Po středečním jednání Poslanecké sněmovny se politická krize dostane do další fáze. Nyní bude na tahu opět prezident Miloš Zeman. Sám Rusnok ale přijal prohru sportovně. Podá demisi ve čtvrtek či v pátek. Výsledek hlasování o důvěře označil premiér za "čestnou porážku". Podle něj se podařilo "katalyzovat" politickou situaci k poměrně rychlému rozpuštění Sněmovny.

Ještě ve středu dopoledne to vypadalo na selanku, která skončí očekávaným výsledkem - Rusnokova vláda důvěru poslanců nezíská. Jenže během podvečera začal úřadovat v kuloárech vlivný mistr politického zákulisí Tomáš Hrdlička. Dokázal přesvědčit dva poslance občanských demokratů Tomáše Úlehlu a Jana Floriana, aby opustili před hlasováním jednací sál sněmovny. Trhlinu tak dostala deklarovaná stojednička bývalých koaličních stran ODS, TOP 09 a LIDEM.

Reakce vedení poslaneckého klubu na sebe nenechala dlouho čekat. Klub ODS vyloučil oba poslance. O situaci bude ve čtvrtek jednat grémium strany.

Když se zprávu dozvěděla šéfka LIDEM Karolína Peake, prohlásila, že dohoda o koaliční stojedničce už neplatí. Sama pak na protest také odešla ze sněmovny, i když její straničtí kolegové hlasovali proti Rusnokově kabinetu.

"Nejzdravější restart jsou předčasné volby. Požádala jsem předsedu klubu TOP 09, aby připravil podpisovou listinu k rozpuštění sněmovny, kterou podepíšu," řekla Peake.

K předčasným volbám se nyní kloní i TOP 09, která je dosud odmítala. Pravicová TOP 09 podá žádost o svolání mimořádné schůze za účelem rozpuštění sněmovny, pokud se ukáže, že v ní není 101 hlasů pro vládu Miroslavy Němcové (ODS).

Poslanec VV Miroslav Petráň se z hlasování omluvil ze zdravotních důvodů.

Pro vládu hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Ve středu večer se pro podporu vlády rozhodli i bývalí véčkaři Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka.

Rusnokovu vládu vehementně podporoval prezident Miloš Zeman. V projevu, který přednesl ve středu dopoledne poslancům, řekl, že s druhým pokusem počká několik týdnů - až skončí vyšetřování kauzy Nagyová.

Dění kolem hlasování o důvěře vládě jsme sledovali celý den on-line.

Online

7.8.2013 23:11 On-line skončil

Poslanecká sněmovna odmítla vládu premiéra Rusnoka. Dění v parlamentu skončilo, loučíme se s vámi a děkujeme za pozornost.

7.8.2013 23:05 Mynář: Hlasování byla blamáž vládní koalice

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář po jednání Poslanecké sněmovny nevyloučil, že se v případě předčasných parlamentních voleb bude ucházet o místo na kandidátce SPOZ. "Postup budu muset probrat s panem prezidentem, jeho přání mi bude rozkazem," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz.

Celý rozhovor si přečtěte ZDE

7.8.2013 22:27 ODS vyloučila Úlehlu a Floriana z klubu

Tomáš Úlehla a Jan Florian už nejsou členy poslaneckého klubu ODS. Strana je vyloučila poté, co nebyli na hlasování o důvěře vládě premiéra Rusnoka a na jednání klubu ani nedorazili. "S takovými lidmi se nemá cenu bavit," řekl šéf klubu Marek Benda.

7.8.2013 22:10 Exprimátor Svoboda chce odchod Floriana z ODS

Se sluhou musí jít z ODS i jeho faktický pán. Budu proto navrhovat, aby ODS vyloučila nejen poslance Floriana, ale i jeho majitele Hrdličku. Jsem přesvědčen, že tento návrh bude podporovat drtivá většina členů ODS, píše na své facebookové stránce exprimátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.

7.8.2013 22:05 Je mi líto Miroslavy Němcové, řekla Peake

Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake tvrdí, že je jí líto předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. "Byla to ODS, kdo opět podrazila svého lídra," řekla v České televizi. Hrát divadlo, na kterém se koalice dohodla, jí po rozhodnutí dvou poslanců přišlo absurdní.

7.8.2013 22:00 Nebudeme dělat zásadní rozhodnutí, tvrdí Rusnok

Premiér Jiří Rusnok, jehož kabinet nezískal důvěru poslanců, nebude podle svých slov dělat zásadní rozhodnutí ve věcech, které nesnesou odkladu. Řekl to na tiskové konferenci po jednání sněmovny.

7.8.2013 21:57 Petr Kamberský tweetuje
7.8.2013 21:54 Využili příležitost k prosazení svých zájmů, řekl Kuba

"Je to jejich osobní rozhodnutí a teprve budoucnost ukáže, jaké benefity z toho oba poslanci budou mít. Jsou to lidé, kteří využívají každou příležitost k prosazení svých zájmů. Takoví lidé nemohou být součástí klubu," okomentoval jednání poslanců Úlehly a Floriána pro server Aktuálně.cz první místopředseda ODS Martin Kuba.

Do konce týdne by se mělo podle něj sejít grémium strany.

7.8.2013 21:43 ČSSD se už připravuje na předčasné volby

Sociální demokraté se už připravují na předčasné volby. "Máme náskok, s výběrem kandidátů jsme začali už po prvním návrhu na rozpuštění sněmovny," řekl na brífingu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

7.8.2013 21:40 Jindřich Šídlo tweetuje

Jak hodnotí výsledek hlasování komentátor Hospodářských novin

7.8.2013 21:37 Demisi podám ve čtvrtek či v pátek, říká Rusnok

Premiér úřednické vlády Jiří Rusnok podá demisi ve čtvrtek či v pátek. Výsledek hlasování o důvěře označil za "čestnou porážku". Podle něj se podařilo "katalyzovat" politickou situaci k poměrně rychlému rozpuštění sněmovny. V

Výsledek hlasování je pro českou politickou scénu příznivý, řekl na tiskové konferenci.

7.8.2013 21:35 Robert Břešťan tweetuje

Politické počty komentátora Ekonomu Roberta Břešťana.

7.8.2013 21:23 Rusnokova vláda by měla podat demisi

Vzhledem k tomu, že kabinet premiéra Jiřího Rusnoka nezískal v Poslanecké sněmovně důvěru, měl by podat demisi. I v ní ale bude pravděpodobně vládnout dál až do předčasných parlamentních voleb, na kterých se shodly politické strany.

7.8.2013 21:21 Sněmovna bude pokračovat zítra

Schůze Poslanecké sněmovny skončila. Zítra se sejdou zástupci poslaneckých klubů, aby jednali o termínu, kdy by mělo dojít k rozpuštění sněmovny.

7.8.2013 21:19 Politici se shodli na předčasných volbách

Poslanci TOP 09 a STAN podepsali svou vůli na rozpuštění sněmovny. Předčasné volby si podle Bohuslava Sobotky přeje i ČSSD.

