Bursík chtěl v případě zvolení navázat na úspěch ve sněmovních volbách v roce 2006, což se podle něj Liškovi nepodařilo, a modernizovat ekologická témata. Chce být pojistkou proti radikálnímu křídlu ve straně, které by mohlo napomáhat sociálnědemokratické vládní spolupráci s komunisty.

Liška po svém zvolení řekl, že si přeje, aby Bursík dál pracoval pro Stranu zelených v předsednictvu. "Náš zápas byl v mnoha ohledech kultivovanější než kdykoli předtím a věřím, že je to snad důkaz, že se v politické kultuře posunujeme dále a můžeme být věrohodnější i navenek," uvedl Liška. Bursík Liškovi pogratuloval a oznámil, že bude kandidovat do předsednictva zelených.

Ondřej Liška podle Evy Kubátové z hlavní kanceláře Strany zelených od necelých dvou stovek delegátů získal 106 hlasů a Bursík 70 hlasů. Bursík, který jako předseda v roce 2006 přivedl zelené do Sněmovny a vlády, po neúspěchu strany v evropských volbách v roce 2009 na svou funkci rezignoval.

Ondřej Liška

vystudoval politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně

člen Strany zelených od roku 2002
místopředseda Strany zelených (odstoupil kvůli sporům s tehdejším
vedením strany), 6. dubna 2003 - 2004
člen Poslanecké sněmovny, 3.6.2006-3.6.2010
člen výboru pro evropské záležitosti, 12.9.2006-2007
ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR, 4.12.2007-8.5.2009
předseda Strany zelených, 5.12.2009 -
      (znovuzvolen 13.11.2010)
 

"Nechci zelené posunout doprava, chci, aby stáli uprostřed a neposouvali se doleva. Pro příští volby chci oslovit voliče Věcí veřejných a voliče TOP 09, tam bude prostor. Klíčovým bodem bude také postoj ke komunistům. ČSSD po volbách buď uzavře otevřenou koalici s KSČM nebo je komunisté budou podporovat, sociální demokraté ale na každý pád budou stát o to, aby jim s tímto manévrem někdo pomohl, třeba levicoví zelení. A to by byl hrob zelených," řekl HN Bursík.

Liška ve svém oznámení kandidatury na předsedu uvedl, že Strana zelených urazila za uplynulé dva roky viditelný kus cesty k větší jednotě, k výraznější programové diskusi i k finanční soběstačnosti a zaznamenala i politické úspěchy v podobě zisku devíti krajských mandátů a dvou senátorských křesel. "Za největší úkol považuji to, aby Strana zelených dlouhodobě personálně posílila a byla ve veřejném prostoru více vidět," uvedl Liška.

Bursík při oznámení své kandidatury uvedl, že Strana zelených má stabilní podporu věrných voličů, ale nedaří se jí oslovit další. "Hlavním důvodem je podle mne neviditelnost strany na celostátní úrovni, tedy neschopnost jít do tvrdého střetu s vládou v tématech, která jsou pilíři naši politiky v ochraně životního prostředí a v oblasti lidských práv," uvedl Bursík.

Zelení vypadli z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici, a nedostali se tak do Sněmovny.