Dubnový výbuch plynu v pražské Divadelní ulici způsobilo nedodržení správné technologie při stavbě produktovodu, tedy například vodovodu či plynovodu.

Vyplývá to ze znaleckého posudku. Kriminalisté si proto vyžádali stavební dokumentaci, která pochází z roku 1980, a hledají viníka, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

"Díky nedodržení technologie stavby došlo mezi produktovody k nadměrnému tlaku, jehož výsledkem byl zkrat," uvedl Hulan. Kvůli vysoké teplotě, která při zkratu vznikla, podle něho došlo v podstatě ke svařování, čímž byla poškozena asfaltová izolace plynovodu i samotná trubka. Výsledkem byla díra o velikosti zhruba 15 centimetrů.

"Touto dírou posléze unikal plyn a byť k poškození plynovodu došlo v prostoru ulice, tak se unikající plyn hromadil v objektu Řízení letového provozu, kde došlo následně k výbuchu," popsal vznik události Hulan. Společnost je tak podle něj pouze poškozeným a ne viníkem výbuchu. "Za výbuchem v žádném případě nestojí žádná závada v budově Řízení letového provozu," zdůraznil.

Čeká se na další posudky

Policie se nyní podle Hulana zaměří také na zjišťování, kdo konkrétně při stavbě chyboval. "Budeme se samozřejmě zaobírat i tou otázkou, kdo tu technologii stavby nedodržel," podotkl mluvčí. Doplnil, že policisté mají zatím závěry pouze jednoho z celkem sedmi znaleckých posudků, které si nechávají v této souvislosti zpracovat.

Dubnová exploze zranila čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta. Teprve začátkem září byla ulice zprůjezdněna pro auta. Zákaz vjezdu ale nadále platí pro vozy nad 3,5 tuny. Magistrát také schválil finanční pomoc lidem a firmám, kterým výbuch poničil majetek, a to v celkové výši 263 tisíc korun.