7.8.2013 21:17 Ověřené hlasování

Poslanecká sněmovna odepřela vyslovit důvěru premiéru Jiřímu Rusnokovi. Proti vládě hlasovalo 100 poslanců, pro vládu 93 poslanců. "Tento fakt oznámím panu prezidentovi," řekla předsedkyně Němcová

7.8.2013 21:15 Peake: Dohodu o stojedničce porušila ODS

Můj hlas proti vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka byl hlasem pro dohodu ODS, TOP 09 a LIDEM. O dohodě pro prosazení zákona o registru smluv, o úřednících a přísnějších pravidlech financování politických stran. Můj hlas byl hlasem pro podporu Miroslavy Němcové a její pravicové vlády. Dohodu o stojedničce ODS porušila, podtrhla svého lídra. Jediným férovým řešením jsou předčasné volby, napsala v prohlášení Karolína Peake.

7.8.2013 21:10 Výsledek hlasování 93:100

Hlasování o důvěře vládě skončilo výsledkem 93:100. Podle těchto čísel Rusnokova vláda důvěru v Poslanecké sněmovně nezískala. Nyní byla vyhlášena přestávka, během níž mají být čísla potvrzena.

7.8.2013 21:06 Paggio vládu nepodpořil, Peake se hlasování neúčastní

Poslanec Viktor Paggio hlasoval proti vládě Jiřího Rusnoka. Šéfka strany LIDEM Karolína Peake na hlasování nedorazila.

7.8.2013 20:59 Mezi poslanci není Fiala, ani Florian

Také poslanci  Radim Fiala a Jan Florian nejsou v sále přítomní.

7.8.2013 20:53 Hlasování začalo, Úlehla v sále není

Jednotliví poslanci nyní vyjadřují svou vůli. Poslanec Tomáš Úlehla z ODS není v sále.

7.8.2013 20:52 Rozprava skončila, připravuje se hlasování

Poslanecká sněmovna se připravuje k hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Začínat se bude od poslankyně Jany Suché.

7.8.2013 20:46 Poslanci LIDEM nerozumí Peake

Všichni členové poslaneckého klubu LIDEM kromě předsedkyně Karolíny Peake budou hlasovat proti vládě. Peake se zbylými sedmi členy klubu nyní nekomunikuje. Člen poslaneckého klubu liberálních demokratů Radim Vysloužil uvedl, že nechápe rozhodnutí Peake, která řekla, že dohoda o stojedničce po rozhodnutí dvou poslanců ODS, že nebudou hlasovat proti Rusnokově vládě, neplatí a nemá cenu v ní pokračovat.

"Nehodlám hodit za hlavu svá prohlášení, že vládu Jiřího Rusnoka nepovažuji za vládu legitimní a že její jmenování je v nesouladu s parlamentní demokracií. Setrvávám ve své podpoře Miroslavě Němcové a budu aktivně hlasovat proti důvěře vládě Jiřího Rusnoka," uvedl ve svém prohlášení Vysloužil.

7.8.2013 20:43 Komunisté se radují. Kde je 101?

Kde je avizovaná koaliční 101? ptá se s úsměvem předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté opět potvrdili, že Rusnokovu vládu podpoří.

7.8.2013 20:39 Marek Benda: Úlehla a Florián na nás úplně kašlou

Nebyli tam, potvrdil po jednání klubu poslanců ODS jeho předseda Marek Benda. Hovořil o poslancích Tomáši Úlehlovi a Janu Florianovi, kteří se rozhodli nehlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. "Pokud tyto hrozby splní, budeme řešit co dál," říká Benda.

Jaká byla nálada v klubu?

Jakou asi tak můžete mít náladu, když vám dva lidé řeknou, že na vás úplně, ale úplně kašlou?

Máte informace, jestli půjde jen o tyto dva poslance?

Nemám žádné zprávy o nikom jiném.

TOP 09 chce vyvolat jednání o rozpuštění sněmovny. Podpoříte tento krok?

Je to malinko předčasné. Na jednání o rozpuštění jsme připravení. Jsme připravení o tom s koaličním partnerem mluvit. Nepokládám to za úplně chytrý nápad, ale je dost možné, že to proběhne bez ohledu na to, co si myslíme. Ale můžeme se bavit minimálně o časovém harmonogramu.

Měli jste signály, že někteří poslanci takto na poslední chvíli uhnou? O kontaktech Tomáše Úlehly a Tomáše Hrdličky se spekulovalo již minulý týden.

To já jsem nevěděl.

Karolína Peake tvrdí, že nejednotnost ODS ji znepokojila a zvažuje, že opustí při hlasování sál.

To je její právo, já jsem ještě ve čtyři odpoledne věřil, že tady bude stojednička.

Bude se ještě hlasovat o podpoře Miroslavy Němcové coby premiérky?

Myslím, že jestli nebude v prvním hlasování 101 proti, tak je to zbytečné.

Aleš Měřička

7.8.2013 20:38 Poslanci jsou opět v lavicích

Přestávka skončila, poslanci se vrátili do lavic. Už brzy tak mohou hlasovat o důvěře vládě.

7.8.2013 20:30 TOP 09 chce předčasné volby

Podle informací HN se poslanecký klub TOP 09 rozhodl iniciovat schůzi Poslanecké sněmovny, která by rozhodla o rozpuštění dolní komory parlamentu a tím pádem umožnila předčasné volby.

Sociální demokraté a TOP09 podle serveru Aktuálně.cz obnovili jednání o rozpuštění sněmovny a předčasných volbách. "Proběhly první neformální schůzky," popsal nejmenovaný zdroj, v jaké rovině se jednání vedou. Obě podle něj uvažují o tom, že by k hlasování o rozpuštění sněmovny mělo proběhnout v následujících týdnech, dokonce příští týden.

7.8.2013 20:28 Škárka dá Rusnokovi důvěru

Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka potvrdil, že dá důvěru Rusnokovu kabinetu. Jeho vyjádření se nemění.

7.8.2013 20:27 Peake odejde ze sálu společně s Úlehlou a Florianem

Pokud poslanci ODS Úlehla a Floriana odejdou před hlasováním o důvěře vládě ze sálu, šéfka LIDEM Karolína Peake se k nim připojí, píše Česká televize. Zbylí poslanci mohou hlasovat podle vlastního uvážení.

7.8.2013 20:21 Přestávka se prodloužila

Sociální demokraté požádali o prodloužení přestávky o 15 minut. Schůze proto bude pokračovat ve 20:35.

7.8.2013 20:20 Peake přestala komunikovat s vlastními lidmi

Poslanci strany LIDEM podle České televize budou hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Jak se zachová jejich předsedkyně Karolína Peake nikdo neví, se svými spolustraníky nekomunikuje.

7.8.2013 20:16 Vláda odložila své zasedání

Plánované zasedání vlády dnes kvůli jednání sněmovny o důvěře kabinetu nebude. Ministři se sejdou až v pátek v poledne, oznámil v podvečer úřad vlády.

7.8.2013 20:12 Rusnok má důvod k úsměvu

Rozkol uvnitř koalice může znamenat, že úřednická vláda Jiřího Rusnoka nakonec v Poslanecké sněmovně získá důvěru. Premiér při odchodu ze sálu měl tedy důvod k úsměvu.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 20:07 Je to zrada, zní ze zlínské ODS

Šéf zlínské organizace Libor Lukáš označil vyjádření poslance Tomáše Úlehly, který nebude hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka, za zradu.

