Šéf Věcí veřejných Radek John si bude muset vybrat. Buď se sám vzdá svého členství v poslaneckých výborech, nebo z nich bude odvolán.

Většina jeho kolegů v poslaneckých lavicích si totiž myslí, že novinář - kterým se John 1. listopadu opět stal - nemá ve výborech, které pracují s citlivými informacemi co dělat.

Podle Jiřího Dolejše z KSČM si členové mandátového a imunitního výboru mohou například vyžádat nahlédnutí i do celého trestního spisu. Radek John tak učinil v případě spisu poslance a někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Zajímala ho i kauza někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.

"Každý člen má závazek mlčenlivosti, který musí být silnější než pozice novinářská. Jakýkoli poslanec, pokud se zaváže slibem mlčenlivosti, může být členem tohoto výboru. Pokud Radek John zveřejní utajované informace, nebude se moci odvolávat na svou novinářskou profesi," myslí si Dolejš.

Bezpečnostní a informační služba se k Johnovi raději nevyjadřuje. "Jako tajné službě nám to nepřísluší," konstatoval mluvčí BIS Jan Šubrt.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se