Novela zákona o loteriích a jiných podobných hrách téměř zničila trh s on-line pokerem v Česku a odrazuje velké hráče  pustit se do tohoto segmentu. Posledním příkladem jsou odložené plány firem Fortuna a Tipsport.

Fortuna chtěla vstoupit na trh on-line pokeru v tomto roce, což před necelým rokem přiznal i její finanční ředitel Michal Vepřek v on-line rozhovoru na IHNED.cz.

Za tímto účelem chce společně s Tipsportem a dalšími firmami vytvořit podnik Český Poker, který by měl provozování on-line pokeru zastřešovat. Žádost o vytvoření podniku tehdy firmy poslaly na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Plány se teď ale odkládají. "Myšlenku společného projektu on-line pokeru neopouštíme, nicméně do konce tohoto roku toto téma, z řady zejména legislativních důvodů, zřejmě nebude aktuální," sdělil pro IHNED.cz mluvčí Fortuny Petr Šrain.

A podobně se vyjádřil i mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. ,"Spuštění projektu závisí především na legislativních krocích – jednak vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a hlavně na loterijním zákonu. Jeho novela, která má platit od 1. ledna 2013, s provozováním on-line pokeru podle našich informací nepočítá."

Z odpovědí obou mluvčích je tedy zřejmé, že obě společnosti nadále trápí nejistota a nejasnost podmínek pro licenční provozování on-line pokeru od ministerstva financí.

Trh klesá

Novela zákona o loteriích a jiných podobných hrách, která začala platit 1. ledna tohoto roku, zařadila karetní hry, a tedy i poker, mezi hazardní hry.

Mohou je tak provozovat jen firmy, které získají licenci od ministerstva financí.  Pro firmu, která chce jakýkoliv pokerový turnaj pořádat, platí i podmínka složení stamilionové jistiny. To je samozřejmě pro menší hráče na trhu nerealizovatelná podmínka. Novela zákona zavedla i zákaz propagace a reklamy pokeru.

Dalším problémem pak je klesající počet hráčů pokeru přes internet, a to z důvodu uzavírání mnoha evropských trhů. Trh se tak zmenšuje a velcí hráči mají omezenou možnost hrát proti svým protivníkům.

,,Příkladem budiž státy Dánsko, Španělsko, Francie a Itálie, kde se již hraje pod dohledem místních ministerstev. To vše v konečném důsledku znamená, že hráčům odhadem o více než 30 % poklesl traffic (aktuální počet aktivních hráčů) a jednotlivé herny ustupují (ať už z legislativní nutnosti či tržní neefektivnosti) od investic do marketingových kanálů," vysvětluje Jan Vaněk, marketingový manažer společnosti CardCasino.com.

,,Pokud by se evropské trhy uzavřely, nezbylo by českým klientům, než sázet ve firmách s řádnou českou licencí," doplňuje Ježek z Tipsportu.

,,Dosavadní znění loterijního zákona není transparentní a umožňuje i nadále fungování zahraničním hernám. Upřímně si dovedeme představit český trh, kde budou moci fungovat pouze licencované herny," říká Vaněk.

Zároveň ale dodává, že pokud se celý trh bude regulovat, v konečném důsledku to pomůže hráčům. Budou totiž hrát na ověřené a státem regulované herně.

Česko by navíc potřebovalo další český úspěch na některém z prestižních turnajů, jako tomu bylo v případě Martina Stazska, který získal desítky milionů na loňském pokerovém turnaji v Las Vegas. Poté se stal poker mezi Čechy velmi oblíbený.