"Včera jsem s ním mluvil a nenaznačil, že by se chtěl odchýlit od rozhodnutí grémia a poslaneckého klubu. Nerozumím tomu," řekl Lukáš.

To, zda organizace rozhodne o případném vyloučení Úlehly z ODS, nyní neřeší. "Vadí mi, že se odklonil od jednoznačného rozhodnutí vedení strany," dodal.

7.8.2013 19:52 Gazdík: Dění v ODS je další exces

Rozhodnutí poslanců Úlehly a Floriana vyvolalo ve sněmovně rozruch.

"Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nestabilita v ODS koalici provázela celou dobu. Toto je další exces a jasný důkaz o provázanosti ODS na kmotry, jako je Tomáš Hrdlička a další, kteří ji třímají i teď, jak to dělali dřív. Jestli se ukáže, že je to pravda, tak máme problém s takovými partnery spolupracovat," konstatoval šéf poslaneckého klubu TOP 09/STAN Petr Gazdík.

7.8.2013 19:49 Sněmovna má půlhodinovou přestávku

"Klub ODS ve stálých prostorách. Prosím, abychom se přesunuli," svolává poslance Marek Benda. Podobně organizují schůzky klubu i zástupci TOP 09, Věcí veřejných a ČSSD.

7.8.2013 19:48 ODS chce přestávku na jednání klubu

Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda žádá o to, aby sněmovna hlasovala i po 21. hodině a zároveň chce půlhodinovou přestávku na jednání klubu.

Jeho návrhy byly přijaty.

7.8.2013 19:45 Hašek: ČSSD je jednotná

Sociální demokracie bude podle místopředsedy strany Michala Haška jednotně pro důvěru Rusnokově vládě.  "Možná se už za chvíli rozplyne růžový sen o 101 hlasů pro pravici," řekl. Zároveň opět - patrně pro váhající poslance - řekl, že pokud Rusnokova vláda projde, budou sociální demokraté usilovat o předčasné volby.

7.8.2013 19:42 Úlehla i Florian údajně stále podporují Němcovou

Poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florian sice nebudou při hlasování o důvěře vládě v sále, nadále ale podle svých slov podporují případnou vládu Miroslavy Němcové. 101 podle jejich slov údajně platí, říká ze sněmovny reportér HN Aleš Měřička.

7.8.2013 19:41 Skokan je pro vládu

Vláda Jiřího Rusnoka je podle poslance VV Petra Skokana tou, která výměnou lidí na ministerstech dokázala, že se chce vypořádat s korupcí. Z toho důvodu ji podpoří.

7.8.2013 19:34 Už raději neodhaduji, jak se kdo bude chovat, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v České televizi: "Jestli existuje deklarovaná stojednička? To uvidíme při hlasování - to ví pán bůh. Já už raději neodhaduji, jak se kdo bude chovat." V noci údajně probíhala jednání, kde prý oba poslanci měli dostat lukrativní nabídky. "To jsou klepy, které člověk slyší - ale předpokládám, že mají nějakou podstatu.

7.8.2013 19:32 Sněmovna se baví, díky Bémovi

Pavel Bém přinesl do sněmovny hlasitý smích, když vypráví o tom, jak policisté odposlouchávali jeho rodinu. Mluví o poprsí své ženy, o svých kocourech či intimním životě svých dvou synů.

7.8.2013 19:29 Peake: ODS znovu podrhla svého lídra

ODS podle šéfky strany LIDEM Karolíny Peake znovu podtrhla svého lídra, když dva z jejích členů nebudou v sále při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. "Dohoda o 101 neplatí, nemá tedy cenu v dohodě pokračovat," řekla pro Českou televizi.

Rovněž člen její strany Viktor Paggio ale oznámil, že se hlasování nezúčastní.

7.8.2013 19:21 Demagog.cz: Nepravdy Víta Bárty a Vojtěcha Filipa

Iniciativa Demagog.cz na svých stránkách dnes ověřuje výroky jednotlivých politiků z rozpravy ve sněmovně. V projevu prezidenta Miloše Zemana odhalili analytici dvě nepravdy, další zaznamenali u poslanců Vojtěcha Filipa a Víta Bárty. Momentálně Demagog.cz ověřuje výroky Marka Bendy. Přehled najdete ZDE včetně odůvodnění, proč analytici výroky označili za nepravdivé.

7.8.2013 19:19 Kočí bude hlasovat pro Rusnoka

Poslankyně Kristýna Kočí (nezařazená) bude hlasovat pro důvěru úřednické vládě. Oznámila to na své internetové stránce. Nejlepším řešením současné politické krize je podle ní vyhlášení předčasných voleb.

Kočí se zveřejněním svého názoru čekala do poslední chvíle. V minulých dnech nechtěla říct, jak se ve sněmovním hlasování zachová.

Foto: ČTK

7.8.2013 19:14 Bém: Chci říkat pravdu

Poslanec ODS a pražský exprimátor Pavel Bém tvrdí, že nejde o hlasování o důvěře vládě či o programové prohlášení. "Rusnokova vláda tady podle vyjádření prezidenta Zemana dál, i když důvěru nedostane," řekl.

Pavel Bém před poslanci vypráví příběh o tom, jak jeho domácnost sledovala a odposlouchávali protikorupční policisté kvůli údajnému oznámení, že v jeho domě bude ukradeno 100 milionů korun.

7.8.2013 19:13 Jindřich Šídlo tweetuje

Jindřich Šídlo z Hospodářských novin na Twitteru

7.8.2013 19:13 Erik Tabery tweetuje

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery na Twitteru

7.8.2013 19:11 Ve sněmovně to hlučí, Němcová poslance umravňuje

Poté, co už čtyři poslanci uvedli, že při hlasování o důvěře vládě nebudou v sále, se ve sněmovně zvýšil hluk. Předsedkyně parlamentu Miroslava Němcová musela během projevu poslance Josefa Novotného zákonodárce už dvakrát usměrňovat.

"Raději to zkrátím,"  řekl Novotný, podle kterého Nečasova vláda předvedla aroganci moci.

7.8.2013 19:06 Fiala: Chci předčasné volby

Poslanec Radim Fiala rovněž před sněmovnou řekl, že se dnešního hlasování o důvěře vlády nezúčastní. "Chci předčasné volby," uvedl.

Foto: ČTK

7.8.2013 19:05 Jindřich Šídlo tweetuje

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo na Twitteru

7.8.2013 18:58 Florián: Nehlasovat znamená neřešit palčivé problémy

"Měl jsem dnes těžké rozhodování - na jedné misce vah pokračující politické tahanice a rozpočtové provizorium a na druhé straně vládu jmenovanou prezidentem...Hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka znamená další rok neřešení palčivých problémů, které naši zemi trápí...Na dnešním jednání Poslanecké sněmovny jsem se rozhodl nehlasovat proti překlenovací vládě," stojí v prohlášení Jana Floriána z ODS.

Obě prohlášení získal server Aktuálně.cz.

