Strana zelených (SZ) si o víkendu zvolí v České Třebové nového předsedu. S Ondřejem Liškou, který křeslo obhajuje, se utká Martin Bursík. Ten v roce 2006 přivedl zelené do sněmovny a do vlády premiéra Mirka Topolánka. Sjezd se koná od pátku do neděle.

Bursík, který na předsednickou funkci rezignoval v roce 2009 po neúspěchu SZ v evropských volbách, svému soupeři v rozhovorech pro média vytýká, že málo akcentuje ekologická témata a že od zelených není slyšet jasný protest proti destrukci ochrany životního prostředí.

Postrádá prý také prosazování udržitelného rozvoje.

Liška ale považuje snahu navazovat na období z časů Topolánkovy vlády za chybnou. Chce budovat stranu silných osobností, která by nebyla postavena na jednom člověku.

Bursík prý hodlá navázat na úspěch ve sněmovních volbách v roce 2006, což se podle něj Liškovi nepodařilo, a modernizovat ekologická témata. Zamezit chce prý také tomu, aby ve straně nabylo vrchu radikální křídlo, které by mohlo napomáhat sociálnědemokratické vládní spolupráci s komunisty.

Soudí, že by to vedlo ke konci zelených, proto chce prý být pojistkou proti takové radikalizaci.

Zelení vypadli z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici, a nedostali se tak do Sněmovny. Liška Bursíkovi vytýká, že se stáhnul z čela strany v době, kdy zelení po ztrátě voličské přízně přišli o státní dotaci a zápasili s finančními problémy. Uvádí, že za jeho vedení se SZ podařilo finančně stabilizovat.

Bursík se proti Liškovi a současnému stranickému vedení vymezuje také podporou prezidentského kandidáta. Vedení zelených podpořilo exposlankyni Táňu Fischerovou. Bursík se ale postavil za ekonoma Jana Švejnara, kterého zelení do funkce hlavy státu navrhovali spolu se sociálními demokraty už v minulých prezidentských volbách. Švejnar se ale nakonec přímé prezidentské volby nezúčastní.