Režisér Jan Svěrák si po řadě filmových ocenění připsal i průlomové vítězství u soudu. Ve dva roky trvajícím sporu s úložištěm Share-rapid.cz, které umožňovalo volné stažení Svěrákova snímku Kuky se vrací, se soudce postavil na stranu režiséra.

Provozovatelům serveru soud zakázal film nabízet a nadto jim nařídil vyplatit režisérovi odškodné 536 tisíc korun.

„Tím, že žalovaná strana neoprávněně umístila dílo Kuky se vrací na portál Share-rapid.cz, se podílí na porušení majetkových práv,“ uvádí dosud nezveřejněný rozsudek Městského soudu v Praze, který nově potvrdil i odvolací vrchní soud.

Svěrákův spor byl na české poměry unikátní – filmaři až dosud stahování ilegálních kopií pouze kritizovali nebo se omezili na žalování jednotlivců, kteří je na web umísťují. Svěrák byl však prvním, který šel přímo po serverech, jež masové stahování umožňují.

„Rozsudek je prvním krokem v beznadějné situaci, ve které jsme se ocitli s nástupem internetového pirátství. Mohl by varovat majitele těchto serverů, aby neumožňovali stahovat nelegální obsah,“ říká Svěrák.

Jeho vítězství už nyní povzbudilo i další filmaře, které úložiště připravují o část tržeb. „Je to pro mě úžasná zpráva. Až dosud jsem měl pocit, že se pirátům bránit nemůžeme. Nyní ale budu také podávat žaloby,“ tvrdí například Václav Marhoul, režisér filmů Mazaný Filip nebo Tobruk.

Rozsudek je klíčový v jedné zásadní věci: dal za pravdu Svěrákovým argumentům, které zpochybňují dosavadní tvrzení úložišť, že za obsah na svých stránkách neodpovídají. Odkázal se totiž na znění zákona, který říká, že pokud se provozovatel dozví, že má na stránkách ilegální obsah, musí jej odstranit.

Čtěte více v Hospodářských novinách