Foto: ČTK

7.8.2013 18:56 Úlehla: Nechci politické půtky a nejistotu

"Dnes jsem se rozhodl nehlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Současně ji ani nepodpořím...Jde o dobré řešení pro Českou republiku i ODS...Nemá smysl strávit další rok v neustávajících politických půtkách a nejistotě. Zájmy občana a značka České republiky jsou pro mě prioritou," napsal ve svém prohlášení poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Foto: ČTK

7.8.2013 18:50 101 proti vládě se bortí

Poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián opustí před hlasováním o důvěře vládě sál. Uvedla to Česká televize.

7.8.2013 18:39 Srovnání Zemana s Havlem kulhá, myslí si Vidlák

Prezident Miloš Zeman se dnes v projevu na podporu žádosti o důvěru pro vládu premiéra Jiřího Rusnoka inspiroval někdejšími slovy svého předchůdce Václava Havla, který v roce 1998 jednal o vzniku úřednické vlády Josefa Tošovského po pádu koaličního kabinetu ODS, ODU-ČSL a ODA. Jeho reálné kroky se ale od Havlových liší, řekl ČTK Havlův dlouholetý spolupracovník Martin Vidlák. O sestavení úřednické vlády v roce 1998 Havel jednal i se zástupci sněmovních stran.

7.8.2013 18:27 Rath chtěl ve sněmovně hlasovat o vládě

Poslanec David Rath při dnešním zahájení procesu, v němž je obviněn z přijetí úplatku, řekl, že se chtěl zúčastnit hlasování o důvěře vládě premiéra Rusnoka. "Já bych ji podpořil," uvedl.

Celý první den procesu s Davidem Rathem a dalšími 10 obžalovanými si můžete přečíst ZDE

7.8.2013 18:23 Kalousek: Bude to vaše vláda, pane předsedo Sobotko

Miroslav Kalousek odmítá slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že i přes důvěru Rusnokově vládě jeho strana dál zůstane v opozici. "Bude to vaše vláda, pane předsedo. Říkat, že ČSSD zůstala v opozici, můžete, ale nebude to pravda," řekl.

Podle Kalouska Zeman právě s tím, že Rusnokovu vládu ČSSD a KSČM podpoří, bude prezident argumentovat, až nechá svůj kabinet dál vládnout

7.8.2013 18:16 Podpoří TOP 09 rozpuštění sněmovny?

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vysvětlil, že podpis pod rozpuštění sněmovny jeho strana připojí, pokud by vláda Jiřího Rusnoka získala důvěru. "Ani ve snu by nás ale nenapadlo, že pokud tady existuje 101 hlasů proti tomu, tak by taková úřednická vláda důvěru dostala,“ vysvětlil.

Foto: ČTK

7.8.2013 18:14 Doktor podporuje Němcovou

Nezařazený poslanec Michal Doktor nemění svůj názor a vládě Jiřího Rusnoka důvěru nedá.

7.8.2013 18:11 Sociální demokraté v regionech podporují vedení strany

Regionální organizace ČSSD vesměs souhlasí s postojem sociální demokracie k podpoře úřednické vlády, nebo ho považují za kompromisní. Vyplývá to z ankety, kterou mezi komunálními politiky udělala agentura ČTK.

"Určitě je to lepší varianta, než aby se zpátky vrátila Nečasova vláda bez Nečase, Kalouskové a další," řekl předseda okresního výkonného výboru ČSSD v Ústí nad Orlicí Milan Fajfr.

7.8.2013 18:06 Kuba: Vývoj ve sněmovně může být překotný

„Zatím jsem nezaznamenal, že by nemělo dojít k jednotnému hlasování ODS," reagoval ve vysílání Radiožurnálu úřadující předseda občanských demokratů Martin Kuba na informace v médiích, že poslanci ODS Úlehla a Florian chtějí ještě před vlastním hlasováním o důvěře jedno zasedání klubu a že zvažují i variantu předčasných voleb. Kuba o tom prý nic bližšího neví. „Samozřejmě ten vývoj tady může být překotný, jestli se ta informace potvrdí, tak klub svoláme," dodal.

7.8.2013 18:00 Viktor Paggio chce při hlasování odejít ze sněmovny

Poslanec strany LIDEM Viktor Paggio patrně nebude při hlasování o důvěře Rusnokově vládě v sále. Ve svém projevu na závěr uvedl, že ze sněmovny odejde. Šéfka strany Karolína Peake přitom tvrdila, že poslanci její strany budou aktivně proti vládě.

7.8.2013 17:51 Zástup řečníků neubývá

Počet poslanců, kteří se hlásí do diskuse, stále není u konce. Po komunistovi Dolejšovi má přijít na řadu Michal Doktor, Miroslav Kalousek, František Laudát, Radim Fiala nebo Josef Novotný starší.

7.8.2013 17:49 Druhý pokus má dostat Němcová, tvrdí Benda

Sněmovna by dnes měla podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy projednat i výzvu Zemanovi, aby druhý pokus o sestavení vlády dal Němcové. Odložení bodu nepřipadá v úvahu, řekl Benda.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 17:39 Nestrašme se Ištvanem jako Barbuchou, říká Dolejš

Komunista Jiří Dolejš varuje před tím, aby se vláda a poslanci strašili Ištvanem jako Barbuchou. On chce tolerovat vládu, nikoliv pro ni hlasovat. "Je to zarážka před návratem vlády Miroslavy Němcové," řekl.

7.8.2013 17:25 Grebeníček kritizuje rozdělení odměn

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček kritizuje rozdávání trafik pro bývalé členy ODS i odměn.

7.8.2013 17:23 Poslanci diskutují, Rusnok čeká

U řečnického pultu se střídá poslanec za poslancem. Členové vlády Jiřího Rusnoka, kteří čekají, zda dostanou od sněmovny důvěru, zatím tráví čas v lavici za řečnickým pultem.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 17:07 Pozor na FAÚ, varuje Babák

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák chválí výměny v dozorčích radách státních firem i jiných institucí. Varuje před příliš velkou mocí ministra financí, který jmenuje šéfy finančního analytického odboru.

7.8.2013 17:01 Vládními poslanci se stanou Grebeníček a Filip

Komunisté Miroslav Grebeníček a Vojtěch Filip se podle občanského demokrata Zbyňka Stanjury stanou v případě zvolení Rusnokovy vlády vládními poslanci. Nakonec to nebyla sociální demokracie, ale Miloš Zeman a Jiří Rusnok kdo komunisty přivedli do vlády.

7.8.2013 16:57 Paroubka vystřídal Stanjura

Slovo si vzal bývalý ministr dopravy ODS Zbyněk Stanjura, i on hodnotí prezidentův projev. "Zdá se, že pokud bude prezidentem Miloš Zeman, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka premiérem nebude. Přiznám se, to mě tolik netrápí," konstatoval. Zároveň řekl, že jmenování vlády závisí jednom prokurátorovi.

7.8.2013 16:54 Kuba: Nic o tom nevím

Úřadující místopředseda ODS Martin Kuba o požadavku svých dvou poslanců Floriána a Úlehly, kteří chtějí před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě ještě jednání klubu, nic neví.

