V souvislosti s "Mazánkem" Romanem Janouškem a "Kolibříkem" Pavlem Bémem jsou sice detailně rozebírány jejich dialogy, ačkoli vesměs neobsahují ani náznak trestné činnosti (však také pro choulostivější komunikaci měli šifrovací telefony), ale vůbec se nejde po podstatě věci.

Základní nezodpovězenou otázkou je, zda Janoušek a Bém jsou schopni doložit legálnost svých příjmů. Právě zde přetrvávají závažné pochybnosti vzhledem k relativně velmi nákladnému životnímu stylu reprezentovaného u Janouška i jachtou u chorvatských břehů a cestováním v tryskáči.

Švýcarská stopa

Vždyť už v roce 2009 obstavila švýcarská prokuratura na Janouškově kontě zhruba 13 milionů švýcarských franků s podezřením na praní špinavých peněz. Později se vyšetřování rozšířilo i na další účty až na celkovou sumu 120 milionů franků (asi 2,4 miliardy korun).

Lobbista, který už dávno nefiguruje v českém obchodním rejstříku, původ peněz nevysvětlil. Už tehdy ovšem média přinesla informace, že k účtům mohli mít přístup i vlivní úředníci pražského magistrátu Peter Ďurica nebo Jiří Toman.

Jak Roman Janoušek ke svým miliardám přišel, by se měli zajímat hlavně berní úředníci a také Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ). Všude jinde na světě by už dávno konali. Zabývali se Janouškem a Bémem vůbec někdy? Pokud ano, k jakým došli výsledkům?

Kalousek: Vím, ale nepovím

"Pokud máte pocit, že jsme v prověřování podobných věcí nečinní - tak ten pocit není správný. S čistým svědomím vám mohu říci, že konáme," prohlásil pro týdeník Ekonom ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poukazuje ale na to, že při informování o konkrétních kauzách jako u Romana Janouška je vázán mlčenlivostí.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 29. března, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

 

Související