Když si ministerstvo dopravy zjišťovalo, jak jsou dopravní odbory českých měst a jejich počítače připraveny na letní přechod na moderní software, zůstali úředníci v šoku: zjistili totiž, že v celé republice mají na odborech dopravy dohromady jen 9 strojů, které klíčovou změnu zvládnou.

Ministr Pavel Dobeš (LIDEM) tak musel dát bleskový příkaz: dejme radnicím ze svého 10 milionů korun a ať si co nejdříve hromadně vymění na odborech dopravy počítače.

„Na každou přepážku jsme uvolnili zhruba 9 700 korun,“ vypočítal ministerský mluvčí Martin Novák.

Účelová dotace by měla z velké části stačit na pořízení kvalitního počítače a ulevit tak zpravidla napnutým obecním rozpočtům. Obce případně doplatí maximálně jeden až dva tisíce korun.

Jde hlavně o čas. Pokud by úředníci nové stroje nedostali, čekaly by je už od července neřešitelné trable – zkolaboval by jim program, který eviduje všechna motorová vozidla. Řidiči by tak například nemohli přihlásit žádné nové auto či motocykl.

Takzvaný centrální registr vozidel totiž od začátku prázdnin poběží v úplně nové, datově náročné aplikaci a staré stroje by bezproblémový přechod na modernější software za 37 milionů korun vůbec nezvládly.