Protikorupční policie odložila prověřování zakázek energetického gigantu ČEZ pro plzeňskou Škodu. Informovala o tom mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Státní zástupce podle ní již rozhodnutí obdržel a akceptoval je.

Policisté se v souvislosti se zakázkami zabývali rolí Martina Romana, který stál postupně v čele obou firem. Nepodařilo se jim ale zjistit, že by byl se Škodou majetkově propojen v době, kdy již vedl ČEZ, ani že by zadávání zakázek Škodě ovlivňoval. Neprokázalo se, že by byl spáchán trestný čin, uvedla Zenklová.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) předtím upozorňoval na možný střet zájmů Romana kvůli mnohamiliardovým zakázkám ČEZ pro Škodu. Podle MfD bylo podezření, že měl na Škodu vlastnické vazby i v době, kdy již šéfoval ČEZ. Loni v září ve funkci ředitele ČEZ asi po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti. Podezření dříve popíral.

"Prověřovalo se zadávání veřejných zakázek ze strany tehdejšího šéfa ČEZ. Nebyla prokázána jeho majetková účast ve společnostech Škoda či Škoda Holding a.s. v době, kdy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva ČEZ. Nepodařilo se také prokázat, že by ovlivňoval zadávání veřejných zakázek ve prospěch společnosti Škoda Holding anebo jí opatřoval jiné výhody," řekla ČTK Zenklová.

Kudy tekly finance?

Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti. Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem.

Podle deníku bylo podezření, že Roman měl i v době, kdy již stál v čele energetického gigantu, vlastnické nebo finanční vazby na Škodu, která od ČEZ dostávala miliardové zakázky.

Těmi se v minulých měsících zabýval i interní audit. Společnost v lednu oznámila, že na žádné neetické nebo korupční jednání nepřišla.

Audit nicméně potvrdil významný nárůst zakázek za desítky miliard korun pro Škodu Power (pod různými názvy svých právních předchůdců) po roce 2004, kdy ČEZ řídil Roman. Růst však podle dokumentace souvisel s celkovým růstem investičních výdajů ČEZ v souladu s tehdejší firemní strategií.

Audit si vysloužil i kritiku. Ekologický právní servis (EPS) poukazoval na to, že ho provedl sám ČEZ a nikoli nezávislá auditorská firma. Audit prověřoval vzorek 39 kontraktů, které Škoda Power od roku 2004 od ČEZ získala. ČEZ v lednu uvedl, že jejich aktuální hodnota je 26,4 miliardy Kč, z toho 15,4 miliardy již bylo zaplaceno.