Po několika dnech vytrvalých dešťů Českou republiku v neděli postihly povodně. V desítkách lokalit nadále platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Nejhorší situaci hlásí sever, jih a západ Česka. V pondělí ráno ale začaly přicházet i dobré zprávy: hladiny řek na jihu Čech začaly klesat, nestoupá už ani Berounka. Vltava by měla v Praze kulminovat kolem 7. hodiny ráno.

Zavřeny jsou ale nadále desítky silnic a železničních tratí. Vláda vyhlásila stav nouze s výjimkou Pardubického a Karlovarského kraje a uvolnila 300 milionů korun pro okamžitou pomoc městům a obcím. Na pomoc povolala armádu.

V Praze, Ústí nad Labem, Děčíně, Kralupech nad Vltavou i dalších městech byly v neděli i v průběhu noci evakuovány stovky lidí. Nad ránem museli své domovy opustit také lidé z pražských Modřan.

Už v neděli odpoledne Dopravní podnik hlavního města Prahy uzavřel osm stanic metra, v okolí řeky nejezdí soupravy ani v  pondělí ráno, odkloněno je také několik tramvajových linek. Vedení magistrátu doporučilo školám, aby zrušily výuku, a vyzvalo lidi, aby do Prahy nejezdili. 

Voda si vyžádala i dvě oběti, když podemlela chatu v Třebenicích u Prahy, která se zřítila. Uvnitř zemřeli muž a žena. Policie navíc pátrá po několika vodácích.

Online

3.6.2013 08:19 Šéfredaktor Respektu Erik Tabery tweetuje: Praha bez lidí

Centrum Prahy bez lidí. To moc často vidět není. Stejně jako traktor na Malostranském náměstí

3.6.2013 08:17 V Praze Zbraslavi velká voda v pondělí zaplavila most Závodu míru

V Praze Zbraslavi velká voda v pondělí zaplavila most Závodu míru

V Praze Zbraslavi velká voda v pondělí zaplavila most Závodu míru

3.6.2013 08:09 Záplavy v Česku mají zřejmě další oběť

Záplavy mají zřejmě další oběť. V Mokřanech na Benešovsku našli v neděli večer v korytě Janovského potoka utonulého dvaaosmdesátiletého muže. Seniora naposledy viděla odpoledne jeho manželka, jak kolem potoka odhrabuje a odklízí naplavené větve, řekla ČTK mluvčí benešovské policie Diana Škvorová.

V souvislosti s povodněmi zemřeli v Česku již dva lidé ve zřícené podmáčené chatě v Třebenicích u Prahy. Záchranáři také v neděli v Trutnově vylovili z Úpy tělo neznámého muže. Policie pátrá i po čtyřech pohřešovaných vodácích.

3.6.2013 08:05 Záplavy uzavřely více než 150 úseků silnic v ČR

Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. V šest ráno evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku.

Aktuální informace o omezeních najdou řidiči na serveru ŘSD. Nejvíce postiženy jsou jižní Čechy. Například v Lenoře na Prachaticku byl na silnici I/39 uzavřen podemletý most a uzavírka potrvá zřejmě až do 12:00. Na Českobudějovicku bude zase u Sedlece možná až do úterka neprůjezdná silnice I/20 a mezi Lišovem a Borkem asi do dnešního odpoledne silnice I/3.

Omezení dopravy se ovšem nevyhnula ani dalším regionům. Na dálnici D5 na Berounsku záplavy zkomplikovaly provoz. Přibližně mezi 30. a 33. kilometrem v obou směrech ztěžuje průjezd voda vytékající z polí, nebezpečný úsek je označen. Na silnici I/15 u Lovosic na Litoměřicku se staví protipovodňové zábrany, takže bude zřejmě po celý dnešek uzavřen úsek o délce 1,5 kilometru. U Nového Boru na Českolipsku hrozí propadnutí podemleté silnice I/9, takže řidiči musí místem projíždět velmi opatrně.

V Praze řidiči neprojedou po Strakonické ulici, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech. Silnice je podle magistrátu uzavřena v úseku mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, a to v obou směrech. Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina, rovněž ulice Voctářova v Praze 8-Libni či silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.

Uzavřená je také třeba levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi, kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Do ústecké čtvrti Vaňov, kterou voda odřízla od centra, bude jezdit speciální vlak.

3.6.2013 08:05 ČHMÚ: Extrémní stupeň povodňového nebezpečí na čtyřech místech
3.6.2013 07:44 Na západě Čech opět prší

Hladiny řek v Plzeňském kraji od neděle opět stoupají. Nejhorší situace je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce. Uvedl to dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha.

3.6.2013 07:43 Rozvodněná Ohře v Karlových Varech

Řeka Ohře dosáhla v noci na pondělí třetího povodňového stupně v Karlových Varech Drahovicích. Zřejmě ale tak dosáhla svého maxima. Na horních tocích už začínají hladiny řek klesat, vyplývá z aktuálních informací Povodí Ohře. V kraji ale opět, i když mírně, prší.

3.6.2013 07:37 Kralupy pod vodou

"V současné chvíli máme centrum města evakuováno," řekl České televizi starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček s tím, že město očekává dvacetiletou vodu. Situaci navíc zhoršuje rozvodněný Zákolanský potok.

3.6.2013 07:24 Pohotovost u Pardubic

Hladina Labe v Pardubickém kraji vystoupila nad obvyklou úroveň. Stav pohotovosti vodohospodáři vyhlásili ve 2:00 v Němčicích na Pardubicku. První, nejnižší povodňový stupeň, platí na Labi také v Přelouči. "Labe a jeho přítoky nad přehradou Les Království jsou na poklesu. Vlivem očekávaných srážek během dne zde předpokládáme přechodné zvýšení průtoků," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

3.6.2013 07:13 Evakuace v Kralupech nad Vltavou

Kralupy evakuovaly své největší sídliště Cukrovar - v půl čtvrté ráno, před hodinou začala evakuace dalších tří ulic Jungmanova, Jiráskova a Žižkova.

"Provozu se uzavřely i další ulice, most ale stále zavřený není. Odklání se jen kamionová doprava, nákladní vozy se z Krlaup nedostanou na dálnici," popsal z místa redaktor IHNED.cz Otakar Schön.

3.6.2013 06:50 ZOO pod vodou

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na svůj Facebook nahrál fotografii spodní části areálu zahrady.

3.6.2013 06:39 Berounka stoupá, Vltava v 7 hodin kulminovat nebude

Podle nejnovějších informací Povodí Vltavy se zdá, že řeka nebude kulminovat v 7 hodin dopoledne, jak se brzy ráno předpokládalo. Do Prahy totiž stále přitéká voda z Berounky, která ještě nekulminovala. Ve Vltavě nyní Prahou protéká 2760 m3/s, uvedla mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Podle Pohůnkové už má kulminační bod za sebou Sázava a až na výjimky většina toků na horní Vltavě v jižních Čechách. "Nyní je pro Prahu nejdůležitější situace právě na Berounce. Situace ale může být za hodinu úplně jiná," řekla mluvčí.

Pohled na podjezd u Jiráskova mostu na pražském Smíchově:

3.6.2013 06:37 Stav ohrožení je v Libereckém kraji na třech tocích

Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Labe. Toky sice v noci většinou mírně klesaly, k ránu ale začalo znovu vydatně pršet.

Třetí stupeň o několik centimetrů přesahuje Ploučnice v Mimoni a Panenský potok v Pertolticích nad Ralskem. Stav ohrožení byl v noci na Ploučnici i ve Stráži pod Ralskem a na potoku Jeřice v Mníšku u Liberce, tam se ale už toky dostaly pod tuto hranici. Stav bdělosti mají na Jizeře a Kamenici na Jablonecku.

3.6.2013 06:18 Smíchov bude evakuovat při průtoku 3000 m3/s

Evakuace se zatím vyhnula Praze 5. Obyvatele Smíchova bude radnice evakuovat až při průtoku 3000 m3/s. "Vyzýváme občany k zachování připravenosti k případné evakuaci, nicméně podle prognózy meteorologů a informací z protipovodňového štábu by k evakuaci nemuselo dojít. Záleží ale samozřejmě na konkrétní úrovni průtoku vodních toků," sdělil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (ÚNP).

3.6.2013 06:07 Bojovka a hodinové zpoždění na nádraží v Kolíně

"Situace na kolínském nádraží připomíná bojovou hru. Lidé, kteří chtějí jet do Prahy, korzují v davech a postupně střídají nástupiště – vždy podle toho, co jim oznámí hlášení. To je ale značně nepřesné. Postupně se tak cestující z 1. nástupiště přes třetí přesunuli až na páté. První vlak do hlavního města by měl vyrazit co nevidět – s téměř hodinovým zpožděním, přestože první údaj na informační tabuli ukazuval jen 10 minut," hlásí z místa editor IHNED.cz Petr Koděra.

3.6.2013 06:00 Vltava zkomplikuje pražskou dopravu

Strakonická ulice, tedy tepna spojující Prahu s okolím a jihem Čech je v pondělí v 6 hodin ráno prázdná:

3.6.2013 05:57 REKAPITULACE: Dopravní omezení v Ústeckém kraji

V Děčíně je evakuována oblast nábřeží, Staroměstské nábřeží je po délce zhruba kilometru zaplavené vodou a nedá se tudy projet.

U Lovosic je uzavřen 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice 15.

Na silnici 25374 na vjezdu do obce Ryjice je uzavřeno 2,5 kilometru vozovky k obci Libov. Silnice se tu propadla a jsou na ní popadané stromy.

Ve Vejprtech voda zaplavila v ulice Myslbekova, náměstí T. G. Masaryka, Hálkova, Přísečnická, Tylova. Voda zalila i silnici v Hřensku.

3.6.2013 05:38 Kulminace Vltavy se očekává v 7 hodin ráno

Hladina Berounky a Sázavy už nestoupá. "Berounka už by měla stagnovat, stejně jako Sázava. Hladina Botiče a dalších malých toků klesají, potíže máme pouze na Rokytce. Nyní Vltavou protéká 2700 m3/s," řekl člen krizového štábu hlavního města Jiří Vávra (TOP 09).

Kulminaci Vltavy podle Vávry očekávají hydrometeorologové v 7:00. To by mělo Prahou protékat podle odhadu zhruba 2800 metrů krychlových vody za vteřinu - v roce 2002 protékalo Prahou až 5000 kubíků vody.

Protipovodňové zábrany jsou prý stavěny podle plánu. Nyní s jejich výstavbou finišují záchranáři v oblasti Jankovcovy ulice v Holešovicích. "V rámci protipovodňových opatření jsme se stavbou zábran v předstihu před vodou, stavěny jsou až na průtok 3200 kubíků," řekl Vávra.

3.6.2013 05:35 Hladina většiny jihočeských řek klesá

Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Situace se lepší na nejvíce zasaženém místě, kterým se v neděli stala Bechyně. Výška Lužnice tam dnes po ránu dosahuje 483 centimetrů, zatímco v neděli odpoledne tam hladina vystoupala až na téměř šest metrů.

3.6.2013 05:33 REKAPITULACE: Dopravní omezení ve Středočeském kraji

V Davli bude kvůli povodním až do 4.června uzavřena ulice Kiliánská v úseku u soutoku Vltavy a Sázavy. Jedná se o silnice č. 102, řeka je zatím zhruba 40 centimetrů od povrchu komunikace

U obce Čtyřkoly okres Benešov je uzavřen most mezi Lštěním a Javorníkem, i tady je vozovka pod vodou.

Na silnici 329 u Vestce v okrese Nymburk se více než 700 metrů silnice pod vodou, stejná situace je i u obce Záhornice okres Nymburk a na silnici 329 u obce Radim u Kolína – tam je silnice uzavřena.

3.6.2013 05:26 FOTOGALERIE: Praha se v noci obávala vody

Mnozí Pražané zažili z neděle na pondělí bezesnou noc. Plnili pytle s pískem, stavěli povodňové hráze. Frotoreportéři byli u toho, fotogalerii si můžete prohlédnout zde:

3.6.2013 05:15 Nádraží v Kolíně se podařilo částečně zprůjezdnit

Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem půl páté ráno mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin.

3.6.2013 04:55 REKAPITULACE: Dopravní omezení v Praze

Od dnešních 5:00 bude kvůli záplavám omezen provoz metra v centru metropole. Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.

Za linky A a B v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC. Náhradní linky budou vedeny v trase metra.

Mimo provoz budou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílen bude provoz linky číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena bude také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.

Posíleny budou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou bude železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou, která bude zrušena.

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici.

Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům.

Uzavřena je rovněž v Praze 8-Libni ulice Voctářova, informuje o tom web ÚAMK. Stejně tak je zavřena silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.

Pohled do ulice Voctářova kolem půl čtvrté ráno:


3.6.2013 04:33 Uzavírka nádraží v Kolíně se opět prodlužuje, uzavřené bude do 13 hodin

Zprovoznění vlakového nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje, se opět prodlužuje. Podle webu Českých drah by tudy opět měly jezdit vlaky v pondělí až kolem 13. hodiny. Počítá se s odklonem dopravy pro dálkové spoje a náhradní autobusovou dopravou pro regionální spoje.

3.6.2013 04:15 Evakuují se pražské Modřany

Policisté evakují i domy v Komořanské ulici v blízkosti Modřanského biografu. "Zábranami, které oddělovaly cyklostezku od průchodu směrem na modřanské nádraží pomalu proniká voda. Veřejné osvětlení je vypnuté," hlásí z místa redaktorka IHNED.cz Hana Němečková. Místní lidé, kteří nemají možnost náhradního ubytování, o něj mohou požádat policisty hlídkující na Obchodním náměstí u prodejny Albert.

Takhle vyfotili Modřany lidé na Twitteru v neděli odpoledne:

 

3.6.2013 03:57 Část pražské zoo je pod vodou

Jižní část pražské zoologické zahrady v Tróji zalila voda. "Voda jde přes hráz," napsal na Facebooku šéf zahrady Miroslav Bobek kolem třetího hodiny ráno.

"Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl Bobek zhruba o půl hodiny později médiím.

Výběhy a voliéry byly prázdné zhruba kolem 2:00. "Zbývá evakuovat některé ptáky, to budeme řešit podle vývoje, někteří totiž například hnízdní, také podle toho se musíme rozhodovat," uvedl ředitel. "Jinak všechny gorily, kopytníci, plazi a další zvířata jsou v bezpečí." Gorily byly přesunuty do povodňové věže.

3.6.2013 03:37 V Jaroměři se zřítila část železného mostu pro pěší, je uzavřen

V Jaroměři na Náchodsku se zřejmě kvůli velké vodě zřítila část historického železného mostu přes řeku Labe mezi školou Na Ostrově k hlavním náměstím. Most, který je využívaný jen pro pěší a cyklisty, je uzavřený.

Na dvou místech na řece Labi stále platí kvůli vydatným srážkám v noci na neděli třetí stupeň povodňové aktivity. Hlavní nápor vody, která zasáhla některé obce na horním toku, zbrzdila přehrada Les Království, která před Dvorem Králové a Jaroměří zastavila povodňovou vlnu.

3.6.2013 03:21 Strakonická ulice v Praze je obousměrně uzavřena

Řidiči na území hlavního města neprojedou po Strakonické ulici. Silnice, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech, musela být uzavřena, potvrdil dispečer krizové linky magistrátu.

"Komunikace je uzavřena v úseku mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, a to v obou směrech," řekl dispečer.

Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům. Uzavřena je rovněž v Praze 8-Libni ulice Voctářova, informuje o tom web ÚAMK. Stejně tak je zavřena silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.

Mapa s aktuálním seznamem uzavřených komunikací je dostupná zde:

3.6.2013 02:56 Pražané v noci plní pytle pískem

Na Smetanově nábřeží v Praze přes noc vyrostly protipovodňové zdi, na druhé straně řeky ale zábrany zatím nejsou. Na rohu Hořejšího nábřeží a Vltavské ulice na Praze 5 se proto pytluje písek. Na místě je zhruba dvacítka lidí – pomáhají i dobrovolníci. Pytle se odtud potom odváží na dvě další krizová stanoviště, hlásí z místa redaktor IHNED.cz Vojtěch Soudný.

3.6.2013 02:51 ČHMÚ: Extrémní stupeň povodňového nebezpečí na čtyřech místech

Extrémní stupeň povodňového nebezpečí dnes kolem 02:00 platil v Čechách na čtyřech místech, a to na Kocábě ve Šťěchovicích, Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, Smutné v Božeticích a Lužnici v Bechyni. Třetí stupeň povodňové aktivity byl na 54 místech. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ).

3.6.2013 02:28 Evakuuje se část Zbraslavi, voda se dostala za postavené bariéry

Přibližně v 1:30 ráno začala v Praze-Zbraslavi evakuace městské části od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru, potvrdil starosta Zbraslavi Aleš Háněl. Voda se podle něj za zábrany dostává kanalizací.

"Evakuujeme i občany, kteří byli ještě před dvěma hodinami v klidu, že jsou chráněni," poznamenal Háněl. Netroufal si nyní odhadovat, kolika občanů se evakuace týká, otevřena byla další tělocvična. Původní povodňové plány s takovou variantou vůbec nepočítaly.

Voda se podle něj kanalizací dostala za postavené protipovodňové bariéry.

3.6.2013 02:21 Ústecký kraj zřídil krizovou linku

Ústecký kraj zřídil krizovou telefonní linku s nepřetržitou službou 800 876 011, na níž se lidé dozvědí základní informace o formách pomoci a opatřeních včetně rad, jak se v případě ohrožení zachovat.

 

3.6.2013 02:13 Bobek: Chybí jen málo, aby se voda přelila přes hráz zoo

Pražská zoo začala vyklízet spodní část areálu už v neděli odpoledne, nyní by měla být všechna zvířata v bezpečí. Přesto je čeho se obávat - povodeň v roce 2002 v zoologické zahradě napáchala obrovské škody.

"Prázdné výběhy a prázdné voliéry. Chybí jen velmi málo, aby se vltavská voda přelila přes hráz a opět ničila spodní část zoo. Je to děsivé čekání," napsal krátce po druhé hodině ráno na svůj profil na Facebooku ředitel zoo Miroslav Bobek.

Před dočasným stěhováním se musela uspat i velká zvířata, třeba tapír:

3.6.2013 02:05 Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Povodně 2013

Společnost Člověk v tísni otevřela povodňové konto na pomoc lidem zasaženým záplavami. Organizace vyhlásila sbírku SOS Povodně 2013, která bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám.

Člověk v tísni se v prvních fázích pomoci soustředí na dodávky okamžité materiální pomoci. Hlavní část finančních prostředků sbírky bude využita na pomoc vyplaveným rodinám a domácnostem. Peníze je možné zasílat na povodňové konto - 72027202/0300.

3.6.2013 01:48 Pražské potoky budou hlídat policisté

Největší potíže v Praze působí menší toky, zejména potok Rokytka, který ohrožuje dolní Libeň. K malým tokům proto magistrát postaví hlídky městské policie, které je budou sledovat.

Využití strážníků je podle člena krizového štábu Jiřího Vávry improvizovanou cestu, která by ale měla být efektivní. Přípravy na povodeň, včetně stavby zátarasů, jinak podle něj pokračují přesně podle připraveného plánu.

"Jestli někde bylo malé prodlení, mohlo to být způsobeno dojezdem vozů nebo něco podobného," připustil. Od nedělního odpoledne proto vozy s náklady provází automobily městské policie s majáky, zábrany začaly dopravovat i soukromé firmy.

3.6.2013 01:11 Redaktor IHNED.cz: Praha 5 se připravuje na evakuaci

Městská část Praha 5 se připravuje na evakuaci ulic u Vltavy. "Od tří hodin bude probíhat evakuace Janáčkova a Hořejšího nábřeží. Přilehlých ulic se týkat nebude," řekl redaktorovi IHNED.cz Vojtěchovi Soudnému jeden z příslušníků městské policie s tím, že obyvatele budou o evakuaci informovat vozidla.

Vody se obávají i lidé, kteří v blízkosti řeky bydlí nebo pracují. "Musela jsem přeparkovat rodinná auta, odvezla jsem je až skoro na Petřín," popsala Alina Shupiková, která bydlí nedaleko Vltavy.

Přívalové vlny se obává i jedna ze soukromých firem sídlících nedaleko Vltavy. V noci začala vyklízer servery. "Závisí na nich chod firmy, tak je stěhujeme do náhradní lokality," vysvětlil zástupce firmy.

Obvykle bývá v ulici Na Bělidle více zaparkovaných aut:

3.6.2013 01:04 MAPA: Prahu čekají dopravní omezení

Povodeň zkomplikuje v pondělí pražskou dopravu. Stanice metra, ktré jsou v okolí Vltavy, budou uzavřeny a soupravy metra tak nahradí autobusy. Provizorní linky XA, XB a XC budou podle Jiřího Vávry z krizového výboru pražského magistrátu kopírovat trasy metra. Změny čekají také tramvajovou dopravu. Veškeré informace o změnách v hromadné dopravě naleznete zde:

3.6.2013 01:01 Uzavírka vlakového nádraží v Kolíně se prodlužuje do 4 hodin ráno

Vlakové nádraží v Kolíně zůstává kvůli zaplaveným kolejím mimo provoz. Původně se předpokládalo, že bude uzavřeno do půlnoci. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) však musí pod tratí uvolnit propusti, které jsou ucpané. Uzavírka nádraží se zatím posunula do 4. hodiny ranní, řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Podle Ptačinského se na kolejích vytvořila laguna, protože se ucpala hlavní propust, která měla nedostatečnou kapacitu.

Stanice Kolín je neprůjezdná zhruba od nedělních 18:00. České dráhy dálkové vlaky odklánějí tak, aby se Kolínu vyhnuly. Regionální spoje nahradily autobusy.

3.6.2013 00:57 O kolik se zvýšily hladiny řek? A o kolik víc vody právě teče jejich koryty? Podívejte se na podrobná data Povodí Vltavy

Na aktuální informace o průtocích řek se můžete podívat zde:

3.6.2013 00:28 Karlův most zůstane uzavřený, Botič působí problémy

Jedno z největších turistických lákadal hlavního města zůstává uzavřené: na Karlově mostě je stále  jen technika, která je pomáhá odklízet naplaveniny. V České televizi to řekl člen krizového štábu pražského magistrátu Jiří Vávra.

Ten také upřesnil, že protipovodňové zábrany jsou postaveny na Praze 1, pracuje se na nich na Praze 7, na řadě je také v městská část Praha 5.

Velké problémy ale nepůsobí jen Vltava, situaci komplikují i menší pražské toky: Botič, Rokytka i Šárecký potok.

Botič a okolí Hamerského rybníku odpoledne nafotila Jana Šrámková:

3.6.2013 00:12 Obyvatelé Křešic na Litoměřicku musí obec opustit do 2 hodin ráno

Města a obce v Ústeckém kraji se připravují na další vzestup hladiny Labe. Opustit obec musí do pondělních 02:00 necelých 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku, kteřé leží na pravém břehu Labe.

Evakuovat se začali také obyvatelé Děčína, do rána musí své byty a domy opustit také lidé z části ústeckých čtvrtí Střekov, Neštěmice a centru a z Počápel a Českých Kopist na Litoměřicku.

Ve 23:00 byla hladina Labe na 634 centimetrech, za hodinu stoupla o více než deset centimetrů.

3.6.2013 00:00 ADRA vypsala sbírku na pomoc lidem v zatopených oblastech

Nevládní organizace ADRA se zapojila do pomoci lidem v zatopených oblastech. Pro lidi zasažené povodněmi ADRA otevírá veřejnou sbírku na konto: 34983498/0300, variabilní symbol 391. Lidé mohou pomoci také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.

2.6.2013 23:56 Evakuace dvou set lidí v Praze

Lahovice, Lahovičky a Závist opustilo po výzvě k evakuaci asi 200 lidí. Krizový štáb Zbraslavi navíc musel nařídit potopení přístavního mola, o které se majitel nepostaral a dostatečně ho nepřipevnil.

"Hrozilo, že se utrhne a napáchá po proudu škody. Prám odstřelí policejní pyrotechnici," řekl starosta Háněl. Aktuálně štáb řeší další protipovodňová opatření, protože podle starosty ty dosavadní se ukázaly jako málo účinné.

2.6.2013 23:48 S vodou mají problémy v Českých Budějovicích i Třeboni

Voda z Vltavy zatopila parovod na českobudějovickém sídlišti Máj. Kvůli tomu mohou klesnout dodávky tepla a teplé vody na velké sídliště jihočeské metropole a některých objektů v centru města, informoval mediální zástupce českobudějovické teplárny Zdeněk Zuntych.

Odstavování parovodu Máj začalo kolem 22. hodiny. Ten zásobuje teplou vodou a teplem právě sídliště Máj nebo Vltava. "Snížení dodávek také může nastat v okolí hokejové Budvar arény a vazební věznice v blízkosti centra města," řekl Zuntych.

Podle Rozhlasu hlásí velké problémy také jihočeská Třeboň, kde se začala vypouštět voda z rybníku svět a pod vodou je tak část zámeckého parku.

2.6.2013 23:46 Školy v Praze mají být v pondělí uzavřeny, některé ale otevřou

Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze mají v pondělí zůstat uzavřeny. Některé školy ale chtějí vyhovět rodičům, kteří nemají hlídání pro své děti, a o žáky se postarají.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka ale na webu městské části oznámil, že všechny základní školy a mateřské školy, jejichž zřizovatelem je městská část, budou v pondělí v běžném provozu. "Povodňová situace v centru Prahy se škol v Praze 13 nedotýká a k přerušení jejich provozu není důvod. Děti se normálně dostaví do školy," uvedl.

V některých dalších městských částech řada škol zajistí alespoň hlídání dětí.

 

2.6.2013 23:33 V Ústí nad Labem vyhlásili evakuaci centra, Neštěmic a Střekova

Města v Ústeckém kraji se připravují na další vzestup hladiny Labe. Ústí nad Labem vyhlásilo povinnou evakuaci, informovala mluvčí města Romana Macová. Do 9. hodiny ráno mají své domovy opustit obyvatelé asi 30 ulic v městských částech Střekov, Neštěmice a Ústí nad Labem-město.

Další evakuovaní jsou také v Děčíně a Českých Kopistech a Počáplech na Litoměřicku. Ve 22:30 byla hladina Labe na 630 centimetrech, za hodinu stoupla o více než deset centimetrů. Očekává se, že Labe může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

2.6.2013 23:05 Spolana začala před povodní přesouvat chlor do bezpečí

V neratovické Spolaně odpoledne začali přesouvat chlor a další látky na bezpečná místa, aby byly chráněny před velkou vodou. Chemický závod je připraven až na tisíciletou vodu, řekl místostarosta Tomáš Hrodek. V Neratovicích od dnešního dopoledne platí druhý povodňový stupeň.

V roce 2002 zasáhly velkou část podniku ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší.

2.6.2013 22:59 V Praze nejede metro

Ve 23 hodin se uzavřelo pražské metro. Už odpoledne uzavřel Dopravní podnik několik stanic, prozatím platí, že soupravy nevyjedou do stanic v okolí Vltavy ani v pondělí.

Uzavřeny jsou úseky metra Dejvická – Muzeum, Smíchovské nádraží – Českomoravská a Muzeum – Ládví. Náhradní autobusová doprava XC bude zavedena pouze v úseku Muzeum – Ládví, a to od 23. hodiny do 00:15 hodin.

 

2.6.2013 22:55 Praha 5 zvažuje evakuaci až 5 tisíc lidí

Městská část Prahy 5 zvažuje v průběhu noci evakuaci některých obyvatel. Podle starosty Miroslava Zeleného by se mohla dotknout až pěti tisíc obyvatel.

"Evakuace se bude týkat hlavně Hořejšího a Janáčkova nábřeží. Pokud proběhne, tak v pozdních nočních nebo brzkých ranních hodinách," řekla redaktorovi IHNED.cz Vojtěchu Soudnému Marcela Žižková ze sekretariátu Prahy 5. Veškeré informace o případné evakuaci jsou dostupné ZDE.

2.6.2013 22:32 Vlakové nádraží v Kolíně zůstává mimo provoz

Vlakové nádraží v Kolíně je zaplavené a zůstává mimo provoz. Na hlavní trati přes Kolín jsou zajištěny odklony vlaků přes Velký Osek a Chlumec nad Cidlinou. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

„U dálkové dopravy České dráhy zajišťují odklony, jezdí se tak, aby se vlaky Kolínu úplně vyhnuly," dodala. Stanice Kolín je neprůjezdná zhruba od 18:00 a provoz by měl být obnoven do půlnoci.

2.6.2013 22:30 Policie nezná jméno muže, kterého vylovili z Úpy

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož tělo hasiči vylovili z Úpy na Trutnovsku. Muže ve vodě spatřila žena v Mladých Bukách, než se ho záchranářům podařilo z vody dostat, uplavalo ve vodě zhruba 15 kilometrů.

"Po totožnosti muže nyní pátráme, dosud také není jasná příčina úmrtí," uvedla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Starší muž byl ve věku 50 až 55 let, vysoký 172 centimetrů, měl krátké prošedivělé vlasy a menší bradku. Na sobě měl zelené tričko a tmavé riflové kalhoty.

2.6.2013 22:24 Fakulta sociálních věd přijímací zkoušky nezrušila

Zájemci o studium na Fakultě sociálních věd UK musí v pondělí dorazit na vyhlášený termín přijímacích zkoušek. Na rozdíl od jiných fakult, FSV zkoušky nezrušila.

„Termíny přijímacích zkoušek se nemění, zkoušky od 3. 6. probíhají ve všech budovách podle původních oznámení na pozvánkách. Pokud se kvůli povodním nemůžete přijímacích zkoušek účastnit, je možné zažádat o náhradní termín zkoušky,“ píše se na webu fakulty.

2.6.2013 22:14 Lodě v Troji pomáhali zachraňovat i Hilgertová či Ježek

Olympionici Štěpánka Hilgertová, Stanislav Ježek a Vítězslav Gebas pomáhali v neděli s evakuací sportovního oddílu vodního slalomu USK Praha v Loděnicích v Troji.

„Slalomáři, kluci od vody znají tyto situace, oproti našemu krizovému štábu a ostatním nepodcenili tuto situaci a již v sedm hodin ráno zahájili evakuaci sportovního arealu,“ popsala situaci Eva Jeřábková.

V sedm hodin večer byůp úpdůe mé přízemí areálu zatopeno do pěti centimetrů. „Věci jsou nanošené do 1. patra, lodě odvezené,“ doplnila. 

Známí sportovci zítra odjíždějí na Mistrovstvi Evropy do polského Krakowa.

2.6.2013 22:02 Přírodovědecká fakulta ruší zkoušky i státnice

Přírodovědecká fakulta ruší v pondělí studijní provoz včetně zkoušek a státnic.

„Žádám studenty a pedagogy, pokud nemají na fakultě jiné povinnosti, aby pracovali ze svých domovů. Případná nepřítomnost ostatních zaměstnanců v důsledku dopravních omezení i souvisejících komplikací bude omluvena,“ napsal děkan  fakulty Bohuslav Gaš.

2.6.2013 21:59 Divadlo Archa ruší představení

Pražské divadlo Archa kvůli povodním ruší v nadcházejících dnech svá představení. „Po zkušenosti z ničivých povodní v roce 2002, které zasáhly divadlo fatálním způsobem, Archa vyklidila prostory velkého sálu a přilehlých míst, aby předešla nežádoucím ztrátám technického vybavení a majetku divadla,“ uvedl v prohlášení ředitel divadla Ondřej Hrab.

2.6.2013 21:56 Hasiči vylovili z řeky Úpy tělo muže

Hasiči v  Trutnově vylovili z řeky Úpy tělo neznámého muže. Příčinu smrti určí pitva, policie nevylučuje, že by mohlo jít o oběť povodní.

2.6.2013 21:51 Prezident Zeman situaci kolem povodní "bedlivě sleduje"

Prezident Miloš Zeman podle své mluvčí situaci okolo povodní v Česku "bedlivě sleduje aktuální informace ohledně povodňové situace v České republice a nechává se průběžně informovat o dalším vývoji“.

Zástupce prezidentovy kanceláře byl na zasedání Ústředního krizového štábu.

2.6.2013 21:38 Vavřinecký potok zalil ulice Klášterní Skalice

Povodně zasáhly i obyvatele Klášterní Skalice u Kouřimi na Kolínsku. Z břehů se tam vylil Vavřinecký potok a zaplavil nejen silnici vedoucí do sousedních Bošic, ale i místní ulice a také domy. Jsou mezi nimi i novostavby...

"Nic takového tady nepamatuju. Můj otec říkal, že taková voda se tady valila snad v šedesátých letech," uvedla jedna z obyvatelek.

2.6.2013 21:32 VIDEO: Botič v pražských Nuslích
2.6.2013 21:25 Štěchovice má opustit 1800 lidí

Štěchovice vyhlásily evakuaci pro všechny obyvatele s výjimkou části Zadní konce. V obci žije podle dostupných údajů téměř 1800 lidí. Obec to uvedla na internetových stránkách.

"Jelikož v nočních hodinách může nastat situace, že nebude možné opustit obydlí ve všech částech Štěchovic, upozorňujeme občany, aby se připravili k evakuaci a využili nabízené možnosti z úřadu, pokud nemají vlastní možnost dopravy či náhradního ubytování," píše se na stránkách.

Silnice číslo 102 ze Štěchovic do Prahy je už čtvrt hodiny neprůjezdná.

2.6.2013 21:22 Filozofická fakulta zrušila přijímací zkoušky

Filozofická fakulta zrušila pondělní přijímací řízení.

Vzhledem k aktuální situaci v centru Prahy, týkající se povodňové situace a dopravních komplikací, rozhodl se krizový štáb a vedení FF UK uzavřít dne 3. 6. 2013 své budovy v Praze (hlavní budova FF UK, Palachovo náměstí č. 2, Celetná 13 i 20, Šporkův palác – Hybernská 3, U Kříže 8 - Jinonice ) a zároveň ZRUŠIT PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ dne 3. 6. 2013. Další informace budou následovat dle aktuální situace.

2.6.2013 21:20 Provoz metra končí ve 23:00. Zítra nepojede

Provoz metra končí v neděli ve 23:00, v pondělí se soupravy nerozjedou. Rozhodl o tom pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček kvůli hrozící povodni. Vedení magistrátu očekává v pondělí kulminaci řeky Vltavy.

2.6.2013 21:15 Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze budou zavřené

Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze zůstanou v pondělí zavřené. Rozhodl o tom pověřený primátor Tomáš Hudeček.

2.6.2013 21:08 Babiččino údolí je pod vodou

Babiččino údolí v Ratibořicích je opět pod vodou. „Už to vypadalo, že řeka kulminovala, teď ale voda znovu stoupá. K večeru se sice vyjasnilo, voda však teče z hor,“ konstatovala novinářka Eva Vlčková.

 

2.6.2013 21:07 Od našeho zpravodaje Vojtěcha Soudného: Takhle vypadá přitok potoku Botič do Vltavy v Praze

2.6.2013 21:01 Obyvatelé léčebny v Kralupech se musí stěhovat

Nemocnice s poliklinikou v Kralupech nad Vltavou evakuuje svou léčebnu dlouhodobě nemocných, která má 130 lůžek.

Starostka Terezína Růžena Čechová vyhlásila evakuaci v Českých Kopistech a Počaplech. Obyvatelé mají své domy opustit do 6:00.

2.6.2013 20:57 Slapy budou vodu upouštět po etapách

Vodu ze Slapské přehrady budou vodohospodáři upouštět po etapách, aby se na ni Praha dokázala připravit. V současné době protéká hlavním městem kolem dvě tisíc kubíků za vteřinu. „Ve 22 hodin to bude 2200,  o půlnoci 2400 a v sedm hodin ráno 2800 kubíků,“ uvedl ředitel závodu Dolní Vltavy Jiří Friedl.

2.6.2013 20:57 Vydra na Vltavě

U Dětského ostrova v Praze žije vydra. Naše zpravodajka Petra Pospěchová z místa hlásí, že díky velké vodě dosáhne na větve vrby a zdá se povodní nadšena.

2.6.2013 20:52 V Praze je neprůjezdných 27 ulic včetně Těšnovského tunelu

Kvůli rozvodněným tokům a stavbě protipovodňových zábran vzrostl vpodvečer v Praze počet uzavřených silnic na 27. Dalších pět ulic je k uzavření připraveno.

Řidiči nemohou ani do Těšnovského tunelu, podle informací policie byl kolem 20:00 uzavřen kvůli hrozbě zatopení.

2.6.2013 20:50 Co s sebou?

Město Kralupy nad Vltavou má na facebooku leták, co dělat v případě evakuace.

2.6.2013 20:46 Evakuace také ve Štěchovicích

Štěchovice u Prahy evakuují část svých obyvatel. Jde o desítky lidí, největší problémy v obci způsobila rozvodněná říčka Kocába, jejíž průtok dosáhl úrovně 50leté vody. Rozvodněná je ale i Vltava, kde platí 3. povodňový stupeň.

„Máme tři místa, kam lidi svážíme," řekl starosta Miloš Čapek. Podle něj již předtím část obyvatel opustila svoje obydlí samostatně. Na sociální síti Twitter se objevil i snímek, podle nějž museli opustit zbrojnici i místní hasiči. Evakuace se týká nejméně pěti ulic.

2.6.2013 20:38 Záchranáři dali k dispozici záložní vrtulník

Letečtí záchranáři v Hradci Králové mimořádně vyčlenili jeden záložní vrtulník i s posádkou pro případ rozšíření povodní na další regiony.

„Dopoledne náš vrtulník zachraňoval životy v Hostinném, kde tamním obyvatelům odřízla voda přístupovou cestu. Máme v pohotovosti všechny naše piloty a záchranáře, abychom případně mohli okamžitě vzlétnout," uvedl předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

2.6.2013 20:36 Praha 8 zavírá základní a mateřské školy

Městská část Praha 8 uzavřela v pondělí všechny základní školy, jejichž je zřizovatelem i některé mateřské školy. V provozu nebude školka Kotlaska, Sokolovská, U Sluncové, Petra Strozziho, Za Invalidovnou a Lyčkovo náměstí.

2.6.2013 20:35 Dopravní podnik v Praze nebude přes noc podávat informace

Pražský dopravní podnik se na svých stránkách chlubí, že posiluje služby i provoz, přesto chce v noci na pondělí vypnout telefonickou infolinku.

"Informátoři budou přítomni u stanic metra a důležitých dopravních uzlech. Na telefonické Infolince 296 19 18 17 bude dnes posílena služba i provoz, a to až do 24.00 hodin. V pondělí bude linka opět dostupná od 5.30 hodin," píše dopravní podnik na svých stránkách.

Server IHNED.cz se pokoušel na linku několikrát dovolat, nikdy se mu to však nepodařilo. Byla neustále obsazená.

Užitečnou informaci ale na jejich stránkách najdete například tady: http://www.dpp.cz/dopravni-podnik-v-pondeli-uzavre-cast-metra/

2.6.2013 20:22 Lidé z Hostivaře si stěžují: Nikdo nás nevaroval

Obyvatelé Záběhlic a Hostivaře, kteří mají zatopené domy, si stěžují, že je vedení Hostivařské přehrady ani policisté před záplavami nevarovali.

Potok Botič zcela zatopil některé domy okolo Pražské ulice, pod vodou jsou také domy a zahrádky v oblasti Záběhlické ulice.

"Už týden se mohla odpouštět přehrada a v podstatě do soboty byla hladina úplně zanedbatelná, nebylo vidět, že by se na to připravovali, že by upouštěli. Až najednou to dnes přišlo," řekl například Petr Hermel.

Richard Beneš z podniku Lesy hlavního města Prahy, pod který Hostivařská přehrada spadá, řekl, že dle manipulačního řádu informovali krizový štáb hlavního města Prahy.

2.6.2013 20:21 Těšnovský tunel v Praze je uzavřen
2.6.2013 20:08 Děčín začne evakuovat 19 ulic

V Děčíně začne za malou chvíli evakuace obyvatel devatenácti ulic.

2.6.2013 19:59 Cedule je pod vodou, a co ubytování?

2.6.2013 19:59 Majitel Jazz Dock: Nebýt vrat zdymadla, už jsme pod vodou

Ze známého pražského klubu Jazz Dock, který je přímo na řece Vltavě, se od rána snaží vše vyklidit. Od vybavení přes aparaturu, trezor po vybavení baru. Majitel klubu Vladimír Lederer říká, že celý objekt je zatím chráněn vraty zdymadla.

"Ale až upustí pražskou kaskádu, vrata budou muset otevřít, aby se neprolomila. Od rána nám pomáhá asi třicet lidí, kamarádi i samotní hudebníci," řekl Lederer zpravodaji IHNED.cz Vojtěchu Soudnému.

2.6.2013 19:52 Kralupy nad Vltavou evakuují obyvatele

V Kralupech nad Vltavou vedení města rozhodlo o evakuaci už pěti ulic - Vltavské, Na Hrádku, Rybovy, Havlíčkovy a Libušiny.

České dráhy zároveň oznámily, že přes Kralupy nepojedou - podle prvních odhadů do půlnoci - vlaky. V úseku Nelahozeves-Libčice nad Vltavou na trať popadaly stromy a poškodily vedení. Podobný problém omezil dopravu na trati mezi Děčínem a Německem už v sobotu.

2.6.2013 19:52 Majitel domu na pražském nábřeží: To nejhorší nás ještě čeká

Od našeho zpravodaje Vojtěcha Soudného: "Sledujeme situaci s napětím. Sklepy jsme už vyklidili. Největší problém je, že by voda mohla přetéct kanálama. Dnes tu budeme spát, ale to nejhorší nás ještě čeká. Prý ještě budou upouštět vltavské přehrady. Při minulých povodních jsme měli zatopené sklepy," říká majitel domu na Malostranském nábřeží Jakub Čihák.

2.6.2013 19:51 Krizový štáb v Praze se sejde i v noci

Krizový štáb v Praze se sejde ve 22 hodin i ve 4 hodiny ráno.

2.6.2013 19:45 Bude dál pršet, předpovídají meteorologové

V Čechách bude podle předpovědi meteorologů pršet i v dalších hodinách, vydatné srážky by měly být ale jen dnes v noci na horách.

Celou předpověď počasí si přečtěte ZDE

2.6.2013 19:43 Ústí nad Labem patrně propojí jen jeden most

Ústí nad Labem staví protipovodňové zábrany na Střekově, kterému hrozí i odříznutí vodou od centra.

"Pokud se předpověď vyplní, přijdeme jak o Mariánský most, tak o most Edvarda Beneše, jediné spojení bude po železničním mostě dráhou," řekl dnes primátor města Vít Mandík (ČSSD). Počítá se se speciálním vlakem. Město vyzvalo lidi z Pražské a Veslařské ulice, aby se evakuovali.

2.6.2013 19:37 Vltava v Praze bude kulminovat v pondělí ráno

Vltava by měla v Praze kulminovat v pondělí v 7:00 ráno při průtoku 2800 metrů krychlových za vteřinu, řekl novinářům po dalším jednání krizového štábu hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřen výkonem funkce primátora.

Protipovodňová hrazení jsou podle Hudečka nyní postavena do takové výšky, aby čelila průtoku 2200 metrů krychlových za vteřinu. Stavba zábran podle něj pokračuje v mírném předstihu před zvyšující se hladinou řeky.

2.6.2013 19:33 Nádraží v Kolíně je pod vodou a mimo provoz

Vlakové nádraží v Kolíně je zaplavené a mimo provoz. Na hlavní trati přes Kolín jsou zajištěny odklony vlaků přes Velký Osek a Chlumec nad Cidlinou.

Stanice Kolín je neprůjezdná zhruba od 18:00 a provoz by měl být obnoven do 22:00.

2.6.2013 19:31 Magistrát doporučil školám zrušit výuku

Školáci a studenti pravděpodobně v pondělí nebudou muset do školy. Magistrát doporučil základním a středním školám, aby zrušily výuku především kvůli komplikované dopravě.

2.6.2013 19:25 Kvůli povodním zasahuje 10 tisíc hasičů

V terénu v celém Česku je nyní 10 tisíc hasičů, kteří zasahují u téměř 1500 událostí. „Nejvíc jich je v Jihočeském kraji, v kraji Středočeském, Královéhradeckém a v hlavním městě Praze,“ píše se na webu ministerstva vnitra.

2.6.2013 19:20 Radbuza a Úhlava na Plzeňsku stoupají

Stavy řek v Plzeňském kraji po odpoledních deštích opět stoupají. Nejvíce porostou hladiny Radbuzy a Úhlavy a také Klabavy, mírně se mají zvýšit průtoky Úslavy a Mže. Na vzestupu je také Berounka, kde se stýkají všechny řeky, řekl Jan Kail z plzeňského závodu Povodí Vltavy.

Nejvíce by se to mělo projevit po půlnoci a dále, kdy mají kulminovat Úhlava a Radbuza.

2.6.2013 19:19 Vodohospodáři zvýšili chlorování pitné vody

Dodávky pitné vody v Praze nejsou podle Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) ani při 3. stupni povodňové aktivity ohroženy. Preventivně bylo zvýšeno chlorování pitné vody na úpravnách vody Káraný a Želivka.

2.6.2013 19:14 Postiženým povodněmi pomohou psychologové

Ministerstvo vnitra zprovoznilo psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Dovolat se na ni lze nonstop na čísle 974 834 688.

Linka je určena zejména pro lidi zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové Integrovaného záchranného systému), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi.

2.6.2013 19:08 Vláda vyčlenila 300 milionů korun

Kabinet Petra Nečase vyčlenil 300 milionů korun, o které mohou žádat obce a města na boj s povodněmi. Žádat o peníze mohou na ministerstvu financí.

"Vláda vyhlásila nouzový stav v Čechách s výjimkou Pardubicka pro lepší koordinaci prací,“ řekl premiér Nečas.

2.6.2013 18:56 Karlův most je uzavřený

Hasiči uzavřeli kolem 18:00 Karlův most. „Pomocí bagru odstraňujeme naplaveniny. Jsou tu uvízlé kmeny stromů," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle ní je nutné zajistit volný průtok vody, aby naplaveniny most nepoškodily.

2.6.2013 18:54 Vodohospodáři začali víc upouštět Dyji

Vodohospodáři z Povodí Moravy zvýšili odtok z přehrad na Dyji. Vytvářejí tak rezervu pro případ, že se naplní výstraha povodňového ohrožení, kterou Český hydrometeorologický ústav vydal také pro Znojemsko.

Momentálně Dyje ve čtyřech měřicích bodech dosáhla prvního stupně, který znamená bdělost.

2.6.2013 18:51 Na pomoc Praze je připraveno 40 odsouzených

Pro pomoc s velkou vodou v hlavním městě je připraveno 40 odsouzených a 9 členů eskorty. V případě nutnosti může Vězeňská služba uvolnit další čtyři desítky příslušníků, kteří se na práci dozorců připravují ve speciálním kurzu ve Stráži pod Ralskem.

2.6.2013 18:46 Vězni pomáhají stěhovat spisy ústeckého soudu

Vězni pomáhají v místech ohrožených velkou vodou. „V tuto chvíli pomáhají s evakuací Okresního soudu v Ústí nad Labem, zejména stěhují spisové materiály. 24 vězňů z věznic Litoměřice a Teplice a členové eskorty, kteří zajišťují ostrahu, budou soudu k dispozici i zítra v brzkých ranních hodinách, kdy budou práce pokračovat,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

2.6.2013 18:45 Auto pod Botičem

Na rozvodněný potok Botič v Praze 10 Hostivaři doplatil majitel auta. Až po střechu se ocitlo pod vodou.

2.6.2013 18:43 V 19 hodin evakuují pražskou část Sedlec

Podle České televize úřady v Praze zahájí v 19 hodin evakuaci Sedlce. Praha 6 pro tamní obyvatele připravila náhradní ubytování v ZŠ Hanspaulka.

2.6.2013 18:37 Hostivařská přehrada přetéká, náměstí je pod vodou

V Hostivařské přehradě je třikrát více vody než obvykle, je zcela plná a voda přetéká přes stavidlo. Rozvodněný potok Botič v Praze zaplavil hostivařské náměstí i další místa, právě kulminuje.

2.6.2013 18:33 Kralupy nad Vltavou s uzavřenou hlavní silnicí

Kralupy se připravují na možnou evakuaci svého největšího sídliště a hlavní tah městem je přibližně od sedmi hodin večer neprůjezdný kvůli zaplavení Mostní ulice pod viaduktem. Most TGM zatím uzavřený není.

 

2.6.2013 18:30 Energetici vyhlásili v Praze stav nouze, místy vypnou elektřinu

Pražská energetika kvůli záplavám vyhlásila na území Prahy stav nouze. Omezí dodávky elektřiny, aby zabránila ohrožení lidských životů.

"Zatím se to týká všech pražských ostrovů a částí v místech, kde řeka vtéká do města, jako je Zbraslav," uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec s tím, že tam nepůjde vůbec elektřina.

Opatření zasáhne částečně také Hostivař a Michli, tedy části, kde se vylil potok Botič.

2.6.2013 18:27 Bulovka přebírá pacienty z Františku

Nemocnice Na Bulovce přijímá pacienty z Nemocnice Na Františku. "V tuto chvíli leží na interním oddělení dva pacienti převezení z Nemocnice Na Františku, další ještě očekáváme," řekl ředitel Petr Zajíc.

Nemocnice Na Bulovce nabídla po pěti lůžkách na interním oddělení, neurologickém oddělení a chirurgické klinice, tj. celkem patnáct lůžek.

2.6.2013 18:24 Od naší zpravodajky Anety Štefánkové: Smetanovo nábřeží pod vodou

2.6.2013 18:21 Obyvatelům Ústí slouží mimořádná linka

Město Ústí nad Labem se připravuje na kritickou noc v souvislosti se stoupající vodou v řece Labi. Obyvatelům slouží nová telefonní linka 475 241 100, kde se lze dozvědět informace o uzavřených silnicích i evakuaci.

2.6.2013 18:08 Od naší zpravodajky Jany Niedermeierové: Zaplavené tenisové kurty u mostu Barikádníků v Praze.

2.6.2013 18:06 Slapy jsou na maximu, Lipnu a Orlíku zbývá kapacita

Lipno a Orlík - zbývá ještě "záložní" kapacita

Z dat uváděných na stránkách Povodí Labe a Vltavy vyplývá, že Lipno a Orlík jsou již naplněny a volné jsou jen tzv. ovladatelné retenční prostory (v případě VD Orlík je k dispozici ještě 50 milionů m3 -tj. 1/7 kapacity nádrže). Na Lipně je to pak obdobné, v 16:20 byl zásobní prostor 100% plný, k dispozici bylo ale ještě 33 milionů m3 volního prostoru (také cca jedna sedmina).

Slapy jsou na maximu a rychle upouští vodu

Na VD Slapy pak výrazně roste objem odpouštěné vody. Hladina dosáhla "Maximální retenční hladiny" (270,60 m.n.m.), ke koruně hráze zbývalo v 16:00 už jen zhruba devět metrů. Oproti tomuto pondělí je objem vody vypouštěné z této přehrady šestinásobný.

2.6.2013 18:00 Hlášení pro cestující pražského metra
2.6.2013 17:57 Máme před sebou kritickou noc a den, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas si s ministrem obrany Vlastimilem Pickem prohlédli odpoledne situaci v oblastech zasažených povodněmi z vrtulníku. Sledovali zejména Prahu, Středočeský a Jihočeský kraj.

"Máme před sebou kritickou noc a další den," řekl Nečas s tím, že Vltava v Praze ještě nekulminovala.

V Praze bude podle Picka nasazena třetí brigáda rychlého nasazení. Kromě další tisícovky vojáků jsou připraveny i jiné, menší jednotky. Podle Picka byl už ráno nasazen armádní vrtulník, který pomáhal při záchraně lidského života.

2.6.2013 17:56 Jedna z mála informací státních úřadů na sociálních sítích
2.6.2013 17:54 Od naší zpravodajky Anety Štefánkové: Pohled z pražského Klárova

2.6.2013 17:51 Praha uzavře další části metra

Pražský dopravní podnik uzavře v pondělí od 5:00 úseky metra Dejvice - náměstí Míru, Smíchov - Českomoravská a Pražského povstání - Ládví.

2.6.2013 17:49 Evakuaci připravuje i Děčín a Hřensko

„Ve večerních hodinách budou evakuovány domy ve Vilsnici a pravděpodobně některé domy na Staroměstském nábřeží," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.

Lidé opouštějí Hřensko, kde se vylila Kamenice, obec ohrožuje i stoupající hladina Labe.

2.6.2013 17:47 Ze Slap teče osmkrát více vody než obvykle

Vltavské přehrady upouštějí výrazně více vody než obvykle. Například u Slapské přehrady jde zhruba o devětkrát větší množství vody.

"Všechny přehrady vypouštíme a zároveň do nich přijímáme vodu. U Slap je běžný průtok zhruba 120 kubíků za sekundu, nyní je to 960," uvedla mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Podnik čeká na závěry krizového štábu hlavního města. Ten by měl říci, kolik může Povodí Vltavy ještě odpouštět s ohledem na protipovodňová opatření.

"Počítáme se zhruba 2500 kubíky za sekundu, v roce 2002 protékalo Malou Chuchlí asi 5 a půl tisíce kubíků," doplnila mluvčí.

2.6.2013 17:44 Ústí nad Labem doporučilo evakuaci lidí u přístavu

Ústí nad Labem se připravuje na až 10,5 metru vody v Labi, obvykle tam protéká méně než tři metry vody. Řeka může odříznout městské části Vaňov a Střekov, staví se protipovodňové zdi a začala evakuace, například krajského soudu.

Město doporučilo evakuaci obyvatelům Veslařské ulice u ústeckého přístavu a Pražské ve Vaňově.

Na Střekově se už staví protipovodňové stěny, nezabrání ale případnému zaplavení nájezdů na ústecké mosty. "Pokud se předpověď vyplní, postupně přijdeme jak o Mariánský most, tak o most Edvarda Beneše, jediné spojení bude po železničním mostě dráhou," řekl primátor města Vít Mandík (ČSSD).

2.6.2013 17:36 Ústřední krizový štáb: Nouzový stav zatím nedoporučíme

Ústřední krizový štáb zatím nedoporučí vládě vyhlásit nouzový stav. Na tiskové konferenci po jednání štábu to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Štáb ale podle něj připraví podklady, aby bylo možné v případě potřeby nouzový stav v řádu jedné hodiny vyhlásit.

2.6.2013 17:30 Povodně zatopily poslanci ČSSD Petru Hulínskému jeho bowlingový bar
2.6.2013 17:25 O kolik se zvýšily hladiny řek? A o kolik víc vody právě teče jejich koryty? Podívejte se na podrobná data Povodí Vltavy

2.6.2013 17:19 Bobek: Stěhujeme velké želvy, gorily jsou ve věži

Pražská zoologická zahrada začala s evakuací zvířat v její spodní části. „Jde o první etapu evakuace,“ uvedl pro IHNED.cz ředitel zoo Miroslav Bobek.

Chceme ještě za světla evakuovat zvířata, u kterých to trvá dlouho, je to časově náročnější a současně to pro ně není spojeno se zátěží, že by se musela uspávat.

Kterých zvířat se to týká?

Teď se nahoru do Žirafího domu odvážejí velké želvy, které jsou těžké, a jejich naložení proto trvá delší dobu, jednoho z tapírů už máme v bedně. Gorily jsme nalákali do protipovodňové věže s výjimkou Richarda, který tam chodit nechce, takže bychom museli uspat pouze jeho.

Co bude následovat?

Máme připravenu transportní techniku, lidi, boxy, abychom mohli plynule navázat přesunem dalších zvířat. Ta, která jsem jmenoval, samozřejmě nejsou všechna. S nadcházejícím večerem bude snaha například nahnat ptáky do ubikací, kde se lépe chytají. Pokračovat budeme kontinuálně, dokud nedojdeme k závěru, že nebezpečí zaplavení spodní části zoo pominulo. Existuje odhad, že když se voda začne přelévat přes hráz, tak trvá dva až šest hodin, než jsou spodní prostory zaplavené. My si v tuto chvíli chceme uvolnit co nejvíce ruce pro to, abychom pak operativně a rychle mohli zasáhnout tam, kde to bude třeba.

Jak se současná situace dotýká návštěvníků?

Rozhodli jsme se zítra zavřít. Buď budeme zvířata stěhovat zpátky, protože se situace zklidní, nebo budeme ještě evakuovat zbývající zvířata. Dneska zůstalo otevřeno, mnoho lidí tady nebylo.

2.6.2013 17:17 Pacienti z Nemocnice Na Františku musí jinam

Část pacientů byla během dne propuštěna domů, 79 pacientů z ARO, jednotky intenzivní péče i standardních oddělení, kteří musejí zůstat v péči zdravotníků, rozvážejí sanity do jiných pražských nemocnic.

2.6.2013 17:07 Nejvíce vody bude zítra, oznámil ministr Chalupa.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa informoval o tom, že srážky budou v noci slábnout, nicméně řeky budou kulminovat zítra večer.

"Předpokládáme, že vrcholu řeky dosáhnou v průběhu zítřejšího večera, u Plzeňského kraje dnes v noci. Pokud jde o Prahu, nápor vody je podle našich informací schopna zadržet vltavská kaskáda," oznámil ministr.

2.6.2013 17:06 Povodně mají druhou oběť

Povodně mají už druhou oběť. Je jí muž, kterého záchranáři vyprošťovali ze zřícené chaty v Třebenicích u Prahy. V domku, který podmáčela voda a proto spadl, zemřela také jeho žena.

2.6.2013 16:54 Nečas uvolnil další vojáky pro povodně

Premiér Petr Nečas uvolnil další stovku vojáků, kteří by měli pomoci při povodních. V současné době jsou nasazeny asi dvě stovky vojáků, které pomáhají především s instalací protipovodňových hrází.

2.6.2013 16:53 Zoo v Praze začala se stěhováním zvířat
2.6.2013 16:47 Na Metuji se převrhla loď, pohřešuje se vodák

Policisté pátrají po vodákovi, se kterým se na řece Metuji převrhla loď. Neštěstí se stalo v úseku mezi Peklem a Novým Městem nad Metují na Náchodsku, tři další vodáky se podařilo zachránit.

„Po pádu do vody se vodák ztratil, nyní po něm v úseku pátrají policisté a hasiči,“ uvedla mluvčí hradecké policie.

Vodáci se na plavbu vydali v době, kdy jsou hladiny vodních toků v Hradeckém kraji po vydatných deštích zvýšené. Na Metuji v Krčíně platí první stupeň povodňové aktivity, hladina dosahovala dnes odpoledne výšky 119 centimetrů.

2.6.2013 16:45 Děčín chystá evakuaci

Město Děčín chystá kvůli zvyšující se hladině Labe evakuaci části obyvatel. Informace lidé dostanou na telefonním čísle 412 516 516.

2.6.2013 16:43 Kam se v Praze dostala voda při povodních v roce 2002? Podívejte se na mapu našich datových redaktorů

2.6.2013 16:38 Pacienty z Františku přijímají nemocnice na Karlově náměstí, v Motole a Na Bulovce

Nemocnice Na Františku propustila z lůžkových oddělení pacienty, kteří nepotřebují akutní péči. Ostatní pacienty pak převážejí do pražských zařízení na Karlově náměstí, Motol a Na Bulovce.

„Evakuujeme nemocnici z preventivních důvodů, abychom ji neprováděli ve spěchu a v horších podmínkách,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice Vladimír Juřina.

Nemocnice zároveň informuje pacienty, kteří byli objednáni na vyšetření nebo operaci v následujících dnech, aby svou návštěvu odsunuli. „Domluvíme se s nimi na náhradním termínu vyšetření nebo přijetí k hospitalizaci. V případě nutnosti se mohou obrátit i na jiná zdravotnická zařízení,“ řekl Juřina.

2.6.2013 16:32 Z Twitteru: Včera byl Jordán ještě vypuštěný. A dnes vypadá takto

 

2.6.2013 16:28 Obyvatelé Karlína se děsí velké vody. Odvážejí auta, stěhují věci ze sklepů

Pražská čtvrť Karlín, která byla zatopena před 11 lety, se podle reportéra HN Vladimíra Šnídla chystá na nejhorší. Místní obyvatelé se nervózně chodí dívat k Vltavě a sledují hladinu řeky. „Rekonstruujeme byt a máme plný sklep cédéček i různých dokumentů. Teď se jdu podívat k řece, abych věděl, zda to mám všechno vykladnit, “ říká Jaroslav Bednář.

Jeho sousedé už začali také odjíždět s auty a přeparkovávat je do jiných částí města. „Pokud máte auto na silnici a voda se vyleje, tak si v něm už více nezajezdíte,“ doplňuje.

2.6.2013 15:52 Nemocnice Na Františku evakuuje pacienty

Nemocnice Na Františku evakuuje pacienty. Serveru IHNED.cz to potvrdil mluvčí Vladimír Juřina.

2.6.2013 15:45 Panenský potok na nejvyšším stupni aktivity

Panenský potok v Pertolticích na Českolipsku dosáhl před polednem třetího povodňového stupně. Stav ohrožení je v Libereckém kraji i na místních potocích a několik silnic muselo být uzavřeno. Po odpoledním jednání krajské povodňové komise to řekl hejtman Martin Půta.

2.6.2013 15:35 Diakonie svolává dobrovolníky

Diakonie Českobratrské církve evangelické zahájila pomocné záchranné a odklízecí práce v oblastech zasažených záplavami.

„Svoláváme prvé dobrovolníky, kteří budou podle potřeby nasazeni na odklízení povodňových škod v okamžiku, kdy svoji pomoc v terénu ukončí armáda a hasiči s těžkou technikou,“ konstatoval ředitel střediska humanitární pomoci Jan Dus.

2.6.2013 15:32 Plynaři zvažují vyhlášení stavu nouze

Vedení Pražské plynárenské zvažuje vyhlášení stavu nouze. Plynaři dnes už vypnuli plynovou přípojku například na Novotného lávce v Praze, v paláci Žofín a na některých pražských botelech. "Když se botel zvedne, mohl by plynovou přípojku utrhnout," vysvětlil mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

2.6.2013 15:23 Část lidí je kvůli dešti bez proudu

Vytrvalý déšť a záplavy působí poruchy na elektrické přenosové síti. Energetici kvůli popadaným stromům evidují poruchy na síti vysokého i nízkého napětí a v povodněmi nejohroženějších oblastech preventivně vypínají distribuční trafostanice. Část obyvatel je tak již bez proudu.

Odpojeny byly trafostanice na dolním toku Berounky v Lipencích a Radotíně, odpojují se i trafostanice u Libeňského mostu a dále v okolí Botiče.

2.6.2013 15:14 Nečas si prohlédne povodně z výšky

Premiér Petr Nečas si povodňovou situaci v Česku prohlédne z leteckého speciálu společně s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. V 18:00 se mimořádně sejde vláda.

2.6.2013 15:00 Extrémní povodňové ohrožení platí na čtyřech místech jihu Čech

V Jihočeském kraji evidují hydrometeorologové na čtyřech místech extrémní povodňové ohrožení.

Týká se to Bechyně na Lužnici a jejích přítoků Milevského potoka a Smutné. Před polednem praskla hráz na nádrži v Husinci, kvůli tomu muselo být evakuováno 70 lidí.

Hladina Lužnice v Bechyni vystoupila na výšku už téměř šesti metrů, což je skoro čtyři metry nad normál, vyplývá z informací českého hydrometeorologického ústavu.

V Bechyni je nejvíce zasažená lokalita Zářečí. Někteří lidé mají v domech až metr vody. "Je to špatné, navíc stále prší, nebe je zatažené a vypadá to, že nějakou dobu se ještě počasí nezmění," řekl starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

2.6.2013 14:53 Národní knihovna a Klementinum je uzavřeno

Povodňová komise Národní knihovny uzavřela až do odvolání knihovnu a celý areál Klementina pro veřejnost.

"Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou, z tohoto důvodu dochází nyní například k vyklízení sklepních a suterénních prostor, kde je zejména technické zázemí, nábytek a fundus výstavního oddělení," uvedla Irena Maňáková z Národní knihovny ČR. Knihovní fondy podle ní ohroženy nejsou.

Studovna v Centrálním depozitáři Hostivař bude nadále fungovat bez omezení.

2.6.2013 14:36 Heger svolal krizový štáb

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) aktivoval kvůli povodňovému nebezpečí krizový štáb ministerstva. Bude zajišťovat komunikaci mezi fakultními nemocnicemi a dalšími pražskými nemocnicemi, které ministerstvo zřizuje.

2.6.2013 14:33 Ve středních Čechách platí extrémní povodňový stupeň

Ve Středočeském kraji platí od dnešního rána extrémní povodňový stupeň. Středočeští hasiči mají nejvíce výjezdů na Benešovsku, Příbramsku, Praze-východ, Praze-západ a na Berounsku. Od půlnoci do 9.00 zasahovali asi pětsetkrát.

2.6.2013 14:32 Od naší čtenářky Ivany Cabrnochové: Přerov nad Labem na Nymbursku

2.6.2013 14:31 Osm stanic metra je uzavřeno

V Praze je omezen provoz metra, na lince A metro nestaví na stanicích Malostranská a Staroměstská. Mimo provoz jsou dále stanice Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka na trase B. Nestaví se také ve stanicích Vltavská a Nádraží Holešovice na trase C.

"Vlaky stanicemi jenom projíždí kvůli stavbě protipovodňových zábran. Náhradní doprava zatím nebyla zavedena," uvedla mluvčí Dopravního podniku Prahy Aneta Řehková.

Některé stanice metra jsou mimo provoz

2.6.2013 14:24 Muž, který spadl pod splav, je v nemocnici

Středočeští záchranáři ošetřovali dnes ráno nedaleko Louňovic pod Blaníkem na Benešovsku muže, který spadl pod splav. Z vody se jej podařilo vytáhnout asi po 20 minutách.

"Byl při vědomí, ale silně podchlazený. Po ošetření byl převezen záchrannou službou do benešovské nemocnice," uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

2.6.2013 14:17 V Praze 10 evakuují Centrum zdravotní a sociální péče

Ve Vršovicích v Praze 10 je evakuováno Centrum zdravotní a sociální péče. Vylila se říčka Botič. Centrum poskytuje sociální a ošetřovatelské služby osobám, které mají sníženou soběstačnost. Zaměstnanci budou obyvatele domu přemisťovat do okolních budov.

2.6.2013 14:12 Záplavy znemožnily provoz na desítkách silnic v Čechách

Záplavy znemožnily provoz na desítkách silnic v Čechách, zdroj: ČTK

2.6.2013 14:12 Hasiči utlumili čerpání vody ze sklepů

Hasiči v Praze přestávají čerpat vodu ze sklepů a soustředí se na záchranu lidí z oblastí ohrožených záplavami.

"Dosud jsme měli zhruba 190 případů čerpání vody z domů, ale museli jsme to utlumit, protože už nemáme kapacitu," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Z azylového domu v Záběhlicích hasiči vysvobodili šest vozíčkářů, v ulici V Horkách v Praze 4 evakuovali 25 lidí. V Záběhlicích také vyprošťovali zatopená vozidla.

2.6.2013 14:02 Surfař na rozbouřené Berounce

2.6.2013 13:55 Od naší zpravodajky Evy Vychodilové: Praha Radotín

2.6.2013 13:51 Telefony na protipovodňové služby

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zřídil stálou protipovodňovou službu na telefonu 267 122 998 nebo 267 122 462. Telefonní linka bude sloužit nepřetržitě až do odvolání.

Informace Českých drah jsou na telefonním čísle 840 112 113.

V souvislosti s nastalou situací zprovoznil Magistrát hl. m. Prahy bezplatnou informační linku 800 100 991.

2.6.2013 13:47 Počet ohrožených míst vzrostl téměř na padesát

Informace z Českého hydrometeorologického ústavu:

zelená barva - 1. povodňový stupeň

žlutá barva - 2. povodňový stupeň

červená barva - 3. povodňový stupeň

fialová barva - 3. povodňový stupeň, extremní nebezpečí

2.6.2013 13:44 Pražská Nemocnice Na Františku připravena na evakuaci

Praha připravuje evakuaci Nemocnice Na Františku, která je v blízkosti řeky Vltavy. „Akutní pacienty by převzaly fakultní nemocnice,“ konstatoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jiří Vávra.

V Praze 10 musely své domovy opustit asi tři desítky seniorů. Domov důchodců v Sámově ulici tam ohrožuje říčka Botič. Praha buduje evakuační centra, připraveny jsou evakuační autobusy.

2.6.2013 13:40 Hudeček: Nejezděte do Prahy, chystá se omezení dopravy

Pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček vyzval lidi, aby nejezdili do hlavního města. Od nedělního poledne tu platí stav nebezpečí.

"S největší pravděpodobností nejpozději v pondělí bude omezena automobilová i veřejná hromadná doprava," řekl Hudeček. Může být i omezeno metro.

"Vyzývám proto každého, kdo může cestu do Prahy i po městě odložit, aby to v pondělí udělal. Praha řeší komplikovanou povodňovou situaci a chci požádat o pochopení a pomoc každého," uvedl Hudeček. Opatření budou podle Hudečka platit do odvolání.

2.6.2013 13:33 V Praze začínají kvůli vodě dopravní uzavírky

Praha sice ještě nemá vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, městská část Prahy 8 už přesto uzavřela ulici V Zámcích a Libeňský ostrov.

Ve večerních nebo nočních hodinách může dojít na dopravní uzavírky či evakuaci ulice U Českých loděnic, Voctářova, Štorchova a Rohanského ostrova, uvedl starosta Jiří Janků.

Mechanické protipovodňové opatření na Rokytce jsou v pohotovosti, při současném průtoku zatím nejsou uzavřena protipovodňová vrata.

2.6.2013 13:31 Od našeho zpravodaje Petra Orálka: Vylitý Botič v Praze Hostivaři

2.6.2013 13:29 Od našeho zpravodaje Vladimíra Šnídla: Hasiči staví bariéry na pražské Kampě

2.6.2013 13:26 Situace v pražském Radotíně se dramatizuje

V Praze Radotíně stále stoupá hladina Berounky i Radotínského potoka. U Penny Marketu v ulici Výpadová už jsou postaveny protipovodňové zábrany, hasiči pokračují v jejich výstavbě podél této ulice i směrem k centru Radotína. Na Horymírově náměstí proto policisté odklánějí dopravu. Zatopena je cyklostezka u pěšího mostu přes Berounku směrem na Černošice a kritická je situace u soutoku Radotínského potoka s Berounkou, kde je již zcela pod vodou lávka přes potok, jenž vyplňuje téměř celé své koryto. Obyvatelé domů v ulici K Přívozu jsou v pohotovosti a odvážejí věci. Podobně jsou na tom obyvatelé ulice Šárovo kolo, kde jsou přistaveny avie a lidé do nich nakládají nábytek i pytle s věcmi.

2.6.2013 13:21 Jak vypadá situace u vás? Napište, pošlete fotografii

Povodně už zasáhly téměř polovinu Česka. Jaká je situace právě u vás? Napište svůj příběh, pošlete fotografie na web@economia.cz.

2.6.2013 13:18 Divadlo v Karlíně zrušilo představení, vyklízí prostory

Hudební divadlo Karlín kvůli preventivním protipovodňovým opatřením zrušilo dnešní vyprodané představení muzikálu Aida, které mělo začít v 15:00.

Pracovníci divadla vyklízejí sklady v suterénu a přízemí, oznámil mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Karlínské divadlo silně poškodila povodeň v roce 2002 a úplně ho zdevastovala. Rekonstrukce se pak protahovala, soubor se pod vlastní střechu vrátil až po dvaapadesáti měsících. Město do oprav investovalo 630 milionů korun.

2.6.2013 13:15 Od našeho zpravodaje Vladimíra Šnídla: Pražská Kampa

2.6.2013 13:02 Nečas povolal na pomoc armádu

Premiér Petr Nečas požádal, aby byla okamžitě nasazena na pomoc při protipovodňových opatřeních armáda.

Dosud bylo povoláno do služby 200 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce. „Předpokládá se účast jednotek, které jsou schopny řešit ženijní operace, ale například i pomoc armády při budování protipovodňových bariér v hlavním městě Praze," řekl předseda vlády.

2.6.2013 13:01 Vlaky na Děčínsku už zase jezdí

Provoz na trati Benešov nad Ploučnicí - Děčín východ se podle Českých drah podařilo obnovit.

2.6.2013 12:59 Od našeho zpravodaje Blahoslava Bati: Zatopená pražská náplavka

Autor. Blahoslav Baťa

2.6.2013 12:54 V Praze platí stav nebezpečí

Pověřený primátor Tomáš Hudeček vyhlásil kvůli povodním v Praze stav nebezpečí.

2.6.2013 12:53 Provoz na 13 regionálních tratích stojí

V současné době je podle Českých drah zastavený provoz na 13 převážně regionálních tratích, na trati Praha - Benešov u Prahy - České Budějovice je u Olbramovic omezený provoz a jezdí se po jedné koleji:

1. Letohrad - Moravský Karlov
popadané stromy na trať

2. Kunčice nad Labem - Pilníkov
zavalení bahnem

3. Volary - Číčenice
pád stromů na trať

4. stanice Ražice, Číčenice - Dívičice, Zliv - Hluboká nad Vltavou
zaplavené koleje

5. Vyšší Brod klášter Loučovice
zaplavená trať

6. Veselí nad Lužnicí - Lomnice nad Lužnicí
spadlý strom

7. Sedlčany - Olbramovice
strom na trati

8. Moldava v Krušných horách - Most
strom na trati

9. Jílové u Prahy - Praha Zbraslav
sesutá trať

10. Benešov nad Ploučnicí - Děčín východ
popadané stromy

11. Čížová - Vráž u Písku
popadané stromy

12. Samechov - Sázava - Černé Budy
popadané stromy

13. Křinec - Městec Králové
spadlý strom

2.6.2013 12:42 Silnice v Jílovém u Prahy je neprůjezdná

V Jílovém u Prahy se sesul svah na silnici, je zcela neprůjezdná. Ve Vesci mají v rodinném domě metr vody. V Kamenných Žehrovicích na Kladensku povolila hráz Turyňského rybníka a zaplavila fotbalové hřiště, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Na Sedlčansku zachraňoval člověka vrtulník.

2.6.2013 12:38 Déšť na Plzeňsku ustal, nebezpečí povodní hrozí dál

Hladiny řek v Plzeňském kraji v tuto chvíli mírně klesly, meteorologové však očekávají, že odpoledne znovu porostou průtoky na Berounce, Radbuze a Úhlavě.

Nebezpečí hrozí kvůli vydatným srážkám přicházejícím z Německa přes Krušné hory, které by měly postihnout odpoledne také Český les, tedy řeky Radbuzu a Mži.

2.6.2013 12:29 Policie dál pátrá po nezvěstných vodácích, potapěče odvolala

Po dvou nezvěstných vodácích, kteří se v sobotu v noci převrátili na raftu na Berounce, pátrá u břehů a v okolí Hlásné Třebaně pouze policejní hlídka.

„Rozvodněná Berounka neumožňuje, aby pokračovala velká pátrací akce s potápěči,“ řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Na raftu, který se převrátil mezi 22:00 a 23:00, byli tři lidé, jednomu se z vody podařilo dostat. Po dalších pátrali policisté, hasiči i potápěči z poříčního oddílu Slapy, ale kvůli nepřízni počasí akci dnes po 1:00 ukončili.

Dnes ráno oblast propátrával vrtulník. Nic ale nenašel a vrátil se na základnu.

2.6.2013 12:25 Flájský potok na třetím stupni

Na třetím povodňovém stupni je dnes v Ústeckém kraji Flájský potok v Krušných horách. Znovu dopoledne stoupá i Kamenice ve Hřensku, kde už byl v sobotu třetí povodňový stupeň.

2.6.2013 12:22 Pohled na Vltavu u Karlova mostu v Praze
2.6.2013 12:17 Kalousek: Počítáme, že budeme muset uvolnit peníze

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že počítá s uvolněním peněz kvůli povodním. „Počítáme naprosto se vším, nejprve musíme uvolnit peníze na boj s vodou, později na napravování škod,“ uvedl ministr v pořadu Otázky Václava Moravce.

Na okamžité nasazení je vláda připravena uvolnit až 1 miliardu.

2.6.2013 12:15 Vláda se kvůli povodním večer mimořádně sejde

Kabinet premiéra Petra Nečase se kvůli povodním mimořádně sejde v neděli v 18:00. Pravděpodobně projedná pomoc armády i finanční injekci.

2.6.2013 12:14 Záchranáři v pražské Hostivaři

2.6.2013 12:11 Meteorolog: Největší voda dorazí do Prahy zítra a pozítří

Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák pro IHNED.cz analyzoval budoucí vývoj počasí a změnu hladiny českých řek. "Z hlediska počasí máme to nejhorší už za sebou. Z hlediska povodní to teprve máme před sebou," komentoval Dvořák.

Jak se bude měnit počasí během následujících hodin?

Srážky budou v průběhu dnešního dne slábnout, i když nebudou úplně ustávat, a budou se posouvat více k východu, tak ale záplavy nehrozí. Tím se "uvolní" západní část republiky, které je teď nejvíce postižená srážkami. Vodu, která v Čechách napršela během včerejška a dneška, nasbírají ještě řeky, které vycházejí z Krušných hor a ze Šumavy, čili řeky Berounka a zásadně Vltava by měly vrcholit z pondělka na úterý. V Berounce je už na nějakých místech dosažený třetí stupeň povodňové aktivity.

A co Vltava?

Co se týče Vltavy v Praze, tam je to do značné míry regulováno vltavskou kaskádou, takže tam jsou umírněny následky velké vody. Nicméně i v Praze bude pravděpodobně vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, i tam bude hladina o nějaké tři metry vyšší. Povodí Vltavy ale už upouštělo asi tři nebo čtyři dny před srážkami, takže se na to připravili a velkou vodu by měli nachytat. Vltava si teprve začíná sedat.

Dokázal byste říct, jak se bude situace vyvíjet v následujících dnech?

Srážky by měly postupně přecházet k přeháňkám. Vydatnost trvalejších srážek bude také nižší, než byla včera. Z hlediska počasí máme to nejhorší už za sebou. Z hlediska povodní to teprve máme před sebou. Řeky budou stále zvyšovat svoje hladiny. K tomu nejhoršímu ještě dojde, hlavně na těch středních a dolních tocích, až tam dojde povodňová vlna. Například v Praze by měla být největší voda zítra a pozítří. Pak to bude postupovat dál do Labe a potrvá dva, tři dny, než ta voda odejde. Ale počasí už bude dobré. V průběhu příštího týdne bude konečně i teplo, teplota se bude pohybovat kolem 25 stupňů Celsia.

2.6.2013 12:06 Ministr Chalupa zřídil stálou povodňovou službu

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zřídil stálou protipovodňovou službu na telefonu 267 122 998. Telefonní linka bude sloužit nepřetržitě až do odvolání.

2.6.2013 12:01 Nádrž v Husinci nestačí zadržovat vodu, přetéká

Nádrž v Husinci na Prachaticku nestačí zadržovat vodu z řeky Blanice a ta přetéká přes hráz. Kvůli tomu muselo být evakuováno zhruba 70 lidí, řekl starosta města Ludvík Friedberger.

2.6.2013 11:51 Vytrvalý déšť si v Česku vyžádal první oběť

V Třebonicích u Prahy se kvůli podmáčení půdy zřítila chata, v ní zemřela žena. Druhý člověk zůstal v troskách chaty a vyprošťují ho hasiči.

"Záchranářské práce jsou velmi komplikované, nelze se tam dostat jinak než po člunu," řekl mluvčí oddělení Praha-západ Zdeněk Chalupa.

2.6.2013 11:48 Vltava zaplavila hotel Selský dvůr v pražské Hostivaři, který vlastní podnikatel Viliam Sivek

Autor: Gabriela Marešová

2.6.2013 11:47 Protržený Jordán obyvatele neohrozí

Provizorní hráz rybníka Jordán v Táboře se skutečně protrhla, obyvatele města ale neohrozí. Voda se totiž přelévá z jedné poloviny do druhé.

2.6.2013 11:42 V Polsku voda převážně vyplavuje sklepy

Hasiči mají plné ruce práce i v Polsku, kde v posledních 24 hodinách zasahovali ve více než 500 případech, hlavně kvůli vyplaveným sklepům. Protipovodňové hráze zpevňují i na Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav však nehrozí, ujistil mluvčí hasičů v televizi TVN 24.

2.6.2013 11:42 Potíže s vodou jsou i v Rakousku

V Rakousku, sužovaném přívalovými dešti a stoupajícími hladinami vod, musela být z obce Ettenau evakuována zhruba stovka lidí. Další dva, muž a žena, se podle agentury APA pohřešují v okolí Salcburku.

2.6.2013 11:33 Pohled na silnici 32
2.6.2013 11:25 Doprava: Na jihu Čech je už 30 silnic neprůjezdných

Déšť a rozlitá voda komplikují provoz na silnicích. V Jihočeském kraji je v současné době omezený nebo uzavřený provoz na silnicích zhruba na 30 místech. Jde většinou o silnice nižších tříd, ale voda z rozlitých řek se dostala například i na silnice první třídy, na Českokrumlovsku jde o silnici I/39 a na Táborsku o I/3.


2.6.2013 11:18 Zábrany pomohou stavět hasiči z Moravy a vojáci

Kromě hasičů z Moravy se do stavby protipovodňových zábran zapojí také na 200 vojáků. Bariéry kromě Radotína rostou v Libni, na Kampě, Zbraslavi a v Modřanech.

Připraveni pomoci jsou i členové Českého červeného kříže.

2.6.2013 11:15 V poledne čekají v Praze nejvyšší povodňový stupeň

Vltava v Praze kolem poledne vystoupá na třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. V 10:30 Vltavou protékalo více než 1300 metrů krychlových vody za vteřinu. Třetí povodňový stupeň nastává kolem průtoku 1500 metrů krychlových za vteřinu.

Na všech místech, kde by měly stát zábrany, už stojí nebo se staví.

Celková stavba zábran bude podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové trvat asi 50 hodin, do Prahy kvůli tomu míří asi 80 hasičů z Moravy. Připraveny jsou tři posádky leteckých záchranářů.

2.6.2013 11:11 Berounka v Dobřichovicích

Jakou sílu má řeka Berounka v Dobřichovicích na snímku zachytil redaktor IHNED.cz Filip Sýkora.

2.6.2013 11:01 Praha 6 uzavřela Roztockou ulici

Voda se rozlila na silnici Roztocká. Ta je od 10:15 hodin pro dopravu uzavřena a to v úseku od kruhového objezdu Kamýcká - Roztocká až do Roztok.

„Zvažuje se, že kvůli vodě bude uzavřena i silnice V Šáreckém údolí,“ řekl mluvčí městské části Adam Halmoši.

2.6.2013 11:00 Hráz rybníka Jordán v Táboře má díru

Hráz rybníka Jordán v Táboře se podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) neprotrhla, ale byl v ní uměle utvořen otvor pro odtékání vody. "Chtěli jsme tak řízeně předejít neřízenému protržení hráze,“ řekl hejtman v České televizi.

2.6.2013 10:46 V Táboře hrozí protržení provizorní hráze přepaženého Jordánu

Přes provizorní hráz přepaženého táborského rybníku Jordán teče voda, která v posledních hodinách vystoupala nad její úroveň. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků hrozí, že se hráz protrhne. Jordán je rozdělený na dvě poloviny kvůli projektu odbahnění. Pracovníci nyní prokopávají hráz, aby případně předešli jejímu protržení, řekl manažer projektu odbahnění Jordánu Karel Hotový.

"Do dolní části Jordánu teď přibývá každou vteřinou deset až 13 kubických metrů vody," uvedl. Odtud voda dále teče do Tisemnického potoka, který se vlévá do Lužnice. "Kaskády rybníků v okolí jsou plné. A všechna voda z nich končí v Jordánu," uvedl Hotový. I kdyby provizorní přepažení nápor nevydrželo, podle Hotového spodní hráz tlaku vody odolá. "Ta už v historii ledacos vydržela," řekl Hotový.

2.6.2013 10:32 Zavřeno je 12 železničních tratí

Již 12 železničních tratí je uzavřeno kvůli neustávajícímu dešti a zvyšování hladiny řek. K tomu se přidaly desítky silnic. I když se má déšť podle meteorologů v následujících hodinách zmírňovat, hladiny řek stále stoupají.

2.6.2013 10:17 U Lužnice byly evakuovány tři stovky turistů

V povodí Lužnice museli hasiči evakuovat přibližně tři stovky turistů z kempů a tábořišť. "Šlo o části obcí Dobřejice a Bečice. Tábořiště se tam zaplavila, a proto jsme raději preventivně lidi evakuovali," uvedl mluvčí hasičů Martin Novotný.

2.6.2013 10:17 Hasiči připravují stavbu protipovodňových ochran na pražské Kampě

Hasiči připravují stavbu protipovodňových ochran na pražské Kampě

2.6.2013 10:16 Tramvaje v pražské Troji stojí

Podle mluvčí pražského magistrátu Ivy Vojtkové v současnosti kvůli zvýšené hladině Vltavy nejezdí tramvaje přes Troju, a to mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Další omezení bude záviset na vývoji situace. Podle Vojtkové zatím nikde nebyla nařízena evakuace.

2.6.2013 10:14 Velká voda zasáhla Svobodu nad Úpou

"Voda se k nám hrne po silnici z Janských Lázní i z okolních svahů, situace je velmi špatná," řekl v neděli ráno starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla. Voda podle něj zatopila několik úseků silnic, zasáhla také několik domů. "Zatím tu stále prší, ale doufám, že to ustane," řekl Špetla.

2.6.2013 10:13 Rakousko, Polsko, Ukrajina a další země. Všude tam jsou problémy kvůli silnému dešti

V Rakousku, sužovaném přívalovými dešti a stoupajícími hladinami vod, musela být z obce Ettenau evakuována zhruba stovka lidí. Další dva, muž a žena, se podle agentury APA pohřešují v okolí Salcburku.

Hasiči mají plné ruce práce i v Polsku, kde v posledních 24 hodinách zasahovali ve více než 500 případech, hlavně kvůli vyplaveným sklepům. Protipovodňové hráze zpevňují i na Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav však nehrozí, ujistil mluvčí hasičů v televizi TVN 24.

Na Ukrajině sobotní bouře připravila o elektřinu stovky obcí. Do 133 vsí, převážně v okolí Kyjeva a Oděsy, se dodávky proudu zatím nepodařilo obnovit.

Zatímco v Moskvě dnešní předpověď slibuje 26 stupňů Celsia, obyvatele sibiřského Kemerova zaskočilo sněžení a teploty pod nulou. "Sníh v červnu není v naší oblasti vůbec typický," tvrdí místní meteorologové. Nicméně topná sezona tam skončila teprve tento týden.

2.6.2013 10:12 V Královéhradeckém kraji se zvedá Labe

Vytrvalý déšť v Královéhradeckém kraji v noci na neděli zvýšil hladiny několika řek. Třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity, platí na dvou místech na Labi, na Bystřici v Rohoznici a na Úpě ve Zlíči.

2.6.2013 10:11 Vyvrácené stromy zastavily vlaky

Kvůli záplavám byla uzavřena silnice z Hlásné Třebáně do Řevnic na Berounsku. Vyvrácené stromy zastavily vlaky na trati z Berouna do Plzně, z Davle do Jílové u Prahy a z Vraného nad Vltavou do Prahy Zbraslavi.

2.6.2013 10:10 V Černošicích se odpojovala elektřina

V Černošicích v noci na dnešek provedli plošnou evakuaci náplavek a nechali odpojit elektrickou energii v zaplaveném území. "Je připraveno náhradní ubytování ve škole, pokud by někdo z evakuovaných lidí neměl kam odejít," řekl dnes ČTK starosta Černošic Filip Kořínek.

2.6.2013 10:10 Evakuace v Berouně

Podle webových stránek Berouna ve městě v sobotu před půlnocí evakuovali 47 obyvatel domova pro seniory, který stojí u řeky Litavky. Technické služby již kvůli stoupající hladině Berounky odpojili veřejné osvětlení na autobusovém nádraží na Závodí a v přilehlých oblastech. Zahájili také preventivní pytlování a vyčlenili speciální povodňové linky.

Do Berouna se dnes kvůli zvýšeným hladinám řek chystá středočeský hejtman Josef Řihák a ředitel Krajského úřadu Zdeněk Štětina. V Berouně bude zasedat povodňová komise města.

2.6.2013 10:09 Extrémní stupeň ve středních Čechách

Extrémní stupeň povodňového nebezpečí byl v neděli nad ránem rozšířen na Středočeský kraj. Třetí povodňový stupeň platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Skalici v Zadním Poříčí, na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a na Berounce a Litavce v Berouně.

Třetí stupeň platí také v Černošicích na Berounce. Druhý povodňový stupeň je na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě v Nespekách a ve Vraňanech na Vltavě. První povodňový stupeň je na Doubravě ve Žlebech, na Litavce v Čenkově, ve Velvarech na Bakovském potoku a na Labi v Mělníku.

2.6.2013 10:09 Stav ohrožení platí ve 45 místech Česka

JIž na 45 úsecích českých řek je vyhlášen třetí stav povodňové aktivity. Tři lidé jsou pohřešováni, desítky silnic nejde projet, jedenáct úseků železnic není v provozu. V pražské tróji nejezdí tramvaje.

Podle náměstka primátora Tomáše Hudečka bude povoláno 200 mužů v záloze armády.

2.6.2013 10:06 Třetí stupeň je téměř v celém Jihočeském kraji

"Třetí stupeň se nyní týká vlastně kterékoli části regionu. Jedinou výjimkou zůstává nejvýchodnější část území s povodím Nežárky a horní Lužnice. Ale tam ty povodňové stupně nabíhají se zpožděním, myslíme si, že i tam nakonec bude stav ohrožení dosažen," uvedl Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

2.6.2013 10:05 Nejhůře jsou na tom jižní Čechy

Na 16 místech v Jihočeském kraji se přes noc zvedla hladina toků na 3. stupeň povodňové aktivity. Platí to především pro horní části řek a potoků. Hladina se zvedla například i na Lužnici a Vltavě. Stav ohrožení byl v neděli po ránu na třetině vodoměrných stanic, řekl Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Podle něj může jít o desetiletou až dvacetiletou vodu. Jihočeští hasiči museli evakuovat zhruba 300 lidí z kempů na Táborsku.

2.6.2013 10:05 V Praze se staví bariéry

Hasiči od noci staví protipovodňové bariéry v Radotíně, další rostou v Libni, na Kampě, Zbraslavi a v Modřanech. Zátarasy se staví i v podchodech ve Stromovce. Do prací by se mělo zapojit také 200 lidí z armády.

2.6.2013 10:04 Na čtyřiceti místech v Česku hrozí povodně

Již tři dny téměř nepřetržitě prší a na 40 lokalitách v Česku vyhlásil Český meteorologický ústav třetí stupeň povodňové aktivity. Situace je nejhorší na jihu Čech. Pršet má podle meteorologů stále dál.