7.8.2013 16:48 Florián a Úlehla chtějí jednání klubu

Poslanci ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla požadují podle České televize ještě jedno jednání klubu ODS před hlasováním o důvěře. Oba dva poslanci svého času patřili k "rebelům", kteří v ODS odmítali zvednout ruku pro zvýšení daní, které v rozporu s předvolebními sliby prosazovala vláda Petra Nečase. Florián i Úlehla si později svou rebelii rozmysleli.

7.8.2013 16:48 Pavel Kohout na Twitteru

Ekonom Pavel Kohout tweetuje o projevu Jiřího Paroubka

7.8.2013 16:42 Paroubkova půlhodina

Jak dlouho bude hovořit Jiří Paroubek? Místo za řečnickým pultem si tradičně užívá, už je za ním přesně půl hodiny a stále nekončí.

7.8.2013 16:35 Nedostane-li vláda důvěru, měla by skončit

Pokud vláda premiéra Jiřího Rusnoka nedostane od Poslanecké sněmovny důvěru, měla by podle Jiřího Paroubka bezodkladně skončit. "Výklad většiny ústavních právníků je jasný. Pokud ústava nemá jasný termín, pak je na řadě bezodkladné řešení," dodal.

7.8.2013 16:27 Paroubkovi vadí ve vládě Fischer i Rusnok

Jiří Paroubek nepodpoří Rusnokovu vládu mimo jiné kvůli samotnému premiérovi, ministru financí Janu Fischerovi i ministru kultury Jiřímu Balvínovi. "Rusnok byl tři roky předsedou NERVu pravicové vlády, nevšiml jsem si, že by vůči některým hloupým reformám z tohoto seskupení vystoupil," tvrdí Paroubek.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 16:24 Zeman neříkal při projevu pravdu, tvrdí analytici

Analytici iniciativy Demagog.cz ve středu během jednání sněmovny, na kterém vláda Jiřího Rusnoka žádá o důvěru, ověřují výroky politiků. Zjistili, že prezident Miloš Zeman nejméně ve dvou případech neříkal pravdu.

Celý článek si přečtěte ZDE

7.8.2013 16:13 Paroubek chválí Zemanův projev

Projev prezidenta Miloše Zemana byl podle Jiřího Paroubka, šéfa Národních socialistů, vtipný. Paroubek byl první v řadě řadových poslanců, kteří se do rozpravy přihlásili.

7.8.2013 16:00 Bárta: Náš stát nepatří Rakušanům

U řečnického pultu je předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Na adresu premiéra Rusnoka míří otázka, zda je jeho vláda schopna odříznout stát od kmotrovských mafií.

"Náš stát je státem Čechů, Moravanů a Slezanů, ne Rakušanů," uzavřel.

7.8.2013 15:55 Balvín kvůli ND uklidňoval poslance

Ministr kultury Jiří Balvín patří mezi členy Rusnokovy vlády, na jehož hlavu se snesla největší kritika. Svůj postoj kvůli odvolání šéfa Národního divadla Jana Buriana v den jeho nástupu do funkce vysvětloval poslancům na sněmovním výboru pro kulturu,

"Pan ministr nám tvrdil, že situace není tak kritická, jak se to jeví ze sdělovacích prostředků," řekla šéfka podvýboru Dana Filipi (ODS), který se mimořádně sešel o polední pauze, když sněmovna jednala o vyslovení důvěry úřednické vládě.

7.8.2013 15:53

Mluví místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Je známý tím, že jeho proslovy jsou dlouhé.

FOTO: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 15:51 Sněmovně vládnou emoce

Emotivním vystoupením prolomil projevy šéfů stran poslanec TOP 09 Josef Cogan. "Dáme důvěru vládě kamarádů Miloše Zemana? Jakou má legitimitu?" rozčiloval se.

7.8.2013 15:46 Komunisté dají Rusnokovi důvěru

Šéf KSČM Vojtěch Filip potvrdil, že jeho strana dá vládě Jiřího Rusnoka důvěru. Důvodem je podle něj to, že pokud kabinet hlasováním projde, může být sněmovna velmi rychle rozpuštěna. "Ovšem pokud platí veřejný příslib TOP 09, že pokud vláda získá důvěru, tak bude TOP 09 hlasovat o rozpuštění sněmovny,“ řekl Filip.

7.8.2013 15:31 Mluví šéf KSČM Filip

Slovo si vzal další poslanec s přednostním právem, předseda KSČM Vojtěch Filip. Tradičně výrazně gestikuluje a zvedá hlas.

7.8.2013 15:22 Bude-li vůle na rozpuštění sněmovny, přidáme se

Bohuslav Sobotka se před poslanci zavázal, že i když bude schválena vláda Jiřího Rusnoka a některá z parlamentních stran předloží záměr na rozpuštění sněmovny, ČSSD se k ní připojí.

"K tomu se veřejně hlásím, jsme připraveni rozpustit sněmovnu," uvedl. Svůj hlas sociální demokraté Rusnokovu kabinetu dají.

7.8.2013 15:18 Pravicová vláda promarnila příležitost

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 15:10 Sobotka: Pravice měla pomoci rozpustit sněmovnu

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka tvrdí, že si vláda premiéra Nečase může za svou krizi sama. "Vládní reformy lidi, kteří pravici volili, pobouřily a obrátily se proti vládě," hřímá od řečnického pultu. Sobotka přitom až do pondělního večera vládu Jiřího Rusnoka odmítal podpořit. Pravice podle něj navíc měla podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Proč šéf ČSSD náhle otočil? Čtěte ZDE

7.8.2013 14:55 Zeman ničí Masarykův odkaz, říká Schwarzenberg

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a bývalý ministr zahraničních věcí kritizuje chování prezidenta Miloše Zemana a nabádá k obhajobě parlamentní demokracie. "Bylo by dobré kdybychom alespoň jednou překonali politické hašteření a fetiše a společně se nesmířili s tím, že parlamentní strany budou couvat před panem prezidentem," vyzval Schwarzenberg. Podle něj prezident Zeman ničí Masarykův odkaz.

7.8.2013 14:48 Klasnová se bojí o Ištvana

Kdyby vládl kabinet Petra Nečase, "Ištvan by byl velmi rychle vyštván", tvrdí Klasnová, která se domnívá, že by pravicová vláda ovlivňovala vyšetřování s bývalou šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou a vedením vojenské rozvědky.

7.8.2013 14:44 Klasnová: Rusnokovi důvěru dáme

K mikrofonu dorazila šéfka klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Na většině programových priorit jsme se shodli, proto od nás vláda Jiřího Rusnoka podporu dostane," konstatovala.

7.8.2013 14:41 Benda: Nežijeme v prezidentském systému

Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda se obul do ministra financí Jana Fischera kvůli rychlému splacení dluhů po prezidentské kampani poté, co se dostal do Rusnokovy vlády, i do ministra kultury Jana Balvína, který podle jeho slov rozvrátil Národní divadlo.

"ODS nebude hlasovat pro důvěru vládě Jiřího Rusnoka," uzavřel.

7.8.2013 14:34 Sněmovna zahájila po obědě jednání. Benda kritizoval premiérův přednes

Poslanci se vrátili z oběda, a schůze sněmovny tak může opět pokračovat. Jako první si vzal slovo předseda poslanců ODS Marek Benda. Ihned zkritizoval nudný přednes premiéra Rusnoka, který četl programové prohlášení. "Pan premiér nás skoro uspal," řekl.

