Maturitní centrum Cermat spustilo web, kde lze dohledat výsledky škol u letošních státních maturit. Úředníci tak chtějí bojovat proti amatérským žebříčkům.

Cermat i ministerstvo školství v minulosti opakovaně tvrdily, že žádné žebříčky vytvářet nebudou. Nový přehled klasické celorepublikové žebříčky sestavit sice neumožňuje, lze ale srovnat například úspěšnost všech pražských gymnázií v testu z češtiny.

V sekci agregovaná data si mohou uživatelé nastavit srovnání podle předmětu, typu zkoušky, typu školy a kraje, ale také si najít přímo konkrétní školu. Poté uvidí, například kolik lidí se k dané zkoušce přihlásilo, kolik jich uspělo a jaké bylo průměrné umístění v percentilech.

Grafické srovnání zase umožňuje porovnat v daném předmětu dvě konkrétní školy nebo kraje. Srovnání není úplné, chybí zde třeba výsledky žáků s uzpůsobenými podmínkami, tedy například handicapovaných.

Odborníci už od spuštění jednotných maturit před třemi lety varují před plošným srovnáním, mohlo by prý pro zřizovatele fungovat jako jakýsi bič na školy.

"V žádném případě je (data) nedoporučuji používat jako solitérní ukazatele kvality. Mohou ale uživateli posloužit jako racionální základ pro směrování dalších kroků při výběru školy, oboru či k tvorbě náhledu na ekvivalentní část vzdělávacího systému," tvrdí šéf Cermatu Jiří Zíka.

Cermat ke zpřístupnění výsledků přistoupil právě kvůli "nešťastným dezinterpretacím dat", kdy někteří novináři, ale také třeba bývalý ředitel Cermatu Pavel Zelený, vytvářeli vlastní žebříčky úspěšnosti škol.

"Zpřístupnění výsledků maturit vítám a vnímám jako další krok k větší transparentnosti a otevřenosti Cermatu a zpřístupnění výsledků maturit vůči veřejnosti," uvedl první náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Právě po projednání s ministerstvem Cermat web spustil, v budoucnu chtějí úředníci zpřístupňovat ještě více informací. Zveřejňování dat ale nesmí být v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Cermat zároveň upozornil, že v případě extrémního zájmu se mohou stránky zpomalovat.