Má se stát ústavním soudcem, senátoři už potvrdili jeho jmenování na návrh prezidenta Zemana. Teď se ale objevily informace o jeho poněkud zvláštní práci na politickou objednávku.

Budoucí ústavní soudce Radovan Suchánek sháněl informace o Kateřině Šimáčkové, tehdejší kandidátce na soudkyni Ústavního soudu. Podle serveru iDnes.cz si materiály objednal Zdeněk Škromach (ČSSD). Suchánek byl jeho právník a poradce.

Zemanův návrh na jmenování Suchánka schválil Senát minulý týden. Kateřinu Šimáčkovou schválili senátoři už v červnu.

Před její volbou ovšem začaly v horní komoře kolovat materiály, které ji mohly poškodit. Šlo o několik starých výroků nebo text ze studentského časopisu, kde se měla negativně vyjádřit k parlamentu.

A právě tento materiál údajně dával dohromady právník a poradce Zdeňka Škromacha Suchánek. Sám to minulý týden při jeho volbě přiznal, píše iDnes.cz. Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, ke které se materiály dostaly také, byly naprosto jednostranné s jasným cílem kandidátku poškodit.

"Šířilo se to mezi senátory ČSSD a nevědělo se, odkud vítr vane. Vědělo se ale, že to jde od Zdeňka Škromacha," řekla serveru Wagnerová. Škromach se hájí tím, že Suchánka požádal, aby z veřejných zdrojů vyhledal, jaký mají jednotliví kandidáti názor na církevní restituce, a že nejde o shánění kompromitujících materiálů.

Senátoři za ČSSD Suchánka hájí

Suchánka, který se ke kauze odmítl vyjádřit, zvolil Senát většinou 38 ze 65 hlasů. Ústavním soudcem se stal jako pouhý advokátní koncipient, což je v historii soudu vůbec poprvé. Mezi svými budoucími kolegy je také nejmladší.

Šimáčková případ odmítla komentovat, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský prý o případu ani Zemanově návrhu Suchánka nevěděl. Prezidenta ohledně toho kontaktovat určitě nebude. "Pokud vím, tak pan prezident je nemocen. Navíc získal souhlas senátu a je to věc jeho rozhodnutí. Nedovedu si představit, že by mohl rozhodnout jinak, protože sám senát požádal," vyjádřil se pro IHNED.cz.

Kontroverzní jmenování Rychetský nechtěl posuzovat. "Já nemůžu hodnotit jednotlivé soudce ústavního soudu, natožpak jeho kandidáty. To mi nepřísluší," zdůvodnil svou zdrženlivost.

Suchánek už před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo Elišky Wagnerové (za Stranu zelených), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní.

Kritici mu vyčítali také nedostatek justiční praxe, která ale podle Suchánka není podmínkou členství v Ústavním soudu. Suchánkovi s obhajobou pomohli také členové ČSSD. Podle předsedy jejích senátorů Petra Víchy nemá žádné charakterové či morální pochybení.

Jmenování Suchánka musí ještě oficiálně potvrdit prezident a Suchánek jako ústavní soudce musí složit slib.

Profil:

Radovan Suchánek

Datum narození: 14. září 1972

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul JUDr.); zahraniční stáže na univerzitách v Bernu, Tübingenu a Linci

Současné funkce a zaměstnání: odborný asistent katedry ústavního práva Právnické fakulty UK (od roku 2000); poradce místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (od 2009); poradce poslaneckého klubu ČSSD pro právo a legislativu (1999-2004 a od 2006); koncipient v pražské Advokátní kanceláři Petržílek (od 2010)

Kariéra: asistent poslance Miroslava Máče (ČSSD, 1998-2002); asistent poslance Zdeňka Jičínského (ČSSD, 1998-2004); poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD, 2002-2004); poradce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitky Kupčové (ČSSD, 2002-2004); poradce ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD, 2004); náměstek sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví pro legislativu, kontrolu a mezinárodní vztahy (2004-2006); předseda správní rady Zajišťovacího fondu, člen vládního Výboru pro Evropskou unii, člen Státní volební komise, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, člen Rady vlády pro lidská práva a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů (vše 2005-2006); člen expertní skupiny Platformy pro transparentní veřejné zakázky (2009-2010).

Ostatní:

- Je spoluautorem učebnic a komentářů z oboru ústavního práva a státověd.

- Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

- Na podzim 2009 se podílel na přípravě ústavního zákona, který umožňuje, aby se Poslanecká sněmovna sama rozpustila.

- V roce 2009 byl na šestém místě jihočeské kandidátky ČSSD pro plánované předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Z těch ale nakonec sešlo. Ve sněmovních volbách v květnu 2010 se stal 3. náhradníkem na kandidátce ČSSD v témže kraji.

- V říjnu 2005 jej tehdejší sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Milada Emmerová označila za svého favorita, který by jí měl nahradit v čele úřadu. Ministrem se ale nakonec stal David Rath.

- V době kdy byl David Rath (dříve ČSSD) středočeským hejtmanem od něj Suchánek podle tisku inkasoval zhruba půlmilionovou odměnu za své služby externího poradce. Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) posléze funkce externích poradců zrušila pro nadbytečnost. Odměnu 465.000 korun dostal Suchánek od Ratha i v době jeho působení na pozici ministra zdravotnictví. Vysoké odměny Rath vyplatil nejbližším spolupracovníkům krátce před svým odchodem z čela úřadu na podzim 2006.

- Suchánkovo zvolení do funkce ústavního soudce doporučily oba senátní výbory, které se jeho nominací zabývaly, i když ústavně-právní výbor jen nejtěsnější většinou.