Z mnoha důležitých koutů světa přišly se statistikami za poslední čtvrtletí loňského roku horší zprávy, než se čekalo. Jde především o Evropu, ale nejen o Evropu.

Japonsko očekávalo v posledním čtvrtletí mírný ekonomický růst, ale nakonec skončilo v mírném propadu 0,1 procenta HDP. To samozřejmě uspíší přípravy radikálního uvolnění tamější měnové i fiskální politiky. Horší než očekávaná jsou čísla ve Francii, v recesi zůstává i Německo. Zásadní rozdíl mezi Německem a Británií spočívá v tom, že všechny tzv. předstihové ukazatele v Německu jako by naznačovaly, že pozitivní obrat už je za rohem a nejpozději v příštím čtvrtletí už bude dobře.

Oproti tomu Britové propadají jakési skepsi podobné tomu, co zažilo Japonsko v posledních dvou desetiletích. Nic pozitivního na obzoru, tendence je považovat potíže za strukturální, tedy překonatelné jen dlouhodobým reformním úsilím. Itálie prochází vůbec nejdelší recesí za posledních dvacet let, pokles trvá už šest kvartálů.

Podle serveru Eurointelligence.com nemůže současný vývoj překvapit nikoho, kdo si pořádně spočítal domácí úkoly v oblasti tzv. fiskálních multiplikátorů. I Mezinárodní měnový fond nedávno zveřejnil, že dopad škrtů a zvyšování daní (tedy dopad tzv. austerity či přísnosti) na ekonomický růst je mnohem prudší a horší, než se dříve myslelo. Skutečnost, že to pořád někoho šokuje, naznačuje, že většina analytiků stále nechápe dynamiku současné krize. S tím, jak „austerity“ bude pokračovat, očekávejme více a více takových nepříjemných „překvapení“.

Taktéž úvodník Financial Times tvrdí, že mizerný růst nemůže přece nikoho překvapovat. Příčinou je sebepoškozovací politika „austerity“, kterou provádějí i ti, kteří ji vůbec provádět nemusejí.

Fiskální přísnost je přitom podle FT důležitá pro státy s rekordně vysokými schodky a pro státy závislé na vysoce mobilních investorech. Velké evropské státy – a stejně tak Amerika a Japonsko – by však měly s utahováním opasků přestat. Velekněží fiskální konsolidace by si měli povšimnout, jak se jim před očima zmenšují exportní trhy. Když se podíváme na země závislé na exportu, je to právě Německo a Japonsko, kde lze zaznamenat propad vývozu jako jeden z podstatných faktorů propadů v posledním čtvrtletí.