7.8.2013 14:31 Tabery: Sobotka řídí stranu, se kterou má jen minimum společného

Z komentáře šéfredaktora Respektu Erika Taberyho:

"Sobotka trochu připomíná Vladimíra Špidlu. Prostě řídí stranu, se kterou má jen minimum společného. Nejhorší zásah na pověsti tak nedostal Sobotka (ten se aspoň snažil uvažovat jinak), ale sociální demokracie, která se jeví jako nesvéprávná strana, která je hračkou Miloše Zemana."

Celý text Erika Taberyho ZDE

7.8.2013 14:19 Němcová: Že Zeman odvíjí svůj postup od kroků Ištvana, je skandální

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová považuje za skandální, že prezident Miloš Zeman odvíjí svůj další postup od kroků vrchního státního zástupce Iva Ištvana. "Je zde prezident, který nejenže obchází parlament jmenováním své vlády, ale vyloženě si teď nechává diktovat od státního zástupce svůj další postoj. To je vážné téma," řekla Němcová serveru iDnes.cz.

7.8.2013 14:08 Zatímco poslanci obědvají, Rusnok sedí ve sněmovně

Poslanci mají už více než hodinu pauzu na oběd a do začátku další části jednání zbývá ještě 20 minut. Mimo sál sněmovny jsou i všichni ministři, jenom premiér Jiří Rusnok sedí na svém místě.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 13:50 Politologové: V zájmu Zemana není rychle vyměnit Rusnoka

I kdyby vláda premiéra Jiřího Rusnoka nezískala ve sněmovně důvěru, není v zájmu prezidenta Miloše Zemana rychle jmenovat novou. Současné uspořádání mu mocensky vyhovuje, myslí si oslovení politologové.

Podle nich také není příliš pravděpodobné, že by Zeman při případném druhém pokusu o sestavení vlády jmenoval premiérkou kandidátku ODS Miroslavu Němcovou.

"Je to jeho vláda, prezidentská vláda, tak přece nebude dělat žádné kroky pro to, aby rychle odešla," tvrdí politolog Daniel Kunštát. "Jemu politicky, mocensky vzato prodlužování této situace vyhovuje. Jeho cílem je, aby zůstal status quo," doplnil.

Politologové také nečekají, že by pravicová koalice měla šanci získat od Zemana pověření k sestavení vládě, byť to Zeman v projevu nevyloučil. Kunštát si všímá, že se Zeman proti možnému kabinetu vedenému Němcovou velmi ostře vymezil.

"Představa, že by pan prezident jmenoval paní Němcovou předsedkyní vlády mi nepřipadá příliš pravděpodobná. Spíš se tady vytvoří konflikt stará vláda pravice proti nové síle, kterou představuje on," myslí si i politolog Bohumil Doležal.

7.8.2013 13:30 Němcová by se obrátila k soudu, kdyby Rusnok vládl bez důvěry

Plán prezidenta, že by nechal vládnout Rusnoka bez důvěry, už nedávno kritizovala místopředsedkyně ODS a možná budoucí premiérka Miroslava Němcová. Hrozila dokonce Ústavním soudem.

"Profesor Gerloch a ostatní ústavní právníci se shodují na tom, že i přes absenci lhůt v ústavě je únosná prodleva jednoho měsíce od vyslovení nedůvěry k druhému jmenování. Pokud prezident republiky tuto hranici překročí, máme se, podle mého názoru, obrátit na Ústavní soud," řekla Němcová v polovině července serveru IHNED.cz.

Foto: ČTK

7.8.2013 13:17 Blog: Vyčerpáme vše, co jen trochu půjde

Z blogu právničky a ekonomky Jany Chvalkovské, která se mimo jiné věnuje analýze programových prohlášení jednotlivých českých vlád:

Jako hlavní téma programu mi utkvělo v paměti heslo „VYČERPÁME!“ – vyčerpáme stávající fondy EU, budoucí fondy EU, vyčerpáme prostředky ze státních podniků a majetkových účastí, vyčerpáme vše, co jen trochu půjde. A pěkně to vyčerpáme na investice – v dopravě, v průmyslu, ve vědě a výzkumu, v obnově po povodních, ve veřejné správě – a když by náhodou zbylo, tak je tu vždycky ten kanál Dunaj–Odra–Labe, že ano. Vzhledem k tomu, že se čas od času zabývám analýzami dat o veřejných zakázkách, při čtení materiálu, který vlastně obsahuje základ pro pěknou řádku velkých veřejných zakázek všeho druhu, jsem se poněkud vyděsila.

Celý text najdete zde

7.8.2013 13:04 Poslanci jdou na oběd

Poté, co premiér Rusnok dočetl programové prohlášení své vlády, vyhlásil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek přestávku na oběd. Poslanci se sejdou opět ve 14.30.

7.8.2013 13:01 Podívejte se, kdo bude hlasovat proti vládě

Jiří Rusnok po 50 minutách dočetl programové prohlášení své vlády. 103 poslanců ale bude hlasovat proti jeho kabinetu. Podívejte se na přehled, který sestavily Hospodářské noviny.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 12:41 Rusnok čte programové prohlášení už 30 minut

Už půl hodiny stojí u řečnického pultíku předseda vlády Jiří Rusnok a čte programové prohlášení svého kabinetu. Aktuálně se nachází na sedmé straně, čtyři mu ještě zbývají. Celkem má program Rusnokovy vlády 3 750 slov, Nečasovo prohlášení jich mělo 14 168.

7.8.2013 12:39 Hašek: Zeman popsal, co si myslí většina občanů

Přišel státník Miloš Zeman, zhodnotil prezidentův projev k poslancům Michal Hašek. První místopředseda ČSSD, který je největším obhájcem vlády Jiřího Rusnoka ve sněmovně, je přesvědčený, že Zeman přesně vystihl politickou situaci. "Popsal, co si myslí většina občanů České republiky," řekl Hašek.

7.8.2013 12:29 Kuba: Prezident vyvinul projevem maximální tlak na poslance

Úřadující předseda ODS Martin Kuba chápe prezidentův projev jako vyvinutí maximálního tlaku na poslance, aby přijali jeho řešení. Zvláště oznámením, že rozhodně nebude ani v nejmenším spěchat s dalším jmenováním, pokud premiér Jiří Rusnok důvěru nedostane. Také podotkl, že nevylučuje pověření Miroslavy Němcové (ODS), ale že by se obával, aby jí policie neodvedla další poslance.

"My v tuto chvíli deklarujeme, že ve sněmovně je parlamentní většina, kterou vláda potřebuje k tomu, aby prosazovala zákony. To dáváme prezidentovi najevo. Jak zareaguje, to uvidíme. On pak ponese rizika toho, kam tuto zemi posouvá," uvedl.

Zároveň zmínil, že ODS bude tlačit na to, aby ve volbách do sněmovny posílily prvky většinového systému. Nechce, aby se příští vláda musela opírat o několik málo poslanců nejslabšího koaličního partnera, který je ale v důsledku tím, kdo si diktuje.

7.8.2013 12:24 Uživatelé sociálních sítí: "Na tohle už se fakt nejde dívat."

