Důstojník vojenské tajné služby Jan Pohůnek je v kauze Nagyová stíhán za další trestný čin. Státní zástupci rozšířili obvinění o zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle návladních Pohůnek navrhl, aby sledování Nečasovy exmanželky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády nedělalo Vojenské zpravodajství, nýbrž soukromá agentura. Pohůnek pak měl přes prostředníka, kterým byl bývalý kolega - zpravodajec, soukromé detektivy sehnat.

Pohůnek rozšíření obvinění označil za absurditu.

"Došlo k určité změně v tom, že státní zastupitelství ještě rozšířilo trestní stíhání o zneužití pravomoci úřední osoby, což původně kladlo za vinu panu generálu (Milanu) Kovandovi, a teď to rozšířilo i na mého klienta," řekl Pohůnkův advokát Michal Hráský. Právník podal stížnost, kterou do tří dnů zdůvodní.

Znám člověka, který "to umí"

"Tady nebyla najata agentura pro Vojenské zpravodajství, to bylo úplně v jiné rovině. Já jsem jenom odkázal, že pokud něco chtějí, co se týká soukromých věcí, najměte si na to bezpečnostní agenturu. Jediné, co bylo potom z mé strany, je, že jsem řekl: Ano, znám člověka, který by možná byl schopen to udělat. To je všechno, žádná další moje role v tom nebyla," popsal Pohůnek.

"Já jenom žasnu, co si tady policie a státní zastupitelství může dovolit," dodal.

Faktury platili zpravodajci

Pohůnek nakonec soukromá očka skutečně sehnal. A rozjel řetězec informačního toku. Od soukromé agentury šly informace o sledování k prostředníkovi, od něj Janu Pohůnkovi, ten vše předával svým nadřízeným z Vojenského zpravodajství a ti pak Úřadu vlády.

Faktury soukromé agentury pak platilo Vojenské zpravodajství. To však Pohůnek vysvětlil na policií tím, že si armádní tajná služba prověřovala spolehlivost dotyčných privátních detektivů, proto její služby objednala a hradila.

"Vedení Vojenského zpravodajství chtělo vědět, zda od té soukromé agentury nehrozí nebezpečí jako před několika lety, kdy jedna soukromá agentura sledovala na objednávku generála Páleníka," uvedl Pohůnkův právní zástupce Hráský.

Pohůnek u pondělního výslechu odpovídal na otázky jednotlivých advokátů, na dotazy policie odpovídal již na začátku října.

Advokáti se podle Hráského ptali zejména na fungování Vojenského zpravodajství, kompetence tajné služby a možnosti předložení dokladů, které se týkají činnosti Vojenského zpravodajství.

Předložit dokumenty podle advokáta není možné. "Oni jsou stíhaní za něco a není možné se do toho podívat, protože je to v režimu utajení. Kdyby se to odtajnilo, tak by se zpravodajská služba mohla rozpustit," řekl Hráský.

Špiclování premiérovy manželky

Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Jana Nagyová, která se nedávno za bývalého předsedu vlády vdala a používá příjmení Nečasová, podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky a také dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila fotografie i adresy. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba.