Senátní ústavně-právní výbor v úterý podpořil zákon o regulaci anonymních akcií beze změn. Nedoporučil rozšíření normy tak, aby se firmy se skrytými vlastníky nemohly ucházet o veřejné zakázky a dotace, o což usiluje senátní výbor pro veřejnou správu. Spor výborů by měl Senát rozhodnout ještě tento týden. Na světě přitom existují už jen tři další země, které anonymní akcie povolují.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Podle kabinetu to zajistí možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci a právě i zadavatelé veřejných zakázek. Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno.

Společnost zIndex zpracovala žebříček firem s velkým podílem anonymních akcií, které v posledních letech získaly některou z velkých státních zakázek. Studie porovnává míru neprůhlednosti firmy až ke konečnému vlastníkovi ve vztahu k objemu zakázek, které od státu získala.

Lidé ze zIndexu sbírali data půl roku. Dívali se i do účetních závěrek a výročních zpráv dostupných na internetu. Pokud se z otevřených zdrojů nedopátrali konečného vlastníka, uvedli ho jako neznámého.

Tady je osm z nich:

Tempo Training & Consulting

Společnost Tempo Training & Consulting je typickým příkladem toho, jak stát nemá zadávat zakázky. U ministerstva pro místní rozvoj vyhrála v roce 2011 soutěž na školení úředníků za 154 milionů korun. Na první pohled je vše v pořádku, protože Tempo má akcie na jméno patřící firmě Zenida, a. s. Ani při podrobnějším pátrání ale nelze z veřejně dostupných zdrojů zjistit, komu Zenida patří a kam státní peníze ve skutečnosti tekly. Stopy jediného akcionáře Zenidy končí na Kypru a zmínky o něm jsou v obchodním rejstříku na internetu zamalovány černou fixou.

AutoCont CZ, a. s.

Žebříček společností se zakázkami od ministerstev a krajů vede IT firma AutoCont. Od roku 2008 dostala z veřejných peněz 632,5 milionu korun. Stoprocentně patří Autocontu Holding. Kdo konkrétně jsou jeho vlastníci,
ale není možné z veřejných zdrojů zjistit - byť má firma akcie vystavené na jméno. Trik je jednoduchý. Podle mluvčí Barbory Černé akcie drží "české fyzické osoby", které v holdingu pracují nebo pracovaly. Protože však žádný ze spoluvlastníků nemá větší podíl než 20 procent, podle zákona jejich jména firma nemusí v rejstříku zveřejňovat.

HTP Ostrava CZ

Firma HTP Ostrava CZ školí pro ministerstvo obrany piloty vrtulníků -  v posledních letech za to dostala 53,6 milionu. I zde jsou vlastníci v první vlně jasní.  Jedním z nich je ale firma THT Ostrava, kterou ovládá společnost Proxy Finance. A ta už má majitele skryté.

EDS Holding

Severočeská společnost EDS Holding se v roce 2011 stala suverénním vítězem žebříčku anonymních firem, které nejvíce vydělávaly na veřejných zakázkách. Ze začátku měla EDS Holding jen pět zaměstnanců, postupně ale zastřešil čtyři regionální firmy: AZ Sanace, InSky, Ekostavby Louny a Silnice Group.

Skupině se začalo dařit po nástupu ministra Aleše Řebíčka, kdy náhle začala dostávat stamilionové zakázky od Ředitelství silnic a dálnic nebo Ředitelství vodních cest. EDS Holding se podílel například na stavbě dvoumiliardového (a dost možná zbytečného) zvedacího mostu v Kolíně.

Financial Found

Říká se tomu zpětný leasing. Státní nákladní dopravce ČD Cargo nejprve prodá 1145 nákladních vagonů, ale vzápětí si je na deset let pronajme zpět. Nic neobvyklého, kdyby ovšem vagony nekoupila ostravská firma Financial Found, jejíž majitelé jsou nedohledatelní.

Obchod ve výši 1,2 miliardy korun plus další dva menší tendry za dvě stě milionů katapultovaly neznámou společnost mezi anonymní premianty těžící ze státních zakázek.

Stopy této společnosti přitom končí v ostravském průmyslovém areálu, v němž sídlí třeba Rail Invest a Ostravské opravny a strojírny (i ty od Carga získávají řadu zakázek). Tamtéž je možné najít i Nadaci bratrů Šuškových – vlivných ostravských byznysmenů, kteří podle neoficiálních informací stojí za prstencem neprůhledných firem, jež vyhrávají státní zakázky na železnici.

Lesy Hluboká

Za poslední roky dostala od státu desítky zakázek, jen pár zasvěcených ale ví, komu společnost Lesy Hluboká nad Vltavou vlastně patří. Firma, která těží dřevo hlavně v jižních Čechách, je spojována s Pavlem Dlouhým, podnikatelem a funkcionářem zdejší ODS, jemuž se pro jeho vliv říká "Kníže z Hluboké."

Dlouhý však oficiálně seděl pouze v dozorčí radě firmy, hlavní balík anonymních akcií drží podle posledních dostupných záznamů v obchodním rejstříku společnost First Assets Finance Limited, která sídlí v jihoamerickém státě Belize a je spravována z Lucemburska. Dříve byl ve vedení firmy také právník Vojtěch Slówik, lobbista a svého času pravá ruka ministra zemědělství Jaroslava Palase.

Haguess, a. s.

Společnost Haguess je nechvalně proslulá svým spojením s projektem pražské Opencard.  Magistrát uzavřel servisní smlouvu s firmou Haguess v roce 2006 a její hodnota na čtyři roky činila zhruba 18 milionů korun. Podle nové smlouvy z roku 2012 dosahuje cena za základní podporu přibližně 2,4 milionu korun měsíčně, tedy jenom za dva roky zhruba 57 milionů, a cena za rozšířenou podporu činí za dva roky 16,5 milionu korun. Okolnosti smlouvy, která byla uzavřena bez výběrového řízení, vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Kardio Port, a. s.

V roce 2010 zvítězila firma Kardio Port v tendru Institutu klinické a experimentální medicíny na nákup zdravotnického materiálu za 437 mililonů Kč. Pozoruhodné je, že firma Kardio Port je v této branži podle dostupných dat naprostým nováčkem, navíc do roku 2010 téměř nebyla ekonomicky aktivní. Firma je ze 100% vlastněná akciemi na majitele, tedy není možné zjistit komu patří. Nabídku do lukrativního tendru podala jako jediná, poté co zbylí čtyři účastníci odstoupili.