Naše země potřebuje změnu, důvěra v politiky klesla pod bod mrazu.

Ekonom a bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer nešetřil kritikou českých poměrů, když v pondělí zahájil petiční akci, s jejíž pomocí chce získat padesát tisíc podpisů obyvatel České republiky a stát se tak oficiálně zaregistrovaným kandidátem na prezidentský post.

"Nedůvěra v politiky je vysoká a politické strany neumějí reagovat a změnit svůj přístup. Roste proto aktivita populistů a radikálů, kteří lidem nabízejí lákavá a jednoduchá řešení. Tato situace mě hluboce netěší," řekl Fischer, který chce být "bytostně nestranickým kandidátem" a je připraven rezignovat na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Učiní tak prý ve chvíli, kdy bude oficiálně zaregistrován jako prezidentský kandidát.

Do ČR se z Londýna, kde EBRD sídlí, Fischer vrací už nyní. Do 1. srpna čerpá v bance dovolenou, od té doby si do rezignace bere neplacené volno.

"Abych mohl více mluvit s lidmi, více se s nimi setkávat, poznávat jejich názory, vracím se z Londýna do Čech," vysvětlil Fischer.

Pokud jde o financování své prezidentské kampaně, spoléhá muž, jenž vede předvolební průzkumy, na dobrovolníky. Před novináři dnes odmítl peníze politických stran a nejasného původu. "Každá koruna v kampani má mít své jméno," prohlásil. Veřejnosti k dispozici vystavil účet s názvem Jan Fischer 2013.

Pomůže Soukup

Na tiskové konferenci sice prohlásil, že pro kampaň nevyužije žádných reklamních agentur, zdarma s ním ale bude spolupracovat například Jaromír Soukup, majitel reklamní agentury Médea, která figurovala například v nejasném financování ČSSD.

"Bude pomáhat jako Soukup, nikoliv jako Médea," zdůraznil Fischer.

Soukup byl příznivcem sociálních demokratů. V roce 2006 financoval také kampaň Strany zelených. Stál také za mohutnou reklamní kampaní Olgy Zubové a v roce 2010 nakupoval inzertní prostor pro Věci veřejné, které později dostal kvůli dluhu dočasně do insolvence.

Někdejší šéf statistického úřadu zdůraznil nestranickost, zkušenosti z exekutivy i mezinárodní politiky a snahu být případně moderním prezidentem, který ctí právní řád, odmítá projevy extremismu a snaží se politiku spojovat.

Pod petici jako první svůj podpis připojil kardiochirurg Jan Pirk, po něm Fischerova manželka Dana Fischerová či jejich syn Jan.

Z politiků, kteří oznámili úmysl se o křeslo po Václavu Klausovi na počátku příštího roku ucházet, zatím 50 tisíc podpisů získal jen někdejší premiér Miloš Zeman. Mezi těmi, kdo hodlají do boje o Hrad vstoupit, je například i ekonom Vladimír Dlouhý.