Trvalý déšť na našem území zvedl hladiny řek v Plzeňském, Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Jihomoravském kraji. Nejhůře je na tom západ Čech, na řece Klabavě platí podle Českého hydrometeorologického ústavu třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, je i na dalších místech Plzeňského kraje. Například na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku kvůli deštivému počasí přibylo výjezdů hasičů, kteří především odstraňovali popadané stromy a kontrolovali hladinu rozvodněných toků, sdělila mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Na řece Radbuza na Plzeňsku platí druhý stupeň povodňové aktivity, i v dalších místech mají řeky mírně zvýšené hladiny.

Hladiny čtyř toků v Ústeckém kraji dosáhly povodňových stupňů. Na druhém byla ráno Kamenice, prvního postupně dosáhl Flájský potok na Mostecku, Mandava ve Varnsdorfu a Labe v Děčíne. Většina přes den postupně začala opadávat, stoupá jen Labe.

Stoupající hladina Labe už částečně omezila provoz v Děčíně. "Je uzavřen podjezd pod Tyršovým mostem. Předpokládáme, že v nočních či ranních hodinách dojde k zatopení také silnice do Dolního Žlebu. Hladina Labe by podle odhadů měla zítra v ráno dosáhnout na vodočtu v Ústí nad Labem výšky pět metrů," uvedla děčínská mluvčí Markéta Lakomá. Druhý povodňový stupeň se v krajském městě vyhlašuje na 530 centimetrech.

V pátek večer byl kromě Labe v Ústeckém kraji první povodňový stupeň už jen na Flájském potoce na Mostecku. Ten stoupnul už ve čtvrtek před půlnocí, celý den zůstala hladina na úrovni 79 centimetrů. Rychle stoupat v pátek začala také Kamenice ve Hřensku na Děčínsku. Prvního povodňového stupně dosáhla ve dvě hodiny ráno, za další čtyři hodiny už stoupla její hladina na úroveň stupně druhého. V sedm ráno se po krátkodobém vzestupu hladiny až na 111 centimetrů, postupně ale klesla a večer byla bez povodňového stupně stejně jako Mandava ve Varnsdorfu.

Fotografie týdne: Povodně v Indonésii a berlínský Fashion week - čtěte ZDE

Silný noční déšť zaměstnal i hasiče, v kraji vyjížděli k deseti případům. Stromy spadlé na vozovku odstraňovali v Mostě, Mezné na Děčínsku, Úštěku na Litoměřicku a Staňkovicích na Lounsku. V Bílém Kostelci na Litoměřicku spadl strom na telefonní vedení. Odčerpat vodu ze sklepa bylo třeba v Březnu a Tuchořicích na Lounsku, kde hasiči také přehradili vodu tekoucí z pole.

V Praze platí první stupeň povodňové aktivity v městské části Chuchle. Ten hydrometeorologický ústav vyhlásil i v Libereckém kraji. V Jihomoravském kraji je mírně zvýšená hladina Svratky.

Problémy meteorologové předvídali dopředu

Meteorologové předpokládali, že hrozí zápavy kvůli trvalému dešti. Proto na mnoha místech Česka přehrady odpouštějí vodu.

Například ředitel krajského úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina v pátek ráno kvůli povodňové situaci svolal pracovní skupinu. Cílem bylo připravit se na možné ohrožení, které by mohlo nastat o víkendu. Povodí Vltavy podle něj kraj informovalo o vytvoření zásobního prostoru ve vltavské kaskádě.

Státní podnik Povodí Vltavy vytváří v přehradách rezervy podle manipulačního řádu a předpovědí meteorologů. "Vltavská kaskáda se odpouští už asi dva dny," řekla mluvčí podniku Michaela Pohůnková. Další situace se podle ní bude odvíjet od počasí.

Dopoledne středočeští hasiči kontrolovali potok protékající Rakovníkem, který pod mostem ucpaly naplavené větve. V Jesenici u Prahy museli čerpat vodu ze sklepa a hodně práce mají také na Berounsku. "V jedenáct hodin jsme vyjížděli do Oseka, kde se utrhl celý břeh u cyklostezky a strom spadl do potoka. Hasiči museli počkat na bagr, aby mohli odstranit následky deště," doplnila Kostková.

Počasí bude deštivé i o víkendu

V sobotu meteorologové očekávají trvalý a vydatný déšť především na západě našeho území. Hladiny řek tak budou stále stoupat. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 9 až 15 stupňů, odpolední vystoupí na 14 až 18 stupňů.

Nedělní den nepřinese výraznou změnu. Bude stále oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty nepřesáhnout 20 stupňů. Obdobná situace by měla být i v pondělí.