Sociální demokraté v rámci plánovaných daňových změn chtějí obnovit společné zdanění manželů. Potvrdil to stínový ministr financí Jan Mládek, který nedávno pobouřil živnostníky výroky o parazitech.

V rámci společného zdanění se vypočítává základ daně z příjmů fyzických osob ze společného základu daně manželů. Je tak výhodný například pro manžele, kde jeden vydělává výrazně více. Poprvé byl tento institut v českém daňovém právu využit v roce 2005, naposled jej bylo možné použít při výpočtu daně z příjmů za rok 2007.

"Předpokládám, že společné zdanění zavedeme. Když zavedete minimálně dvě sazby, tak to má opět smysl," uvedl Mládek. Sociální demokraté budou chtít po případném volebním vítězství zavést i progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Horní sazba jejich daně by měla činit 38 procent, což odpovídá 28,3 procenta v rámci existující superhrubé mzdy.

"Takže současnou takzvanou solidární daň vysokopříjmových skupin chceme zvýšit o šest procentních bodů. Dnes je v rámci superhrubé mzdy 22 procent," řekl Mládek. Vláda od letoška zavedla dočasně tzv. solidární daň ve výši sedmi procent pro zaměstnance s měsíčním příjmem zhruba nad 100 000  tisíckorun.

Superhrubou mzdu sociální demokraté plánují zrušit, s jejím koncem počítá i současná vláda. Dnešní 15procentní daň odpovídá podle dřívějších vyjádření vládních představitelů v rámci hrubé mzdy zhruba 21 procentům.

"Časté změny daňového prostředí a růst sazeb neprospívají hospodářskému růstu. Proto by se měly daně měnit co nejméně a změny by měly být prováděny na základě širší politické shody, aby naši podnikatelé a zahraniční investoři nemuseli žít v obavách, za jakých podmínek budou příští rok podnikat. Stabilita a konzistence daňového systému jsou pro ně stejně důležité jako výše daňové zátěže," řekl partner v Daňovém a právním oddělení PwC ČR David Borkovec.

Z povolebních plánů ČSSD jsou zatím podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška známe jen střípky, nikoliv ucelený program. "Již teď je nicméně zřejmé, že strana hodlá zvyšovat daně, a že poroste především zdanění práce a zisků. Takové prostředí je obecně nepřátelské vůči ekonomické aktivitě a může být důvodem k nižšímu potenciálnímu růstu ekonomiky v budoucích letech," uvedl.

Druhá daň pro velké firmy

ČSSD na svém víkendovém sjezdu mimo jiné uvedla, že vedle zavedení progresivního zdanění fyzických osob by firmám zvýšila daně z 19 na 21 procent a zavedla by druhou, třicetiprocentní sazbu daně pro velké finanční, energetické a telekomunikační firmy. ČSSD chce také odložit fungování jednoho inkasního místa, kam plátci daní a dalších odvodů směřují veškeré platby.

Mezi plány, o nichž se v ČSSD uvažuje, je i snížení základního výdajového paušálu u živnostníků na 40 procent, tedy na úroveň roku 2004, a snížení limitu obratu, kdy je možné paušál platit, na milion korun.

Proti samotnému znovuzavedení společného zdanění manželů ovšem podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka zřejmě nelze nic namítat. "Naopak ho lze chápat jako prvek podporující rodinu a rodinné příjmy," uvedl.