Než premiér Rusnok dočte programové prohlášení své vlády, podívejte se, co si o kabinetu myslí uživatelé sociálních sítí.

7.8.2013 12:14 Premiér Rusnok čte programové prohlášení

Před poslance předstoupil premiér Jiří Rusnok. Čte jim programové prohlášení své vlády. To má 11 stran a nejfrekventovanějšími slovy jsou "podpořit", "období" a "fond".

Server IHNED.cz porovnal programová prohlášení všech vlád od roku 1918. Podívejte se ZDE.

7.8.2013 12:10 Hlasovací zařízení po dvou hodinách konečně funguje

Až dvě hodiny po začátku jednání sněmovny se podařilo vyřešit technické problémy. Hlasovací zařízení nefungovala, a zákonodárci proto museli hlasovat zdviháním ruky. Po poledni se problémy konečně podařilo odstranit.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 11:58 Kalousek: Zeman hájil svůj zoufale nekompetentní postup

"Tím projevem ani tak nepodporoval vládu, jako spíš marně hájil svůj nekompetentní postup při jejím jmenování," zhodnotil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek projev Miloše Zemana ve sněmovně. Právě do Kalouska se Zeman několikrát opřel, když jej nazval faktickým premiérem Nečasovy vlády. A také tím, kdo by řídil případný kabinet Miroslavy Němcové (ODS).

Foto: ČTK

7.8.2013 11:41 Peake: Popírám dohodu, že bych se měla stát ministryní vnitra

Předsedkyně LIDEM se ohradila proti slovům Miloše Zemana, že existuje dohoda o jejím agažmá ve vládě Miroslavy Němcové. „Musím zásadně popřít, že by došlo k dohodě, že ve vládě Miroslavy Němcové obsadím ministerstvo vnitra nebo jiné ministerstvo. Žádná taková dohoda uzavřena nebyla. Nelpím na svém angažmá ani ve stínové, ani případně nové vládě. Popravdě řečeno, za svou největší politickou chybu považuji návrat do vlády po mém neuvěřitelném odvolání z ministerstva obrany Petrem Nečasem. Jediným skutečným důvodem mého tehdejšího odvolání byl fakt, že jsem své personální kroky, tedy odvolání Vlastimila Picka, nekonzultovala s Janou Nagyovou. Své priority jako zákon o úřednících, registr smluv nebo přísnější pravidla pro financování politických stran mohu prosazovat z poslanecké lavice," sdělila Peake.

7.8.2013 11:30 Erik Tabery na Twitteru

Zachyceno na sociálních sítích: Šéfredaktor Respektu Erik Tabery tweetuje

7.8.2013 11:25 Zeman ukončil projev

Prezident Zeman zakončil svůj projev výzvou: "Chcete-li návrat katastrofické Kalouskovy vlády, hlasujte proti Rusnokovi," řekl.

7.8.2013 11:22 Petr Honzejk na Twitteru

Ze sociálních sítí: Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk tweetuje

7.8.2013 11:18 Se jmenováním dalšího premiéra by Zeman otálel

Kdyby Rusnokova vláda neprošla hlasováním o důvěře, prezident by se jmenováním dalšího premiéra otálel. Počkal by, až skončí vyšetřování v kauze Nagyová. "I kdybyste mě lámali kolem, během několika týdnů další pokus nepodniknu," řekl Zeman.

7.8.2013 11:17 Petr Honzejk na Twitteru

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk tweetuje

7.8.2013 11:13 S některými kroky vlády Zeman nesouhlasí

Prezident Zeman nesouhlasí se všemi dosavadními kroky Rusnokovy vlády. "Nelíbila se mi ona změna-nezměna v čele Národního divadla. Ale to neznamená, že výsledné saldo není ve srovnání s minulou vládou vysoce pozitivní. To je jeden z důvodů, proč vám ji doporučuji," řekl.

Podle něj udělala vláda řadu pozitivních věcí. "Vláda udělala řadu užitečných věcí, jako bylo zvýšení minimální mzdy, dohoda s kraji, která byla minulou vládou po několik let blokována, nebo dohoda mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu," dodal.

7.8.2013 11:08 Zeman jmenoval vládu Rusnoka, aby rozpustil sněmovnu

Prezident Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, protože věřil, že to povede k rozpuštění sněmovny. V případném druhém pokusu prý musí přihlížet k reálnému rozložení sil, řekl poslancům.

7.8.2013 11:05 "Nebyla by to vláda Němcové, ale Kalouska"

"Jsem přesvědčen, že faktickým premiérem minulé vlády byl Miroslav Kalousek. A stejně tak jsem hluboce přesvědčen, že v případě, kdy premiérkou jmenuji paní Miroslavu Němcovou, tak faktickým ministerským předsedou bude opět Miroslav Kalousek," řekl Zeman poslancům.

7.8.2013 11:03 Prezident se opřel do Karolíny Peake

"Na teletextu v přehledu tisku jsem zjistil, že ministryní vnitra ve vládě paní Němcové má být Karolína Peake. Tak chci blahopřát paní Karolíně Peake k funkci stínové ministryně vnitra," řekl Zeman. Ozval se slabý potlesk. "Vidím, že máte velkou podporu, paní předsedkyně," okomentoval to prezident.

7.8.2013 10:59 Glosa Petra Honzejka

"Zeman na úvod projevu upozornil, že ústava neříká, jak dlouho může vládnout kabinet v demisi. Rád bych se mýlil, ale řekl bych, že nám naznačuje, že Rusnok bude vládnout dost dlouho, i když nedostane důvěru. Takové tři měsíce například?"

7.8.2013 10:58 Zeman: Existovaly tři důvody, proč jsem nenechal vládnout Nečasův kabinet v demisi

Prezident Zeman vysvětlil, proč nenechal vládnout Nečasův kabinet v demisi. Mluvily proti tomu nejméně tři argumenty.

"Zaprvé, tato vláda podala demisi dobrovolně. Zadruhé, začalo vyšetřování, u něhož nikdy nelze vyloučit, že u některého z členů vlády v demisi by byla vznešena žádost policie sněmovně na jeho vydání k trestnímu stíhání. A zatřetí, tato vláda měla prokazatelně nejnižší důvěru od občanů za celou historii českého státu," dodal prezident.

7.8.2013 10:54 Zeman začal hovořit k poslancům

Zeman přišel k řečnickému pultu: "Nacházíme se uprostřed politické krize, kterou velká většina z nás nezavinila, ale všichni ji musíme společně řešit," začal svůj projev.

Foto: HN - Jiří Koťátko

7.8.2013 10:52 Glosa komentátora HN Petra Honzejka

"Miloš Zeman úspěšně dorazil na řečniště. Ani s artikulací to nevypadá zcela beznadějně."

7.8.2013 10:51 Zeman přišel před poslance

Za zvuku fanfár přišel do jednacího sálu Poslanecké sněmovny prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu bude přesvědčovat poslance, aby podpořili Rusnokovu vládu.

