Kauci za vazebně stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nabídnou soudu politikova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec Ratmír Rath.

Za jeho propuštění na svobodu chtějí složit každý půl milionu korun. Uvedl to poslancův obhájce Roman Jelínek. Soud bude o tom, zda Ratha výměnou za finanční či písemnou záruku pustí z vazební věznice, rozhodovat v pondělí.

Okresní soud Praha-východ se bude příští týden nejprve zabývat další poslancovou žádostí na propuštění z vazby. Jelínek nepředpokládá, že by dospěl k závěru, že veškeré vazební důvody pominuly.

Před nedávnem totiž odvolací středočeský krajský soud uvedl, že stále přetrvává obava z toho, že bývalý hejtman bude pokračovat v trestné činnosti, nebo že uteče.

Rathovi však v úterý vypršela tříměsíční lhůta pro jiný z důvodů vazebního stíhání – možné ovlivňování svědků. Mohl tak nyní požádat, aby byla vazba nahrazena kaucí a písemnými zárukami.

"Klient kauci nabídnout nemůže, protože má obestavený majetek," uvedl Jelínek.

Rathův otec má však příjmy ze soukromé praxe. Horká zase podle advokáta chce umožnit synovi, aby se vídal se svým otcem. Pokud soud peněžitou záruku za poslance povolí, měl by při stanovení její výše přihlížet k finančním možnostem složitelů.

Zaručili se poslanci i senátor

Za poslance se také již zaručilo přes 30 lidí, mezi nimi poslanci, senátoři či lékaři.

Již minulý týden podepsal prohlášení třeba poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21). Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi dalšími například senátor Vladimír Dryml (SPOZ), poslanec Stanislav Huml (ČSSD), starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl (ČSSD), osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Norbert Badal, fotograf Bohumil Hynek nebo Rathův poslanecký asistent Patrik Tomšů i se svou manželkou.

Zmanipulované tendry

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům.

Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.

11 obviněných

Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli další dva obvinění.

Kromě Ratha je v současnosti podle státního zástupce Zdeňka Čermáka ve vazbě dalších pět obviněných. Z původních sedmi byla propuštěna kladenská podnikatelka Ivana Salačová, obchodnímu řediteli stavební firmy Konstruktiva Branko Tomáši Mladému zase tento týden vypršela takzvaná koluzní vazba a z jiného důvodu vazebně stíhán nebyl.

Soud podle mluvčího Jiřího Wažika neobdržel zatím od žádného z dalších obviněných žádost o propuštění z vazby.