Zdeněk Seidl se při hlasování krajské rady jako jediný postavil proti opravě zámku v Buštěhradu na Kladensku – projektu, kvůli kterému policie před týdnem zatkla hejtmana Davida Ratha z ČSSD.

Vše o zadržení Davida Ratha najdete ZDE

V rozhovoru pro HN líčí, jak Rath řídil kraj s osmnáctimiliardovým rozpočtem tvrdou rukou. "Neříkám to proto, že je teď pan hejtman ve vězení. Já jsem takhle vystupoval celé tři roky – mně o nic nejde," říká Seidl, místopředseda středočeské ČSSD.

HN: Vy jste věděl, že je ten plán na opravu zámku předražený?

Nehledejte v tom to, že jsem už tehdy měl tušení, že jde o korupci. Ano, nechal jsem si tehdy zaprotokolovat, že jsem jmenovitě hlasoval proti. Já jsem ale od začátku tvrdil, že to není plán, jak optimálně využít peníze kraje. Byl jsem se tam i podívat a zdálo se mi, že těch peněz na opravu má jít neskutečně moc.

Názory k tématu

Vytáhl jsem si i z literatury něco o tom zámku a zjistil jsem, že jeho historická hodnota není tak významná, jak říkal hejtman Rath. Takových zámků jsou možná stovky. A naposledy: úplně scestné se mi zdálo využití zámku jako reprezentačních prostor pro kraj, protože je tam špatná doprava, není to u velkého města... No prostě se mi ta akce nelíbila.

HN: Měl jste podezření, že je to příliš drahé?

Podívejte, nejsem stavař, takže by nebylo seriózní říkat, že to bylo předražené. Ale zdála si mi ta částka nepřiměřená. Dnes se dává vina celé radě kraje. Problém byl ale v kompetencích rady. Řadu věcí měl přímo pod sebou hejtman a nehledělo se na názor radních.

Mně se také nelíbilo, že ve chvíli, kdy všechna ministerstva upouštějí od losovaček, tak my je děláme. Tak jsem aspoň prosadil, aby hlavní roli při zakázkách hrála cena.

HN: Jenže, když je cena hlavním kritériem, odpadá důvod zužovat počet finalistů tendru losovačkou. Posouzení nabídek je pak jednoduché.

Přesně. Nejméně třikrát jsem navrhoval, ať losovačky přestanou. Nemyslím si, že by tam byl úmysl radních, spíš to bylo méně zkušeností. Když jsme začali na úřadě pracovat, daleko nejvíc jich měl Rath.

HN: Proč jste proti tomu neprotestovali hlasitěji? Nikde jsem nečetl, že byste s ním šli do přímého sporu?

Protestovat samozřejmě šlo, ale podívejte se: při minulých volbách jsem byl na druhém místě, měl jsem sedm tisíc preferenčních hlasů, jsem místopředseda krajské ČSSD, náš okres Benešov je nejsilnější v celém kraji – a teď jsem na místě jedenáctém...

HN: Protože jste šel proti hejtmanovi?

Dokonce vím, že si David nepřál, abych vůbec byl na kandidátce.

HN: Co vám Rath řekl, když jste vystoupil proti losovačkám? Třeba kvůli dostavbě nemocnice v Mladé Boleslavi, kterou vyhrála firma bez dělníků.

Vysvětlení byla až dětská: že když nevyřadíme zájemce losovačkou, celé výběrové řízení se neskutečně protáhne. Přitom když se někdy podařilo udělat otevřené řízení, tak jsme se dostali na cenu nižší třeba až o 40 procent.

Zatímco u losovaček se nabízené ceny lišily o zlomky procenta. Hejtman se mě na zasedání rady přede všemi ptal, co mám proti losovačkám. Řekl jsem mu, že na můj vkus mají některé firmy při losování neskutečné štěstí.

HN: Nebylo vám divné, že ty losovačky dělá často firma ML Compet, jejíž šéf je místopředsedou krajské ČSSD a jejíž ředitelka je teď také mezi zatčenými?

Věděl jsem to a nakonec se tenhle administrátor nebral do výběrových řízení kraje. Ale braly si ho pro výběrová řízení dál krajské nemocnice. Samozřejmě, dneska můžete říkat, vždyť jste náměstkem pro zdravotnictví...

HN: Právě jste mi to vzal z pusy.

... ale já jsem mohl řídit nemocnice jen jako člen valné hromady nemocničních akciovek. A po třech měsících jsem odmítl předkládat do rady jakékoli materiály, které se týkaly zdravotnictví. Několikrát se totiž do rady dostaly s tím, že je tam předložil hejtman. Takže když se mi to stalo potřetí, řekl jsem, ať si je tam dává sám.

HN: Tím chcete říct, že zdravotnictví a nemocnice fakticky řídili Rath s Kateřinou Pancovou, šéfkou kladenské nemocnice?

V podstatě rozhodovali všechno. Neříkám to proto, že je teď pan hejtman ve vězení. Já jsem takhle vystupoval celé tři roky – mně o nic nejde, mám svoji práci na klinice. Nejméně pětkrát jsem na radě, na zastupitelstvu i na našich partajních schůzích řekl, že já ani odbor zdravotnictví de facto nemocnice neřídíme.

HN: Když jste tedy Ratha kritizoval, jak se k vám choval?

Normálně, on si moc nevážil lidí, co mu kývali. A mě respektoval, že jsem doktor, profesor. Třeba měla vzniknout krajská vysoká škola, hledal se název. Nemohla to být Jiřího z Poděbrad nebo podobně, ale rovnou "Královská vysoká škola" – aby to znělo!

Nebo ty krajské kalendáře, plakáty, noviny – všude Rath. Já už jsem si připadal jak za kultu osobnosti za Stalina, protože mě retušovali z fotek. Davidovi jsem řekl: ty Středočeské listy, to je tvoje rodinné album.

HN: A on?

Smál se tomu. Stejně jako když jsem dodal, že takovému způsobu propagace bych říkal sebepoškozování.

Celý rozhovor se Zdeňkem Seidlem si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách

Čtěte více v Hospodářských novinách