7.8.2013 10:48 Benda: Ať poslanci potvrdí podporu stojedničce

Marek Benda z ODS navrhl zařadit bod, ve kterém by poslanci bývalé koalice potvrdili, že platí jejich podpora vládě Miroslavy Němcové. Fakticky by tak zaktualizovali stojedničku. Vypořádali by se tak s požadavkem, s nímž nedávno přišel prezident Zeman, který žádal notářské ověření podpisů v seznamu pravicových poslanců.

7.8.2013 10:42 Poslanec VV Petráň se omluvil ze zdravotních důvodů

Premiérovi Jiřímu Rusnokovi bude chybět slíbený hlas pro podporu jeho vlády. Poslanec Věcí veřejných Miroslav Petráň se omluvil ze zdravotních důvodů.

7.8.2013 10:40 Komentář Petra Honzejka: Předpověď české politiky

"Existují lidé, kteří si troufnou i v dnešní nejisté době předpovídat počasí. My se nemůžeme dát zahanbit, a tak si troufneme předpovědět českou politiku. Tedy: Rusnokova vláda dnes důvěru nezíská. Bude pro ni hlasovat 91 poslanců ČSSD, KSČM a VV. I když nedorazí všichni její deklarovaní odpůrci, většina bude proti."

Celý text Petra Honzejka ZDE

7.8.2013 10:36 Zeman už je ve sněmovně

Do Poslanecké sněmovny už dorazil i prezident Miloš Zeman, přivítala ho předsedkyně Miroslava Němcová. Se svým projevem by měl před poslance předstoupit v 10:45.

Foto: ČTK

7.8.2013 10:34 Právník Kudrna: Zásadní den pro ústavní systém

"Dnešek bude jedním z milníků našeho současného ústavního systému. Čeká nás rozcestí, ze kterého se můžeme vydat dvěma cestami. Za ním ale, ať se budeme ubírat kteroukoliv z nich, čekají další křižovatky," píše ústavní právník Jan Kudrna ve svém blogu na názorových stránkách HNDialog.

7.8.2013 10:30 Technika dál nefunguje. Poslanci zvedají ruce

Ani po dvaceti minutách se nepodařilo opravit techniku. Poslanci tak hlasují zdvižením ruky. Jejich hlasy počítají skrutátorky.

Problémy s technikou hlásí ze sněmovny i reportér HN Aleš Měřička. "Kolabuje nám tu internet," píše.

7.8.2013 10:27 Jindřich Šídlo na Twitteru

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo tweetuje

7.8.2013 10:10 Po pěti minutách schůze mají poslanci přestávku

Jen pět minut zatím trvala schůze Poslanecké sněmovny. Její předsedkyně Miroslava Němcová poté vyhlásila na 15 minut přestávku. Nefunguje totiž technika, a poslanci tak nemohou hlasovat ani o tom, kdo bude ověřovatelem schůze. Jednání sněmovny bude pokračovat v 10.25.

7.8.2013 10:05 Schůze sněmovny začala

Předsedkyně Poslanecké sněmovny zahájila schůzi, na které se bude hlasovat o důvěře pro vládu Jiřího Rusnoka. V 10:45 bude k poslancům hovořit i prezident Miloš Zeman, který v tomto funkčním období zavítá do sněmovny už podruhé.

7.8.2013 10:00 Nejčastější slova v programových prohlášeních: 1918-válka, 2013-podpořit

Jaká byla nejčastější slova v programových prohlášeních českých a československých vlád? Přehled najdete v nové aplikaci týmu datových žurnalistů IHNED.cz. Například 1918 - válka, 1948 - reakce, 1988 - pětiletka, 1990 - federální, 2013 - podpořit. Grafiku najdete ZDE

7.8.2013 09:55 LIDEM budou hlasovat proti vládě

Poslanci strany LIDEM nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka. Premiér je na dnešním jednání nepřesvědčil. Řada členů strany dokonce při jeho návštěvě odešla, a s Rusnokem tak zůstali v místnosti jen tři lidé. Mimo jiné předsedkyně strany Karolína Peake.

7.8.2013 09:50 Komentátor Petr Honzejk na Twitteru

Komentátor HN Petr Honzejk: "Tak teď už Zemanovi pomůže jen Ištvan. Pár zakuklenců před sněmovnou a má to doma. Kandidátů na policejní odchyt je v ODS a TOP docela dost."

7.8.2013 09:49 Paroubek vládu nepodpoří. Chce druhý pokus pro Sobotku

Všichni poslanci strany LEV-21, Jiří Paroubek a Petr Benda, nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka. A v žádném případě nebudou hlasovat ani pro důvěru vládě Miroslavy Němcové, kdyby ji prezident pověřil druhým pokusem.

Paroubek naopak bude chtít prezidenta Zemana přesvědčit, aby druhý pokus svěřil předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Napravil by tak křivdu exprezidenta Klause, který v roce 2010 nepověřil sestavením vlády vítěze voleb - tedy sociální demokraty.

7.8.2013 09:24 Rusnok ve sněmovně přečte i programové prohlášení

Premiér Jiří Rusnok ve sněmovně přečte i programové prohlášení své vlády. To má 11 stran a neobvykle ostrý úvod. V preambuli Jiří Rusnok kritizuje Nečasovu vládu, že nezabránila vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes, a v souvislosti s kauzou Nagyová píše o skandálu, který nemá obdoby. "Není to typické. Preambule bývá většinou zaměřena na okolnosti, za jakých ta vláda vzniká, ale je pravda, že takto ostře žádná vláda programové prohlášení ještě nezahajovala," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz politolog Petr Just.

7.8.2013 09:00 Jedná TOP 09, LIDEM a také ODS

Schůze sněmovny, na které se bude hlasovat o důvěře Rusnokově vládě, začne za hodinu. Už od osmé hodiny ráno ale jedná poslanecký klub TOP 09, v 8:30 se sešli poslanci LIDEM a v 9 hodin začalo jednání poslaneckého klubu ODS.

7.8.2013 08:30 Inventura vlády: Zvýšení minimální mzdy, chaos v Národním divadle

Vláda bez důvěry stihla učinit během minulých týdnů několik zásadních kroků. Na ministerstvech a ve státních firmách vyměnila už přes 90 lidí, ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana a následně ho vrátil zpět do funkce, šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová stáhla zákon o státním zastupitelství a vládou prošla technická novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Díky tomu bude možné, aby zakázku, o kterou není zájem, mohla vyhrát firma, která se přihlásila jako jediná.

Na další kroky Rusnokovy vlády se podívejte ZDE.

Foto: HN - Martin Svozílek

7.8.2013 08:15 103 poslanců proti vládě

Podle dosavadních propočtů to vypadá, že Rusnokova vláda důvěru ve sněmovně nezíská. Z ankety Hospodářských novin mezi zákonodárci vyplývá, že minimálně 103 poslanců mu důvěru nevysloví.

7.8.2013 08:00 Schůze sněmovny začne v 10 hodin

Dobré ráno, vítejte u on-line reportáže. Dnes budeme celý den sledovat dění v Poslanecké sněmovně. Rusnokova vláda si jde pro důvěru. Jednání sněmovny začne v 10 hodin, ještě předtím se ale sejdou některé poslanecké kluby. V 8.30 bude jednat o svém postupu strana LIDEM, na jejíž zasedání přijde i předseda vlády Jiří Rusnok.