Poté, co pacienta, který prodělal srdeční zástavu, zresuscituje a stabilizuje, vyndá primář záchranné služby okresu Beroun Roman Škulec z autolednice vychlazený infuzní roztok. Ten do něj pomocí kapačky "napumpuje", a sníží tak jeho tělesnou teplotu přibližně o 1,5 °C. Tím zastaví nepříznivé obranné pochody, které v těle po srdeční zástavě probíhají a poškozují orgány včetně mozku.

Metoda tzv. terapeutické hypotermie, kterou Roman Škulec od roku 2002 rozvíjí, přitom snižuje nejen riziko závažného poškození mozku, ale i úmrtnost pacientů.

"Pokud ochladíte šest lidí, přežije o jednoho člověka více, než kdyby se nechladili. Málokterá metoda má tak obrovský léčebný efekt," uvedl Škulec v rozhovoru pro IHNED.cz.

Důležitá je ale její včasná aplikace. "Mechanismy poškozující organismus se po srdeční zástavě rozjíždějí spirálovitě a samy sebe postupně zesilují. Platí tedy, že čím dřív se s ochlazováním začne, tím lépe," podotkl záchranář.

Techniku, která se v nemocnicích používá už deset let, se proto rozhodl přenést i do přednemocniční péče – do sanitek. Za to získal prestižní mezinárodní ocenění Discovery Award určené výzkumníkům do 40 let, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicíny nebo farmacie.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se