Více než polovinu všech herních automatů v Česku ovládá pouhá zhruba desítka firem. Podle údajů ministerstva financí bylo koncem dubna v provozu 61 512 herních zařízení včetně sázkových her v kasinu.

To se pravděpodobně brzy změní. V dubnu dal totiž Ústavní soud obcím pravomoc zakázat provoz heren okamžitě, a ne až po uplynutí tříleté lhůty, kterou zaváděla lednová novela loterijního zákona.

Kolik herních automatů je ve vašem městě? Podívejte se

Server IHNED.cz představuje pět hazardních společností, které si z automatů ukrajují největší podíl. Kdo za nimi stojí a jaké mají plány?

1. SLOT Group, a.s. - 6 929 automatů

Firma SLOT Group manželů Milutina a Aidy Peričových patří na špičku žebříčku společností, které se v Česku věnují hazardu. Ač v roce 2011 vybrala od českých sázkařů téměř 10 miliard korun a její základní kapitál je podle obchodního rejstříku 100 milionů korun, její vlastník se jí chce zbavit. O chystaném prodeji informoval v únoru časopis Týden. Zástupci společnosti jej ale nechtěli komentovat.

Ještě loni na podzim přitom firma přijala pod svou hlavičku celkem 18 společností, z nichž některé - APEX On-line či EL RANCHO - patřily k středním hráčům na trhu hazardu. Své aktivity má firma také na Slovensku, v Polsku a v Keni, kde se jí loni po administrativních peripetiích podařilo otevřít kasino.

SLOT Group je ale také spojován s netransparentním povinným odesíláním části svého zisku na charitativní účely. Jak zjistily HN, v roce 2010 a 2011 poslaly firmy z koncernu společnosti na výstavbu nového skiareálu na Plešivci v Krušných horách téměř 40 milionů korun. Patří i mezi donátory golfových klubů v Karlových Varech, Hluboké nebo Konopišti.