Za čtyřicet let má být možné vytvořit funkční počítačovou kopii lidského mozku. Důsledky by byly ohromující: takový klon našeho vědomí by byl prakticky nesmrtelný, mohl by se dále rozvíjet a množit se. Šlo by o krok k tomu, aby člověk předal civilizační štafetu strojům. To, co zní dnes jako sci-fi, je prognóza amerického vynálezce Raye Kurzweila, uznávaného experta na umělou inteligenci a nové technologie a technického ředitele internetové společnosti Google.

 

Prvním předpokladem pro splnění jeho vize je výkonný počítač. Ten by s ohledem na rychlý vývoj neměl být problémem. „Pokud vezmeme nejnižší odhad počtu výpočtů potřebných k simulaci lidského mozku, dojdeme maximálně k deseti biliardám operací za sekundu. Když budeme počítat s tímto číslem, můžeme si takový stroj dovolit v roce 2020 za tisíc dolarů a v roce 2030 už jen za dolar,“ řekl Kurzweil tvůrcům naučného televizního seriálu Kosmos.

 

Jak ale převést lidské vědomí do počítačových obvodů? Kurzweil spoléhá na pokračující miniaturizaci přístrojů. „Počítač brzy bude schopen dostat se mi do mozku, pravděpodobně pomocí nanobotů o velikosti krevních buněk v mém oběhu. Budou vyslány kapilárami, naskenují každý neuron a nasbírají o mně veškeré informace, všechny neurotransmittery, koncentrace iontů a mezineuronové spoje a všechny detaily, díky kterým jsem to já,“ tvrdí.

 

Vždy si také zakládal na tom, že jeho předpovědi týkající se počítačů vycházejí. „Myslím, že to bude proveditelné. Nějakou dobu to ještě potrvá, možná 40 let. Ale jednou budeme schopni nahrát jednotlivé detaily a vytvořit znovu každého člověka,“ zdůraznil Kurzweil. Vědomí přenesené do křemíku by „běžným“ lidem nemuselo konkurovat. Mohlo by si to namířit do vesmíru, k cizím hvězdám.

 

 


 

obalka ekonom 172013- USA a EU chtějí investovat miliardy do výzkumu umělého mozku. Co je k tomu vede?


- V čem pomůže pacientům s neurologickými onemocněními?


- A proč není nahrazování poškozených částí mozku implantáty sci-fi?


Chcete znát odpovědi na tyto otázky? Přečtěte si velké téma Umělý mozek spustí revoluci v medicíně, které najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (17/2013)

 

Související