Po triumfálním výkonu republikána Mitta Romneyho v první prezidentské debatě se jeho tým a on ráno na denverském letišti usadili do speciálu a vyslechli si gratulaci pilota. Pak jim úsměvy z tváří zmizely kamsi nad Skalisté hory: přišla zpráva, že poprvé za vlády prezidenta Baracka Obamy klesla nezaměstnanost pod osm procent. Americké oživení je stále pomalé, politika je však zejména ve fázi kampaně hrou symbolů a ona hranice osmi procent hrála důležitou roli v Romneyho ofenzivě, při níž opakuje, že Obamova ekonomická politika nevyvedla zemi z krize dostatečně robustně. 

Jednou či dvakrát se Romney pokoušel prolomení hranice osmi procent bagatelizovat tím, že ve statistice se neukazují lidé, kteří prostě už vzdali hledání práce a nejsou pracovními úřady evidováni, což právě v tomto případě není pravda. Romney se nakrátko vystavil podezření ze škodolibosti. Že není schopen přivítat dobrou zprávu jen proto, že mu může volebně uškodit.

Komentáře k volbám

Názory k americkým volbám na IHNED.cz pravidelně publikují komentátor HN a specialista na dění v USA Daniel Anýž, ekonom Ondřej Schneider, amerikanista Kryštof Kozák, profesor americké literatury Josef Jařab, architekt žijící v New Yorku Jiří Boudník, překladatel Jaroslav Veis, akademik Stanislav Perkner a novináři Zdeněk Fučík a Tomáš Klvaňa.

Politický boj je i v zemi s dlouhou tradicí politické kultury drsná věc. Co uškodí oponentovi, může pomoci mně, tak přemýšlí každý kandidát. Barack Obama byl před čtyřmi lety zvolen pravděpodobně jen proto, že se po pádu Lehman Brothers systém ocitl na pokraji katastrofy a jeho tehdejší rival John McCain reagoval zoufale neadekvátně. Krize Obamovi elektorálně pomohla. Romney je nyní v opačném gardu a musí být opatrný. Pokud vzbudí dojem, že mu jde víc o sebe než o Spojené státy, nahraje to už tak dost usazenému stereotypu, že je milionář necita.

Tento stereotyp je velmi zakořeněn v obecném pohledu většiny médií a levice na Republikánskou stranu. Demokrati nemuseli nikdy moc důrazně vysvětlovat, že jim jde o “obyčejného člověka”. Romney vyhrál první debatu mimo jiné také proto, že se mu podařilo tento stereotyp účinně zbořit - aspoň po dobu devadesáti minut, které ovšem sledovaly rekordní 72 miliony Američanů. 

V pondělí přednesl Romney ve Virginii svůj hlavní zahraničněpolitický projev, v této oblasti však Obamu těžko porazí. Mezi velkou částí expertů a voličů existuje shoda, že Obama si v zahraniční politice vedl nad očekávání dobře. Jeho řízený odchod z Iráku a Afghánistánu pokračoval v dobře zahájených krocích jeho předchůdce, v Libyi a jinde v arabském světě si počínal zároveň rozhodně a uvážlivě, situaci v Íránu ohledně snahy teokratů o atomovou bombu bude mít čas řešit během příštího roku, bude-li zvolen a jeho nepopularita v Izraeli mu u židovských voličů může uškodit jen na Floridě, ale pravděpodobně mu neuškodí.

Sýrie je obrovskou tragédií - Romney Obamu kritizuje za pasivitu, ale prezident Romney by v současné situaci dělal přesně totéž - vyčkával by. Obamova politika vůči Číně a východní Asii obecně je nejlepší americkou strategií od Nixona - sebevědomá, avšak optimistická k nárůstu vlivu Číny (který rétoricky vítá), zároveň však počítající s posílením vztahů se všemi okolními zeměmi, které se Číny bojí. A navíc Obama dostal bin Ládina, dead, not alive...

Romney vyhraje, jen když se mu podaří přesvědčit voliče, že bude lepším ekonomickým lídrem, že jeho zkušenosti z byznysu jsou relevantní, a zároveň bude působit jako energický, sympatický chlapík. Jako kontrast k unavenému prezidentovi. Ten však stále zůstává osobně velmi oblíbený. Zlomyslnost by se Mittovi vymstila.

Vše o amerických volbách naleznete ve speciálu ZDE: