Česko se musí připravit na další vydatné deště, které mohou zkomplikovat život v povodněmi zasažených oblastech jižních, středních a severních Čech. Extrémní povodňové ohrožení podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí až do odvolání pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj.

Ministerstvo zemědělství přitom tvrdí, že protipovodňová opatření jsou - až na výjimky - účinná. „Od poslední velké povodně jsme financovali 251 protipovodňových opatření, červnová povodeň zasáhla 93 z nich. Pouze v patnácti případech nedokázala obyvatele a majetek ochránit,“ tvrdí náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.

Čtyři protipovodňové hráze byly podle něj stavěny na 20-letou vodu, jedenáct jich nebylo dostavěno.

Vodohospodáři a zemědělci už navíc začaly sčítat škody, které velká voda napáchala. Jen v Povodí Labe, Vltavy a Ohře dosáhly podle prvních odhadů 2,2 miliardy korun.

Škody na čistírnách odpadních vod přesáhnou podle ministra zemědělství Petra Bendla 100 milionů korun.

„Povodní bylo zasaženo i 80 vodovodů, 34 tisíc domácnostem, které jsou na ně napojeny, tak neteče pitná voda. Zasaženo bylo i 900 studní,“ konstatoval Bendl.

Ztrátu na polích a loukách odhaduje ministerstvo na 1,1 miliardy, velké ztráty hlásí i rybáři a chovatelé drůbeže. „Uhynulo zhruba 400 tisíc kilogramů ryb a patnáct set kusů drůbeže, a to zejména v jižních a středních Čechách,“ doplnil Bendl.

Agrární komora odhaduje první škody v zemědělství minimálně na 1,8 miliardy.

Záplavy výrazně zasáhly zelináře - voda zaplavila takřka 1000 hektarů polí se zeleninou a předběžný odhad škod na zelenině činí 190 milionů Kč. Podle Veleby se dá očekávat, že v důsledku toho vzroste cena zeleniny.

Zničeno bylo rovněž 212 hektarů chmelnic, dalších 318 hektarů bylo poškozeno. Škody chmelařů se dle komory blíží 80 milionům Kč.

Hrozba povodní neskončila

Hrozba povodní podle meteorologů přitom neskončila. Už v neděli bouřky zvedly hladiny menších toků a vyvracely stromy. Kvůli popadaným stromům byla v pondělí časně ráno zastavena doprava na hlavní trati z Prahy do Děčína mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou.

Prudká bouřka v Praze rovněž vyvracela stromy, voda zatopila sklepy a garáže. V Jinonicích natekla voda do školy, zaplaveno bylo i kino Atlas na Sokolovské ulici. Pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) nechal provizorně uzavřít Těšnovský tunel.

V pondělí ráno ale už při jednání krizového štábu odvolal stav ohrožení. Na Vltavě v Praze tak platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Průtok ve Vltavě klesl na stav pohotovosti už v sobotu, Hudeček ale vzhledem k předpovědím počasí odmítl o víkendu ohrožení odvolat.

Na Rakovnicku voda odplavila jednu z chat v osadě U Bartoňů nedaleko Slabců, v Jemníkách na Kladensku se vylila voda z rybníku na náves, v Neratovicích a Libiši na Mělnicku při bouřce údajně padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků.

Hasiči ráno našli v Otavě u Rabí na Klatovsku pravděpodobně tělo muže, který spadl v noci do řeky ve vodáckém tábořišti v Sušici. Rabí je po toku Otavy od Sušice vzdáleno kolem osmi kilometrů.

Přehrady v soustavě vltavské kaskády ale vodohospodáři v uplynulých dnech postupně vypouštěli, takže by nádrže měly být připraveny pojmout velké množství srážek.

V Děčíně a Ústí nad Labem zůstává hladina řeky na třetím povodňovém stupni, na 2. stupeň vystoupila v neděli Ohře v Lounech. Důvodem je pravděpodobně odpouštění vody z Nechranické přehrady.