Americký vojín Bradley Manning obviněný z předání tajných vojenských a diplomatických dokumentů serveru WikiLeaks trvá na své nevině v nejvážnějším bodě obžaloby - spiknutí s nepřítelem.

Během čtvrtečního předběžného slyšení však podle listu The Los Angeles Times přiznal vinu v deseti z celkem 22 bodů, z nichž jej vojenská prokuratura obviňuje.

Soudní proces, který pro něj může skončit až doživotním trestem, začne 3. června.

Manning se doznal k desítce méně závažnějších skutků, které mu v součtu mohou vynést 20 let za mřížemi. Přiznal se například k tomu, že se nelegálně zmocnil tajných vládních informací či k tomu, že umožnil jejich únik na veřejnost.

Souhlasil také s tím, že napomohl k vyzrazení obsahu dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu a tajných depeší americké diplomacie.

V nejzávažnějších bodech obžaloby se však pětadvacetiletý voják cítí nevinen. Prokuratura zřejmě bez ohledu na dnešní doznání bude trvat na tom, že se dopustil i spiknutí s nepřítelem, za nějž mu soud může udělit doživotní trest.

Pětadvacetiletý zpravodajský analytik armády strávil dosud ve vazbě dva roky a devět měsíců. Tento týden neuspěli jeho obhájci se žádostí o zrušení všech obvinění kvůli údajně nezákonně dlouhé době, kterou jej vyšetřovatelé ve vazbě drží.

Manning čelí obvinění z toho, že během služby v Iráku v roce 2010 stáhl z vojenské sítě desítky tisíc tajných dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu a zhruba čtvrt milionu tajných depeší americké diplomacie. Všechny materiály poté údajně poskytl serveru WikiLeaks, který je zveřejnil.