Kdyby nedošlo k prolomení limitů na těžbu uhlí, zaniklo by až 8500 pracovních míst. Při návštěvě Ústeckého kraje to prohlásil prezident Miloš Zeman.

Nadprůměrně vysoká nezaměstnanost je přitom podle něj největším problémem tohoto regionu. Prolomení limitů navíc sníží energetickou závislost Česka na ostatních zemích, uvedl také Zeman.

Podle místostarosty Horního Jiřetína, jehož obyvatele se těžaři snaží přesvědčit k prodeji nemovitostí, Vladimíra Buřta (SZ) prezident používá zavádějící informace, které má od těžařů a odborářů.

"Důvody, proč zastávám potřebnost prolomení těžebních limitů, jsou tyto: Za prvé, bez jejich prolomení by došlo k postupné ztrátě až 8500 pracovních míst," řekl Zeman, podle něhož by to zejména na Mostecku byla "téměř tragédie".

Buřt ale tvrdí, že Mostecká uhelná před privatizací zaměstnávala 16 tisíc lidí, dnes mají dvě následovnické společnosti dohromady asi tři tisíce zaměstnanců. "V dole ČSA pracuje asi 800 lidí. Stejný počet pracovních míst je ale i v Horním Jiřetíně," řekl místostarosta.

"Za druhé, domnívám se, že jsem byl dostatečně informován o kvalitě uhlí, které se dnes nachází například pod obcemi Horní Jiřetín a dalšími obcemi, (...) a domnívám se, že vytěžení tohoto surovinového bohatství by vedlo k tomu, že by Česká republika v budoucnosti byla podstatně méně závislá na vnějších energetických zdrojích," uvedl prezident, který prý o věci jednal s majiteli těžebních společností, zástupci odborů i vedením kraje a navštívil také Horní Jiřetín.

Za třetí důvod označil změnu horního zákona, po níž není možné někoho nedobrovolně vyvlastnit.

"Miloš Zeman je dlouhodobě už od 90. let velmi úzce propojen s těžaři tady na Mostecku. Jak se ukázalo nedávno u soudu ve Švýcarsku, tak jeho vláda stála u té zločinné privatizace Mostecké uhelné," uvedl Buřt.

Těžební společnosti se proto musejí domluvit s vlastníky nemovitostí v daných místech, a musejí jim tak podle Zemana nabídnout "podmínky, které by pro tyto vlastníky byly výhodné".

Podobně prezident hovořil na dopoledním setkání se zastupiteli Ústeckého kraje. Vyslovil také názor, že Česko potřebuje "energetický mix", kde hlavní roli budou hrát jaderné a hnědouhelné zdroje. Uvedl rovněž, že si je vědom i protiargumentů odpůrců prolomení limitů těžby hnědého uhlí. "Na každý jeho argument se dá použít 10 velmi pádných protiargumentů," doplnil místostarosta obce ohrožené těžbou.

Proti prolomení limitů v úterý na budově Národního divadla v Praze protestovali aktivisté z organizace Greenpeace. Pokud by se těžební limity zrušily, přišly by podle aktivistů minimálně dva tisíce lidí v Horním Jiřetíně a Černících o své domovy. Starosta Horního Jiřetína v květnu uvedl, že proti prolomení limitů je asi 70 procent obyvatel obce.

Liška: Zeman je mimo

Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky Zeman ve čtvrtek definitivně potvrdil, že je mimo. "Na tiskové konferenci podpořil rozšiřování uhelných dolů za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech, bourání měst a obcí. Po podpoře tabákového průmyslu jde o další Zemanův exces, který potvrzuje, že je především prezidentem různých lobbistických zájmů na úkor zdraví lidí," uvedl Liška.

"Ve středu zemanovci ve vládě stopli schválení Zelené úsporám, která má pomáhat rodinám, jež se chtějí zbavit závislosti na vytápění drahým plynem a uhlím. Dnes chce Miloš Zeman obětovat severočeské obce soukromému uhelnému byznysu fosilních miliardářů. Je to celkem jasná zpráva, komu dává Zemanova partička přednost," dodal mluvčí hnutí Duha Jan Piňos s tím, že vládní komise vedená bývalým předsedou Akademie věd Václavem Pačesem spočetla, že možnosti zateplování domů jsou v přepočtu na energii dvakrát větší než veškeré uhlí za limity těžby.

O prolomení limitů usilují především těžební společnosti. Předseda dozorčí rady Severní energetické Jan Dienstl letos v dubnu řekl, že prolomení limitů pro hnědouhelný lom ČSA na Mostecku by umožnilo prodloužit jeho životnost o 150 let. Na lomu by bylo podle něj možné zaměstnávat na tři tisíce lidí, dalších pět tisíc pracovních míst by fungovalo v návazných provozech. Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022.