Britská vláda vydala výstrahu pro letecké společnosti po celém světě, aby nenechaly bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena přiletět do Británie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na diplomatické zdroje.

Snowden stojí za únikem dat o tajném americkém protiteroristickém programu Prism. Podle varování by neměl být vpuštěn na palubu, neboť je "velmi pravděpodobné, že mu bude odepřen vstup na území Británie".

Podle nejmenovaného diplomata varování platí pro dopravce provozující mezinárodní lety na britské území. Pokud by nějaká společnost umožnila Snowdenovi přiletět do Británie, hrozí jí pokuta 2000 liber (62 tisíc korun).

AP získala fotografii dokumentu pro aerolinky pořízenou v pátek na letišti v thajském Bangkoku. Výstraha je opatřena Snowdenovým portrétem, číslem jeho pasu a datem narození. "Pokud se tento jedinec pokusí cestovat do Británie, dopravci by mu měli znemožnit nástup na palubu," uvádí text výstrahy.

Devětadvacetiletý technik, který pracoval pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) a Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), dosud nebyl obviněn a USA na něj nevydaly zatykač.

Americké úřady však již začaly vyšetřovat únik informací o tajném protiteroristickém programu, v jehož rámci NSA a FBI sledovaly údaje o telefonické a internetové komunikaci lidí. Pokud by byl vydán do USA, hrozí mu podle právníků až několik desítek let vězení.

Podle agentury Bloomberg se zpravodajskými službami Spojených států v rámci programu Prism spolupracovalo daleko víc amerických firem, než se dosud předpokládalo. Mělo by jich být až několik tisíc. Společnosti s většinovým vlastníkem mimo území USA se prý do programu Prism přímo nezapojují.

Americká rozvědka spolupracuje s devíti velkými internetovými společnostmi, na jejichž serverech citlivá data získává. Včetně Googlu nebo Facebooku. Tvrdí přitom, že Prism je legální, probíhá pod dohledem soudu a neodporuje zákonům USA.

Bloomberg ale tvrdí, že firem, s nimiž rozvědka spolupracuje, je mnohem více než devět a jsou mezi nimi výrobci hardwaru i vývojáři softwaru, banky, operátoři satelitních komunikací a výrobci antivirových programů.

Dobrovolná spolupráce s rozvědkou

Řada firem přitom prý dodává zpravodajským službám informace dobrovolně. Výrobci počítačového hardwaru například tajným službám poskytují technickou specifikaci svých výrobků, jež americké špionáži usnadňuje pronikání do počítačových sítí v zahraničí.

Společnost Microsoft prý poskytuje zpravodajským službám informace o odhalených chybách ve svém softwaru ještě dřív, než o nich informuje veřejnost a než rozesílá klientům opravné soubory. Rozvědce to umožňuje, aby s využitím těchto chyb pronikala do vládních počítačů v cizích zemích.

List Wall Street Journal ve čtvrtek napsal, že některé velké firmy působící v USA s tajnými službami přímo nespolupracovaly, protože mají vlastníky v Evropě. Jde například o společnosti T-Mobile US Inc. a Verizon Wireless.

Pokud by citlivá data špionážním agenturám dodávaly, mohl by podle amerického listu vzniknout právní problém. Společnost T-Mobile většinově vlastní německá firma Deutsche Telekom AG, Verzion je společným podnikem americké Verizon Communications Inc. a britské Vodafone Group Plc.

Klienti těchto telefonních firem ale podle The Wall Street Journal případnému sledování stejně nemohou uniknout, protože hovory procházejí sítí operátorů AT&T Inc. a Sprint, které data tajným službám dodávají.