Těžko snesitelná vedra, která zasáhla Česko, už překonávají letité teplotní rekordy. V Praze na Karlově padlo maximum z roku 1934, když přístroje naměřily 34,7 stupně Celsia. Absolutní rekord však teploty překonaly ve středočeských Dobřichovicích.

Vedro v některých oblastech navečer střídají silné bouřky. Podle varování Českého hydrometeorologického ústavu hrozí hlavně v jižních, západních a středních Čechách a na Vysočině. Doprovodí je vítr a kroupy přesahující velikostí dva centimetry.

V Ústí nad Labem meteorologové naměřili 33,8 stupně, což je o stupeň víc, než činí dosavadní rekord z roku 2002. I na řadě dalších míst padly deset let staré rekordy. V Lounech měli 34,2 stupně a v Doksanech 34,8 stupně Celsia. Ten západočeský byl překonán ve Staňkově na Domažlicku, kde naměřili odpoledne meteorologové 33,2 stupně. V Dobřichovicích teplota vystoupala dokonce na 35,4 stupně.

Na nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde měří od roku 1775, se objevilo 32,1 stupně. Nejvyšší teplota pro 18. červen tady dosáhla v roce 1934 rovněž 33,2 stupně Celsia.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové zaznamenala padesátiprocentní nárůst výjezdů, nejčastější zdravotní komplikace z horka jsou kolapsy a dehydratace.

Meteorologové zároveň varují, že do období letního slunovratu bude nad územím ČR až o 20 procent snížena ozonová vrstva. Lidé by se proto před nebezpečným ultrafialovým zářením měli chránit opalovacími krémy, pokrývkami hlavy a slunečními brýlemi.

V Českých Budějovicích padl deset let starý teplotní rekord pro 18. červen. Meteorologové v jihočeské metropoli v podvečer naměřili 32,8 stupně Celsia. Dosavadní nejvyšší hodnota pro 18. červen byla naměřena v roce 2002. Tehdy teploměr ukazoval 31,3 stupně Celsia.

"Dnešek je patrně nejteplejším dnem. Úterní předpovědi naznačují teploty do 31 stupňů Celsia," uvedl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Na jihu Moravy padl rekord v Brně-Žabovřeskách, kde naměřili 32,9 stupně Celsia. Nejteplejším 18. červnem tam byl dosud ten z roku 2002, kdy se teploty vyšplhaly na 32,3 stupně Celsia.

Ve Slezsku bylo nejtepleji v Karviné, kde se stupnice teploměrů vyšplhala na 32,1 stupně Celsia. Rekord tam byl překonán o 1,6 stupně. Druhé maximum zaznamenaly přístroje v Ropici na Frýdecko-Místecku. V roce 2002 tam naměřily 30,1 stupně. V pondělí meteorologové hlásí o 2,2 stupně více.

"Je potřeba podotknout, že z našeho pohledu nejde o nic mimořádného. Jde totiž o stanice, které měří teprve krátkou dobu. Například v Ropici funguje teprve 18 let. Rekordy proto nejsou tak významné jako u stanic, které měří 80 či 100 let," vysvětlil pracovník ostravské pobočky ČHMÚ.

V Jeseníku naměřili 29,9 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2002 byl o osm desetin stupně nižší. V Javorníku teploměry ukázaly až 31,1 stupně Celsia, padl tak rekord z roku 1986, jenž činil 30,8 stupně Celsia.

V Olomouci, Přerově a Šumperku odolaly rekordy z roku 1968. V Přerově naměřili 31,1 stupně Celsia, do rekordu zbývalo pět desetin stupně. V Olomouci bylo až 30,1 stupně Celsia, v Šumperku 29,6 stupně Celsia.