Označení "zelené zlato" se spojuje obvykle s chmelem, já bych je použil i v případě zemědělských či lesních pozemků. Jejich ceny budou v tuzemsku mírně růst. A jednou se dočkáme toho, že dosáhnou cen obvyklých v Německu či v Rakousku, kde jsou srovnatelné pozemky nyní zhruba dvakrát až dvaapůlkrát dražší. Cena zemědělské půdy v České republice v loňském roce dosáhla v průměru 45 tisíc korun za hektar. Je však třeba vzít v úvahu, že mezi jednotlivými regiony jsou velké rozdíly.

 

Průměrná cena takového pozemku v okrese Praha-východ může být i pětkrát vyšší než třeba v podhorských oblastech Šumavy. Nejhodnotnější je dlouhodobě půda v úrodné oblasti Hané a ve vinařských lokalitách jižní Moravy. Hektar kvalitní orné půdy lze v Česku pořídit v cenách kolem 100 tisíc korun, zatímco v Německu za čtyřnásobek.

 

Investor samozřejmě nenechá ornou půdu ležet ladem, protože pole lze také pronajímat. Výnos z nájmu se v Česku pohybuje kolem 1500 korun za hektar ročně, zatímco například v Dánsku investor od nájemce srovnatelné plochy dostane podle dostupných statistik až desetinásobek. Lze proto předpokládat, že i ceny za pronájem v Česku porostou. Podstatnější však bude postupné přibližování se cenám orné půdy v dalších evropských zemích, třeba v sousedním Německu.

 

Zajímavá může být i koupě lesního pozemku. Nedávno například prodalo město Beroun lesy o celkové rozloze 916 hektarů. Vítěz výběrového řízení za ně zaplatil zhruba 59 milionů korun. Také v tomto případě bude zhodnocení majetku dlouhodobé.

 

Současné ceny lesů jsou rozdílné podle druhů stromů, respektive podílu zastoupení jednotlivých dřevin, jejich stáří, kvality podloží, které má přímý vliv na kvalitu dřeva, svažitosti terénu, míry scelení pozemků, srážkových úhrnů a také podle lokality, v nichž se tyto pozemky nacházejí. Pohybují se v deseti tisících až sta tisících korun za hektar.

 

Výhodou takto uložených peněz je skutečnost, že kromě ceny lesního pozemku poroste pravděpodobně i cena dřeva. Opět je možné les pronajmout. Investice do lesa je ale běh na dlouhou trať a vrátí se třeba až investorovým dětem či vnoučatům.

 

Libor Nevšímal
obchodní ředitel realitní společnosti Naxos

 

Průměrné ceny zemědělské půdy v Česku

 

Související