Finanční skupině Penta unikly na internet životopisy s osobními údaji zhruba 2200 lidí, kteří se ve firmě ucházeli o zaměstnání.

Upozornila na to hackerská skupina Anonymous, jež v reakci na podezření z účasti Penty na rozsáhlé politické korupci na Slovensku v minulosti opakovaně vyřadila z provozu její internetové stránky.

Penta chybu v zajištění systému přiznala, mezitím ji prý odstranila.

"Životy 2200 lidí jsou veřejně přístupné na internetu a kdokoliv může získat jejich všechny osobní údaje. Jména, data, adresy, e-maily, telefonní čísla, jejich kompletní životopisy, kde studovali, kde pracovali. A to pár kliknutími myší," uvedli hackeři, podle nichž byly tyto informace veřejně přístupné na webu Penty téměř rok.

Jako důkaz zveřejnili jména osob, k jejichž osobním údajům se údajně dostali. Kromě Slováků jsou mezi nimi prý i Češi, Poláci a občané dalších evropských států. Skupina Anonymous uvedla, že o úniku citlivých dat informovala Úřad na ochranu osobních údajů.

Na vině je externí firma

Mluvčí Penty Martin Danko podle portálu sme.sk uvedl, že k údajům se nedalo dostat jednoduchým odkazem na internetové stránce, útočník prý potřeboval pokročilé počítačové znalosti. Za nedostatek v zajištění databáze prý odpovídá externí firma, která Pentě připravila webovou stránku.

Hackeři ze skupiny Anonymous se na Slovensku stali známými poté, co zablokovali weby Penty, vlády, parlamentu nebo politických stran. Zahlcením serverů těchto institucí, což se projevilo v nedostupnosti jejich webových stránek, vyjádřili hackeři podporu Slovákům, kteří demonstrovali proti politické korupci v zemi.

Protesty se konaly v reakci na zveřejnění dokumentů, podle kterých Penta v letech 2005 a 2006 získala za vysoké úplatky politiků a úředníků vliv na privatizaci nebo na chod podniků. Další shromáždění je ohlášeno na pátek, na den před předčasnými volbami, kdy Anonymous plánuje znovu zablokovat weby některých politických stran.

Pravost informací z dokumentů, které pod názvem Gorila vypracovala údajně tajná služba, Penta od jejich zveřejnění na internetu koncem loňska popírá.

Spolumajitel Penty Jaroslav Haščák kvůli šíření spisu na internetu podal několik žalob na weby včetně sociální sítě Facebook. Se svými návrhy ale u okresního soudu neuspěl. U soudu ale dosáhl předběžného zákazu vydání knihy o případu Gorila.

Tlak na Pentu zvýšil tento týden ministr vnitra Daniel Lipšic, jenž se angažuje ve vyšetřování korupční aféry. Ministr navrhl zrušit privatizaci paroplynové elektrárny, kterou před osmi lety získala právě Penta.

Podnět prokuratuře k podání žaloby na zrušení prodeje elektrárny Lipšic odůvodnil tím, že k privatizaci došlo nezákonným způsobem a pod cenou. Penta tvrdila, že v tendru podala nejvýhodnější nabídku.