Vítězná série rodící se hokejové reprezentace před mistrovstvím světa po čtyřech zápasech skončila. Může za to slovenský výběr, který v pražské Tipsport Aréně prohrával už 0:2, ale ještě dokázal utkání otočit a zvítězil 3:2.

Ze 2:0 na 2:3

Tým pod vedením trenéra Alosie Hadamczika vedl 2:0 a ještě deset minut před koncem byl k vítězství o gól blíž, jenže pak dovolil soupeři ještě dvakrát skórovat a porážka byla na světě.

Českému celku zařídil vedení dvěma góly Jiří Novotný, ale Slováci pod vedením českého trenéra Vladimíra Vůjtka zápas otočili góly Jána Sýkora, Tomáše Surového a Michela Miklíka. Odveta duelu, který je součástí Euro Hockey Challenge, se hraje v sobotu v Bratislavě.

Hadamczikův výběr získal postupem času převahu, ale slovenský brankář Staňa si s několika závary před svou brankou poradil. Překonaný byl poprvé až 19 vteřin před koncem úvodní části, kdy se při hře čtyř proti čtyřem prosadil po průniku po levé straně z vlastního obranné pásma až před slovenského gólmana Novotný.

Bek Sloboda jej v konečné fázi podrazil a útočník Lva Praha setrvačností natlačil Staňu s pukem za brankovou čáru. Sudí Minář se Šindlerem gól po poradě s videorozhodčím uznali.

Ve 24. minutě to bylo už 2:0, když se prosadil dorážkou vlastní střely opět Novotný. Vzápětí se natlačil před slovenskou branku Vondrka, ale Staňa byl na místě. "Mužstvo začalo velmi dobře, vedli jsme 2:0 a měli šance. Pak jsme ale zbytečně otevírali hru, všichni by chtěli jen dávat góly," navázal Hadamczik.

Gól Slováky nastartoval

Výběr českého trenéra Vůjtka snížil ve 27. minutě po parádičce Sýkory. Po vzoru Fina Mikaela Granlunda nabral za brankou puk na čepel a Kovář místo u pravé tyče nestačil pokrýt. "Pak Slováci ožili, dobře bruslili. My jsme navíc nehráli kompaktně v obraně a neukázněně jsme pouštěli střední pásmo. Obránci chtěli hodně útočit, nebyli jsme pohromadě tak, jak to normálně vyžadujeme v obraně. V závěru rozhodly individuální chyby v obranném pásmu," hledal příčiny porážky Hadamczik.

V polovině utkání mohl vrátit českému týmu dvoubrankový náskok Koukal, ale zblízka netrefil odkrytou branku. Další možnost měl Gulaš, za Slovensko ve snaze vyrovnat ohrozil Kováře nejvíce Miklík. Těsně před druhou pauzou z otočky zakončoval před brankovištěm Vrána, ale Staňa jeho pokus také pokryl.

Na začátku třetí třetiny se Češi ubránili při trestu Trončinského a ve 46. minutě nedotáhl únik Hudáček, jehož ještě stihl vytlačit z dobré pozice Kutlák. Slováci pak odolali při vyloučení Radivojeviče a následně zaveleli k obratu.

Nejdříve zůstal v 51. minutě na pravé straně volný Surový, který se trefil k protější tyči. Za tři minuty dostal ve stejném prostoru místo k zakončení Miklík a ránou na lapačku rozhodl. V závěru už Češi nevyrovnali ani v power-play a po výhrách v dvojzápasech s Lotyšskem a v Německu si připsali první prohru v Euro Hockey Challenge.

Zatímco Slováci jsou prý až zhruba na tři hráče komplet český tým by se měl změnit víc především díky posilám z NHL.  "Vidíme hráče, kteří se nám jeví pro mistrovství světa velice. Ať už to je Jirka Novotný, Petr Hubáček nebo v obraně Petr Čáslava a Jakub Nakládal. U jiných hráčů jsem si myslel, že by mohli jet, ale dnešní výkon nebyl dobrý, ale nebudu říkat jména. Máme ještě čtyři zápasy a uvidíme, jak se to vyvine v NHL. Doplníme to potom dál," dodal Hadamczik.

Česko - Slovensko 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Novotný, 24. Novotný (Hubáček) - 27. J. Sýkora (Radivojevič), 51. Surový (Ölvecký, Sloboda), 54. Záborský (Miklík, Bližňák). Rozhodčí: Minář, Šindler - Bláha, Pešek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 5148.

Česko: Jakub Kovář - Čáslava, Nakládal, Mojžíš, Krejčík, Trončinský, Kutlák - Irgl, Novotný, Hubáček - Tenkrát, Hertl, Kašpar - Gulaš, Koukal, Vondrka - T. Rachůnek, Vrána, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik, Slavomír Lener a Jan Procházka.

Slovensko: Staňa - Ďaloga, Mezei, Švarný, Brejčák, Sersen, Vydarený, Sloboda, Mihálik - Radivojevič, Stümpel, Sýkora - Šatan, Kukumberg, L. Hudáček - Záborský, Bližňák, Miklík - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenéři Vladimír Vůjtek a Peter Oremus.