Sociální demokracie loni hospodařila s přebytkem, a to 70,3 milionu korun. Díky tomu mohla splatit i pětinu svých dluhů z kampaně před sněmovními volbami, z 325 na 260 milionů korun.

"Hospodářské výsledky jsou nejlepší za posledních deset let," řekl místopředseda strany Martin Starec, který odpovídá za stranickou pokladnu. Podle něj je nyní hospodaření ČSSD velmi dobré. Podotkl, že původním cílem byl přebytek 48 milionů korun. Výnosy byly podle Starce 238,9 milionu korun a náklady činily 168,6 milionu korun.

Letos, kdy budou na podzim senátní a krajské volby, bude sociální demokracie hospodařit s deficitním rozpočtem, takže jí na splácení dluhu, který jí zůstal po posledních volbách do sněmovny, nezbude. Již dříve Starec uvedl, že navržený rozpočet počítá s příjmy 237,5 milionu a s výdaji 261 milionů korun.

Odměny 1,4 milionu

Na dobrých výsledcích vydělají podle Starce i zaměstnanci ČSSD. V příštích dnech jim budou vyplaceny mimořádné odměny v celkové výši 1,4 milionu korun.

Největšími příjmy sociální demokracie jsou příspěvek ze státního rozpočtu na činnost strany ve výši 162,7 milionu korun a dary ve výši 36,6 milionu korun. Kolem 20 milionů korun vybrala ČSSD na stranických příspěvcích a na nájmech a prodeji nemovitostí. Výběr stranických příspěvků loni stoupl o dva miliony korun, dodal místopředseda.

Největší dar ve výši 300 000 korun sociální demokracii poskytl poslanec a bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Následují ho další funkcionáři pražské ČSSD Miroslav Poche, Karel Březina a Petr Dolínek. Mohlo by jít o podíly z honorářů za účast v dozorčích radách či představenstvech podniků s účastí hlavního města.

S přebytkem loni hospodařila i ODS, činil 140,4 milionu. Kromě státního příspěvku a darů ale vylepšil její rozpočet především prodej sídla na Malé Straně. Nyní ODS sídlí v nájmu na Pankráci.

Politické strany musí odevzdat zprávu o hospodaření do konce března do Poslanecké sněmovny.