Více než desítka syrských povstaleckých hnutí odmítla respektovat opoziční koalici podporovanou Západem. Ve společném prohlášení 13 skupin pod vedením fronty An-Nusrá kritizovalo Syrskou národní opoziční koalici se sídlem v Turecku, že už nereprezentuje jejich zájmy.

Prohlášení podle agentury AP odráží nejednotu mezi exilovou politickou opozicí a různými rebelskými skupinami bojujícími proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Vynáší také na světlo upadající vliv a význam opoziční koalice a jejího vojenského křídla, Syrské svobodné armády, v čele s generálem Sálimem Idrísem na pozadí rostoucí radikalizace uvnitř Sýrie.

Prohlášení povstaleckých skupin vyzývá všechny, kdo usilují o svržení Asadovy vlády, aby se sjednotili v rámci "jasného islámského systému" - což je očividně narážka na výzvy k vytvoření islámského státu v Sýrii, jak navrhuje Al-Káida.

Povstalci prohlašují, že "neuznají" žádnou příští vládu ustavenou mimo Sýrii. Trvají na tom, že ve vládě musejí být zastoupeny síly bojující přímo v Sýrii, a to "těmi, kdo trpěli a přinášeli oběti".

 

 

Sami povstalci jsou ale hluboce rozděleni. Právě údajná účast radikálních islamistů a bojovníků Al-Káidy v řadách mnoha skupin je důvodem, proč Západ chce v Sýrii vojensky zasáhnout a poskytnout povstalcům moderní zbraně. Sílí také obavy, že dominantní role extremistů v odporu proti damašskému režimu diskredituje syrské povstání.

Spojené státy podporované Francií a zpočátku i Velkou Británií chtěly vojenským zásahem reagovat na chemický útok z předměstí Damašku, který podle nich má na svědomí Asadův režim. Ten to ale popírá s tím, že za použitím sarinu stojí rebelové - tuto verzi s odvoláním na důkazy podporuje i Rusko.

Tým inspektorů OSN ve středu přicestoval do Damašku, aby pokračoval ve vyšetřování dalších údajných chemických útoků. Experty opět vede Švéd Ake Sellström, podle něhož by mohla být konečná zpráva vypracována do konce října.

Z Libanonu do Damašku

Odborníci z bezpečnostních důvodů nepřiletěli přímo do Damašku, ale do libanonského Bejrútu. Odtud byli přepraveni do damašského hotelu Four Seasons v konvoji pěti vozidel OSN, napsala agentura AFP.

Při své druhé misi inspektoři budou prověřovat až 14 předchozích případů chemických útoků, které opozice nahlásila. Chtějí se dostat zejména do Chán al-Asalu u Halabu, do Utajbí nedaleko Damašku, do halabské čtvrti šajcha Maksúda a rovněž vyšetřovat budou i události v Sarákibu jižně od Halabu.

Po první inspekci v Sýrii experti v závěrečné zprávě předané Radě bezpečnosti OSN na základě jasných a nezvratných důkazů konstatovali, že při srpnovém útoku u Damašku byl použit nervový plyn sarin. Žádnou ze stran konfliktu ale přímo neobvinili.

Damašek na sílící nátlak mezinárodního společenství přistoupil k Dohodě o zákazu chemických zbraní a na rusko-americkou dohodu o kontrole a likvidaci svého chemického arzenálu. Příslušnou rezoluci o Sýrii v současnosti projednává RB OSN, kvůli jednoznačnému nesouhlasu Ruska a váhavé pozici Číny se ale zatím neshodla na jejím znění.

Moskva a Peking se staví proti požadavku západních členů Rady, aby dokument obsahoval hrozby vůči Damašku v případě, že se rezoluci nepodvolí.