V prvním kole italských komunálních voleb uspěli populističtí odpůrci úsporných opatření, které prosazuje vláda premiéra Maria Montiho. Úspěchy slaví hlavně Hnutí pěti hvězdiček, v jejímž čele stojí komik Beppe Grillo.

K vítězství v mnoha velkých městech přesto mají nakročeno kandidáti středolevé Demokratické strany, která Montiho vládu podporuje a z voleb by mohla vzejít mírně posílena.

Pohořela však strana Lid svobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho.

Od prvního volebního testu pro vládu Montiho, jenž je ve funkci od loňského listopadu, se dají očekávat otřesy na radnicích několika velkých měst. Dohromady se volí v 942 obcích.

Starosty jednotlivých obcí definitivně určí druhé kolo, které se uskuteční 20. a 21. května.

Například v Palermu, které bylo léta baštou Berlusconiho, získal kandidát PdL jen 13 procent hlasů a do dalšího klání nepostupuje. Kolem 47 procent hlasů si tam naopak připsal Leoluca Orlando, jenž stojí v čele "protimafiánské" koalice jeho strany Itálie hodnot, Zelených a postkomunistů. O ovládnutí radnice se utká s koalicí levého středu.

Krizová italská vláda je na světě. Premiér Monti bude zároveň ministrem hospodářství - čtěte ZDE

Žaloba žádá pět let vězení pro Berlusconiho. Chtěl platit za falešné svědectví - čtěte ZDE

V Parmě se zatím rýsuje vítězství kandidáta levého středu Vincenza Bernazzoliho, zatímco Berlusconiho kandidát Paolo Buzzi vypadl.

Hořkým zklamáním jsou pro expremiéra rovněž výsledky z Janova, kde jeho kandidát rovněž nepostoupil, když jej volilo zhruba jen deset procent voličů a jasným favoritem na získání postu starosty je kandidát levého středu Marco Costa, jenž získal 46 procent.

Působivé jsou podle agentury APA zisky Hnutí pěti hvězdiček, v jejímž čele stojí komik Beppe Grillo.Ten mobilizoval masy kampaní namířenou proti "kastě" zákonodárců, proti mrhání penězi na provoz politického systému i proti EU a politice Evropské centrální banky. Například v Parmě oslovila tato kampaň 22 procent voličů.