Hotely v Česku začaly kvůli krizi zlevňovat. Čerstvý průzkum společnosti KPMG uvádí, že loni byla průměrná cena pokoje v tuzemsku 1076 korun, což je o 406 korun na noc méně než v roce 2009. A konkurence se ještě přiostří. Do hotelového byznysu totiž se chystá výrazně vstoupit ministerstvo pro místní rozvoj – hodlá oddělit špatné hotely od těch dobrých.

"Chceme zlepšit služby českých hotelů a pomoci tak cestovnímu ruchu. Trápí nás kvalita jejich služeb. Nejde o počty hvězdiček. Ty pouze řeknou, jaké má hotel vybavení. My chceme sestavit žebříček, který zhodnotí i ochotu nebo rychlost personálu. Lehce se tak může stát, že dobrý dvouhvězdičkový rodinný penzion přeskočí čtyřhvězdičkový hotel," nastiňuje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

 

Co se bude kontrolovat

- počet zaměstnanců

- jak dlouho trvá, než si zákazníka někdo všimne

- zda je pozdrav přátelský

- otázky kladené recepčním nebo číšníkem, který má hostovi pomoci s výběrem

- druhy nabízených služeb

- argumenty, které hotel používá pro získání hostů

- jak se chová recepční při rezervaci a jak projevuje zájem o zákazníka

- zda hotel nabízí hostům slevy či výhody

- zda hotel pozval hosta k opětovné návštěvě

- čistotu hotelu a příslušenství

- rychlost personálu

- dodržování norem společnosti

Žebříček za sto milionů

Konkrétní obrysy projektu ministerstvo v těchto dnech chystá a rozjet by se měl příští rok. Ministr náklady odhaduje na zhruba sto milionů korun, přispět by měla i Evropská unie. Z peněz se zaplatí počítačový systém, zpracování výsledků kontrol a především ubytování a jídlo v hotelích.

Na hodnocení si chce ministerstvo najmout soukromé kontrolory. Pracovali by ve dvou nezávislých skupinách: do každého hotelu by přišli zástupci každé z nich. Předstírali by, že jsou hosté, a po strávené noci by o hotelu sepsali zprávu. Pokud by se obě zprávy lišily, přišla by třetí kontrola, tentokrát už státní. Projekt potrvá dva roky a má obsáhnout všechny hotely v zemi, kterých je zhruba šest tisíc. 

Prosím anonymně

První hlasy už se proti němu ozývají. "Není možné kompletní výsledky zveřejňovat. Může dojít k poškození dobrého jména hotelů a reálně si dovedu představit, že se hoteliéři budou soudit," obává se Václav Stárek, prezident Asociace hotelů České republiky, jehož kariéra je spojena s hotelem InterContinental. Ministerstvo by podle něj mělo výsledek kontroly sdělit jen konkrétním hoteliérům a na internetu vyvěsit pouze žebříček těch nejlepších.

Naopak firmy, které shánějí ubytování pro své klienty, by přehled uvítaly. "Naše hosty ubytováváme výhradně ve dvou nejlepších ostravských hotelech. Lepší v dojezdové vzdálenosti bohužel nejsou," říká mluvčí nošovické továrny Hyundai Petr Vaněk.

Více o projektu ministerstva pro místní rozvoj si přečtěte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách