Rusko se rozhodlo zrušit dvě ze tří největších ponorek světa všech dob. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zbrojního průmyslu. Důvodem k vyřazení dvou jaderných ponorek třídy Akula (v kódu NATO Typhoon/Tajfun) je příliš drahá údržba.

Třetí, nejstarší a v minulosti zmodernizované plavidlo Dmitrij Donskoj má ve flotile zůstat do roku 2017. Původně se počítalo, že vydrží ve službě do konce desetiletí.

"Rozhodnutí odepsat a sešrotovat Archangelsk a Severstal je dáno výlučně finančními důvody, protože jen údržba klíčových systémů vyžaduje neúměrně vysoké náklady. Ekonomicky neúčelná by byla i modernizace. Generální oprava spolu s modernizací jedné Akuly je dražší než stavba dvou nových ponorek třídy Borej," vysvětlil zdroj.

Zatímco Dmitrij Donskoj se používal při zkouškách nových raket, Archangelsk a Severstal podle dostupných zdrojů jen kotvily v Severodvinsku.

Původně šest ponorek třídy Akula vzniklo ještě v Sovětském svazu v letech 1977 až 1989 (sedmá ponorka této třídy se už nedostavěla) jako odpověď na americké ponorky třídy Ohio o polovičním výtlaku. Obří sovětské ponorky měly číhat pod arktickým ledem a v případě vypuknutí jaderné války zasadit nepříteli zničující úder svými 20 balistickými raketami s 200 jadernými hlavicemi. V 90. letech přešly do rezervy a tři exempláře již byly sešrotovány.

Na rozdíl od dob Sovětského svazu je ruská flotila jaderných ponorek mnohem menší. Prezident Vladimir Putin počátkem roku slíbil vojenskému námořnictvu více než čtyři biliony rublů (asi 2,6 bilionu korun) na pořízení nových plavidel do roku 2020, a sice osmi jaderných ponorek třídy Borej se strategickými raketami a osmi víceúčelových jaderných ponorek třídy Jaseň.

Z třídy Borej byla do flotily zařazena zatím první ponorka, Jurij Dolgorukij. První ponorka třídy Jaseň, Severodvinsk, se právě chystá na tovární a státní zkoušky.