Vláda chce zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce až do roku 2014. Původně přitom již měla od příštího roku končit. Po jednání s Asociací soukromého zemědělství (ASZ) to oznámil premiér Petr Nečas (ODS).

Zelená nafta

Problematika uplatnění vrácení daně z minerální olejů používaných pro zemědělskou prvovýrobu (dále jen „vratka ze zelené nafty“) upravuje zákon o spotřebních daních.

Pro snadnější komunikaci s daňovými subjekty zveřejnil odbor Spotřebních daní vnitřní pokyn, kterým se sjednocuje postup správců daně při administraci vratky ze zelené nafty.

Součástí vnitřního pokynu je seznam činností v zemědělské prvovýrobě, na které lze uplatnit vratku ze zelené nafty (seznam není taxativní). Seznam je průběžně aktualizován a je upravován na základě podnětů ze strany subjektů, správců daně nebo pracovníků MZe.

Zemědělci si přesto příští rok pohorší, když se jim vratka spotřební daně sníží ze současných 60 na 40 procent.  "Je to zmírnění tempa, nikoliv otočení trendu," podotkl ministr financí Miroslav Kalousek.

 

Farmáři odškrtnou jen 600 milionů

Nárok si uplatňuje až osm tisíc podnikatelů v zemědělství.

"Zemědělci, kteří o zelenou naftu žádali, si neodškrtnou 1,8 miliardy, ale "pouze" 600 milionů, což si myslím, že v přepočtu na hektar zemědělské půdy je celkem zanedbatelná částka. Pro nás je to prodloužený čas na jednání o tom, co po tom roce 2014," uvedl Václav Perník, místopředseda ASZ.

Důvodem, proč se farmáři snažili udržet dotovanou naftu až do roku 2014, je fakt, že od té doby se mají sjednotit agrární dotace v celé Unii.

"Nevymysleli jsme nic nového, používáme v podstatě stejný model, který používá Německo,“ dodal premiér.

Po zrušení zelené nafty by podle Agrární komory platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Zelenou naftu podporuje 26 států Evropské unie. Česko by se jejím zrušením připojilo ke Slovensku.

Další dohody

"Technicky to provedeme tak, že v rámci druhého čtení příslušného návrhu zákona ve Sněmovně načteme tento pozměňovací návrh,“ popsal Nečas plánovaný postup vlády.

Vláda pak se podle Nečase bude v budoucnu zároveň snažit vyjednat podmínky pro zemědělce na programovací období po roce 2013 tak, aby byla udržena konkurenceschopnost českého zemědělství v rámci EU.

Součástí jednání byla i další dlouhodobá opatření. Zemědělcům se podařilo dohodnout například zrušení předkupního práva na státní pozemky po jejich úplném splacení a zrušení daně z převodu hospodářství v rámci rodiny.

"Velmi rád vyjdu vstříc požadavku na daňové oproštění v okamžiku převádění soukromých farem z generace na generaci," slíbil Kalousek.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se