit. "Potýkáme se ale s nižšími příjmy rozpočtu," řekl ministr financí. "Hledáme řešení, zatím diskutujeme o variantě, že bychom museli uspořit až 30 miliard na výdajové straně rozpočtu," uvedl Kalousek.

Odbory jsou k plánům na další úspory kritické. "Hlavně je potřeba něco řešit na příjmové straně," řekl v diskusi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. "U výdajů je nutný komplexní audit veškerých veřejných financí," dodal.

V průběhu roku může stát podle Kalouska uskutečňovat hlavně škrty, které nevyžadují změny zákonů. Na roky 2013 a 2014 ale ministerstvo chystá mix daňových změn, které se mají týkat přímých, nepřímých i energetických daní, včetně tzv. uhlíkové daně.

Problémy s čerpáním peněz z EU

Schválený státní rozpočet počítá pro letošní rok se schodkem 105 miliard korun. Vláda už dříve opakovaně připustila, že v případě nepříznivého vývoje ekonomiky přijde do sněmovny s úpravou rozpočtu.

Riziko pro stav státní pokladny představuje také špatné čerpání peněz z evropských fondů. Kvůli problémům některých programů, přes které do Česka proudí dotace z EU, se schodek státního rozpočtu v roce 2011 prohloubil asi o 12,8 miliardy korun. Kalousek dnes uvedl, že Česko velkou část této sumy už z Bruselu nezíská.

Vládní reformy si v ČT pochvaloval šéf firmy Linet Zbyněk Frolík. "Se změnami souhlasíme, někdy by mohly být i razantnější," řekl s tím, že cílem státu byl mělo být "přivedení peněz cizích daňových poplatníků do Česka".

ANKETA
Souhlasíte s tím, že by v Česku letos neměla být generální stávka?
Ano
200 (48%)
Ne
217 (52%)

Ministr financí Kalousek si uvědomuje, že vládní úspory mohou vyvolat nevoli u zaměstnanců. "My ale změny musíme provést, jinak nás čekají ještě horší důsledky," uvedl s tím, že kabinet hledá "nejméně bolestivé řešení".

Šéf ČMKOS Zavadil v ČT nebyl vůči vládě nesmiřitelný. "Český a moravský člověk je umírněný, nemyslím si, že je nyní u nás atmosféra pro letošní generální stávku," uvedl. Zavadil ale dodal, že se může jednání lidí změnit, až na ně plně dolehnou důsledky reforem.