Mnozí jsou nespokojeni s výsledky voleb, někteří již (jako každé volby v ČR) očekávají volby předčasné. Snad aby se na tyto zapomnělo. A přitom zrovna tyto volby ukazují několik zlomových věcí, které by neměly zapadnout. Jmenujme dvě: odcházení tradičních pojmů politického marketingu a selhání taktiky menšího zla.

Pravice/levice, antikomunismus/antikapitalismus, zahraniční politika/EU = poražení voleb

Komentátoři se shodují, že tyto volby neměly jasné téma. Přesto pokles volební účasti nepřekročil míru obecného klesajícího trendu. Voliči tedy témata nepotřebují, rozhodně ne tolik jako komentátoři veřejného dění. Přesto se lze na věc podívat z druhé strany - která témata zapadla, která nefungovala

Vítězství Babiše a Okamury (jména stran jsou vedlejší) jasně ukázala, že není třeba nijak zvláště hrát hru na pravici a levici. Spor o to, zda mají tyto pojmy v ČR vůbec nějaký smysl je akademický a řešení v nedohlednu. Že se obě strany umí oportunisticky dohodnout, to víme už od opoziční smlouvy. Úvahy nad tím, zda mají tyto pojmy nějaký smysl mobilizační byly ukončeny letos. Volte pravici, zastavte levici (anebo obráceně) vedlo k nejhorším výsledkům ČSSD i ODS. Co nás tedy čeká přístí volby? Nejspíše už opravdu poslední pokus resuscitace těchto zombie pojmů, které se potácí českou mediální krajinou a jsou převážně neškodné.

Pokud jde o antikomunismus a antikapitalismus, tak může slavit tzv. levice a populisté. Statisíce hlasů pro přezdívky Falmer a Bureš přesvědčivě ukázaly, že bič na tzv. levici je spíše velikonoční pomlázkou, která se na svátek demokracie (ano, volby) trochu vyvětrá, abychom se tomu pak všichni zasmáli. Jediný rozdíl snad je ten, že pomlázka je symbol plodnosti, zatímco antikomunismus jako politická strategie (nic proti osobnímu postoji) je neplodný. Tak snad je toto vykročení z postkomunismu. Pokud jde o jeho dvojče, českou verzi antikapitalismu, mohl přední výrobce nemocničních lůžek pan Frolík úlevně konstatovat: "Ukázalo se, že slovo podnikatel a miliardář už ve společnosti neznamená takřka sprostou nadávku." Stejně tedy jako komunista. Mimochodem, je to ten samý Frolík, který napsal, že byznys zvládá uplatnit jak přístup levice, tak pravice.

Bohužel, vedle těchto čtyř zombies se nepodařilo prosadit jiným tématům. Markantní je to u tématu Evropské unie (a to pamatujeme volby, kdy to bylo téma!) a vůbec zahraniční politiky. Tato témata absentovala v detailnější formě takřka ve všech volebních programech, ale chyběla i v předvolebních debatách. Snad se to dá vysvětlit tím, že letos to byly "naše" volby, ty (jejich) evropské jsou až za rok. V roce 2009 se voleb do EP účastnilo 28 % voličů, zda to bude příští rok nad 30 nebo pod 25 ukáže, jak to s Evropou vidíme. Letošní volby spíše ukazují pokles zájmu, i když první tři mimoparlamentní strany (zelení, piráti, svobodní) se na tématech EU tradičně profilují a uvidíme, zda se pokusí pomocí těchto voleb dostat do povědomí voličů. Odtud bych očekával, že zombies nahradí newbies (čeština je v tom ale trochu ambivalentní).

Jak jsme opět volili menší zlo

Pátou zombie letošních voleb je mudrování na téma menší zlo. Jsou pro to přinejmenším dva dobré důvody. I když se výsledky průzkumů od voleb nelišily tolik jako v krajských a prezidentských volbách, hlavně pod obávanou 5% hranicí došlo k nemalým překvapením. A to navzdory kampani ČSSD proti malým stranám, navzdory protěžování zemanovců v TV debatách. Zdá se, že argument o propadlém hlasu založený na průzkumech propadl. Snad tedy příště budeme průzkumy brát tak, jak jsou navrženy, tedy jako zkoumání (v rámci statistické chyby) aktuálních volebních nálad, nikoliv prognózy volebních výsledků. Bylo by to totiž v souladu s tím, na co upozorňují jejich tvůrci.

Druhým důvodem je fiasko pokusu ČSSD přilákat voliče na volbu menšího zla pomocí kroužkování. Spolu s kampaní proti malým stranám to mělo pomoci straně ke kýženému 30% výsledku. To se nestalo a nestalo se ani to, že by ta "hodná" část ČSSD přesvědčila voliče skoncovat s tou "zlou". Hlasy voličů měly rozhodnout vnitrostranický spor a jasně vidíme, že toto nefunguje. Poněkud pozdní pokusy udělat z Bohuslava Sobotky zachránce levice po česku jsou vedeny opět spíše příznivci strany, než řadami početných voličů (to ukazují také data z Databutique.cz). Stranu s takovými vnitrostranickými spory, že podávání kandidátních listin je provázeno podáváním k soudu, voliči nesjednotí. Místo toho bude třeba příště nějakého lepšího argumentu. Newbies strany zatím dokázaly otevřeně říci, že i nad 1,5 % je to úspěch, protože dosáhnou na peníze od státu. U stran, které již nemohou čerpat z podivných privatizací, to není ostuda. Je to férové zvážení váhy hlasu každého voliče.

Jak tedy vidno, tyto volby nedopadly tak špatně, přinejmenším přispěly ke změně voličského chování a bude největší otázkou přístího roku to, jak se začne chovat český elektorát. Jak si zvolí mezi zombies a newbies.