Šlechtična Mercedes Dietrichsteinová, která se dožadovala vrácení zámku v Mikulově, Kozího hrádku a desítek dalších nemovitostí a pozemků na Břeclavsku, o které její otec přišel v roce 1945 na základě Benešových dekretů, majetek zpátky nedostane.

Krajský soud v Brně ve čtvrtek zamítl její odvolání. Její žalobu už před třemi lety smetl ze stolu okresní soud v Břeclavi.

Alexandru Dietrichsteinovi, otci šlechtičny, zabavil majetek československý stát bezprostředně po druhé světové válce. Argumentoval tím, že byl členem Henleinovy Sudetoněmecké strany (SdP). Dietrichstein přitom proti zabavení majetku aktivně nevystupoval.

Dietrichsteinová se nyní pokusila zpochybnit pravost otcovy přihlášky do SdP, soud však další dokazování zamítl.

"Pokud Benešovy dekrety nezpochybnily tehdejší právní prostředky, nelze to učinit dnes - po 70 letech," doplnil soudce Libor Daňhel.

Šlechtičně přijde rozsudek diskriminační, protože nedovoluje vracet se k otázkám minulosti. Dovolání si podá v případě, že jí to doporučí advokáti.

"Česko je moje vlast a mám starost o naše majetky. V Mikulově jsem prožila své dětství a ke všem našim objektům zde mám vztah," řekla novinářům po vynesení rozsudku Dietrichsteinová.

Dietrichsteinová žaluje i Mikulov

Svou žalobu namířila Dietrichsteinová proti sedmi veřejným institucím, které objekty spravují či na pozemcích hospodaří.

Druhou žalobu, v níž se rovněž domáhá navrácení majetku, namířila potom proti Mikulovu. Po městě žádá vydání rodové hrobky, šesti objektů a asi 200 pozemků. I o této kauze bude rozhodovat soud v Břeclavi. Měl by ji začít projednávat v listopadu, verdikt přitom nemusí být stejný jako ten první.

"Bylo by přirozené, abychom dostali zpět rodovou hrobku. V minulosti už k podobným aktům došlo. Pak by však bylo nepochopitelné, kdybych nedostala zpět i ostatní majetek," uvedla Dietrichsteinová.

Dietrichsteinové patřili několik staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě, dnes žije Mercedes Dietrichsteinová v Argentině.