Prezident Václav Klaus se řadí k odpůrcům církevních restitucí i zvýšení DPH. Jestliže u církevních restitucí chce po šéfech vládních stran garance, že neprolomí únor 1948, u daní apeluje na zdravý rozum politiků.

A to na základní škole hned první školní den.

Klaus se o jednom z klíčových sněmovních hlasování zmínil na úvod školního roku při debatě se žáky jedné z devátých tříd, při níž ho doprovázela i poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Při rozhovoru o finanční gramotnosti a ekonomii Klaus mimo jiné poznamenal, že by žáci měli říct paní poslankyni, aby nehlasovala pro vyšší DPH.

"Doufám, že rozum v Poslanecké sněmovně v úterý zvítězí. To, že jsem náhodou měl paní starostku a poslankyni vedle sebe u tabule, to je úplně náhoda, z toho nedělejme nic. Já doufám, že sněmovna bude v úterý rozhodovat vážně a zodpovědně a všechno další je další," odpověděl prezident na dotaz, jak se k jím kritizovanému zákonu postaví, pokud ho sněmovna schválí.

Černochová: Nemohu hlasovat jinak, než premiér

Černochová však Klause poslechnout nehodlá. "Většinou sdílím názory pana prezidenta, nicméně teď jsme v koaliční vládě, musím dělat kompromisy a rozhodně nemůžu hlasovat jinak než premiér," uvedla.

Premiér Petr Nečas označuje stabilizační balíček, který obsahuje vyšší DPH i další změny daní, za klíčový vládní návrh a podmínku pro sestavení úsporného rozpočtu. Od všech vládních poslanců žádal, aby podpořili zákon, který je podle něho podmínkou pokračování vlády.

Podle Klause je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda. Míní, že premiér dělá s daněmi fatální chybu. Někteří poslanci ODS ale k návrhu mají stejně jako Klaus vážné výhrady.

Například někdejší šéf poslanců ODS Petr Tluchoř dosud neuvedl, zda pro něj zvedne ruku. Vláda přitom k přehlasování levicového Senátu potřebuje ve sněmovně 101 hlasů. To předpokládá aktivní podporu celého vládního tábora, který má stovku hlasů.